Klub Historyczny

Przejdź do treści

Menu główne:

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021 - 2022  

13 grudnia 1981r.

40.Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce była okazją do ponownego spotkania      z panem Marianem Cyroniem. Pan Marian jest częstym gościem w naszej szkole. Przeprowadził kilka spotkań z młodzieżą nt. Solidarności, jej powstania w Lublińcu.
13 grudnia uczniowie klas 8 zapoznali się ze wspomnieniami pana Cyronia dotyczących pamiętnego grudnia 1981r . W bardzo ciekawy sposób uczniowie poznali historię internowania naszego gościa, a także wysłuchali relacji o tym jak przebiegał stan wojenny w naszym mieście.
Dziękujemy naszemu gościowi za „żywą” lekcją historii i zapraszamy ponownie.

Nasza młodzież włączyła się także do kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej po raz dziewiąty, ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

Kącik historyczno- patriotyczny

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”  nasi uczniowie wraz z nauczycielami historii przygotowali krótką informację nt. 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce. Poza tym uczniowie najstarszych klas zapoznali się z historią internowanych kobiet podczas projekcji filmu „Nie zabierajcie mamy”.


Wystawa pamiątek ze zbiorów działaczy “Solidarności"

Przedstawiciele Klubu Historycznego  w ramach projektu GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY! wzięli udział w otwarciu wystawy pamiątek ze zbiorów działaczy „Solidarności” z naszego regionu, która miała miejsce 2 października 2021r w Domu Kultury w Lublińcu.
Wystawę można oglądać w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu do końca listopada.


PROJEKT
GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.


ZADANIA DLA SZKÓŁ

1. Pokaz filmu „Nie zabierajcie mamy” Przybliżenie historii Regionu Solidarności: Podbeskidzia, Śląsko – Dąbrowskiego i Częstochowskiego.

„Nie zabierajcie Mamy” to dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

2. Młode pokolenia o  „Solidarności” – KONKURSY, WYSTAWY

– „40 lat po stanie wojennym” – budowanie szkolnych kącików patriotyczno – historycznych – zamieszczenie na stronie internetowej szkoły, projektu (wystawa fotograficzna).

– „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich” – konkurs literacki.

„Tropiciele historii” – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” – karta do albumu, Konkurs plastyczno-literacki /odnalezienie świadków wydarzeń, z którymi zostaną przeprowadzone wywiady przez IPN Oddział w Katowicach/.

Prezentacja w szkole wystawy mobilnej na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowanej przez IPN.

Przygotowanie wirtualnego spaceru po muzeum na Jasnej Górze, kopalni Wujek, Muzeum Okręgowym na Zamku Sułkowskich w Bielsku Białej – oferta dla uczniów  klas informatycznych.

Udział reprezentacji szkoły w podsumowaniu projektu – spotkania międzypokoleniowe (uczestnicy: świadkowie wydarzeń, osoby represjonowane, patroni,  przedstawiciele kuratorium, solidarności, partnerzy projektu oraz młodzież szkolna z opiekunami) , podsumowanie konkursów, koncert piosenek „Solidarności”.

ZADANIA DLA NAUCZYCIELI

Odkrywamy historię „Solidarności”- wykłady dla nauczycieli historii, polonistów, zainteresowanych nauczycieli:

– Znane i nieznane o Częstochowskiej/ Śląsko-Dąbrowskiej/ Podbeskidzkiej Solidarności
– Zdarzenia, które obudziły  „ducha wolności”
– Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”
– Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu
– Notacje świadków wydarzeń


UROCZYSTE OBCHODY
40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego odbędą się:

W REGIONIE CZĘSTOCHOWSKIM: Msza Św. na Jasnej Górze   w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR’ , Pocztów Sztandarowych szkół realizujących projekt– transmisja telewizyjna.  Tradycyjne układanie krzyża ze zniczy w Al. Sienkiewicza – 13 grudnia 2021 r.NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2020 - 2021  

Wyniki  Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Moja Solidarność- Moja Wolność”

1 czerwca 2021r w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Moja Solidarność- Moja Wolność”. Konkurs został zorganizowany z okazji 40 Rocznicy powstania Solidarności i dotyczył jej historii ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
- europoseł pani Jadwiga Wiśniewska
-poseł pan Andrzeja Gawrona
-Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność w Częstochowie
-Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Lublińcu
-Urząd Miasta Lublińca
-Starostwo Powiatowe w Lublińcu
-Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Oto nagrodzeni:
I miejsce - Sebastian Petlak - SP1
II miejsce- Aleksander Kaszlewicz- SP1
III miejsce Olga Kanclerz- Zespół Szkół im. E. Stein

Wyróżnienia:
Izabela Ledwoń- SP 3
Julia Panek -SP Kośmidry
Ignacy Majczyna- Zespół Szkół im. E. Stein
Antonina Benecka-SP1

Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczniom wręczyli pan poseł Andrzej Gawron, asystent pani europoseł Jadwigi Wiśniewskiej-pan Marcin Woś, zastępca przewodniczącego Częstochowskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" pani Dorota Kaczmarczyk. Na uroczystości obecni byli także radni panowie Jan Springwald i Adam Richter oraz pan Marian Cyroń.
Dziękujemy naszym paniom Dyrektor Bożenie Wręczyckiej i pani Ewie Jaskule za obecność i wsparcie, którego udzieliły organizatorom.
Podziękowania należą się także wszystkim uczniom, którzy przygotowali prace konkursowe oraz ich opiekunom pani Katarzynie Kozie, pani Brygidzie Czuidai i pani Marzenie Kowalik. Bez Was ten konkurs by się nie udał.
Naszą mała galę konkursową uświetnił występ naszych utalentowanych uczniów Kamila Jaskulskiego i Dominika Sroki pod kierunkiem pana Arkadiusza Suchary.Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która ma na celu pielęgnować pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.
W rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję przypominającą o tym desperackim, heroicznym zrywie, który jest na symbolem walki o godność.  
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
W ramach naszych działań uczniowie klas 5-6 zapoznali się z filmem edukacyjnym „Będę pisać”, natomiast młodzież klas starszych poznała losy warszawskich Żydów na podstawie filmu „Muranów- Dzielnica Północna”. Ponadto uczniowie jak co roku przygotowali żółte żonkile.


Projekt „BACZYŃSKI”

Klub Historyczny oraz miłośnicy historii z naszej szkoły włączyli się w kolejny projekt edukacyjny "BACZYŃSKI".
Celem projektu jest przede wszystkim upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego . Na stronie biblioteki szkolnej znajdziecie informacje nt. życiorysu poety , a także ciekawe linki do których warto zajrzeć.   Uczniowie klas ósmych przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące jego działalności jako żołnierza.  Projekt będziemy realizowali do końca roku szkolnego. Przed nami jeszcze m.in lekcja języka polskiego "Uczniowie-uczniom. Lekcja o Baczyńskim" A oto niektóre efekty naszej pracy.X TYDZIEŃ SPOTKAŃ Z HISTORIĄ
W lutym już po raz X odbył się jubileuszowy  "Tydzień Spotkań z Historią". Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ odbywała się online. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wykonali piękne prace na temat swojego ulubionego wydarzenia historycznego lub ulubionej postaci.
Oto kilka przykładowych prac.


Zapraszamy do udziału w akcji „ X Tydzień spotkań z historią”

Każdy miłośnik historii może wykonać pracę na temat ulubionego wydarzenia lub postaci historycznej.
Pracę można wykonać w następującej formie:
  • Kolaż
  • Komiks
  • Plakat
  • Prezentacja
  • Lapbook

Prace – prezentację należy przesłać na e-mail służbowy:
d.opalka@sp1.lubliniec.pl
lub
m.kowalik@sp1.lubliniec.pl


Pozostałe prace -  przesłać zdjęcie zadania a po powrocie do szkoły przynieść do nauczyciela uczącego.
Termin: na prace czekamy od 8 lutego do 12 lutego do godziny 15.00.


#SzkołaPamięta Pamiętamy i MY-uczniowie SP1

„Szkoła pamięta” – idea akcji:
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę  pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych,  którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.  Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny  wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w  historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje  do polskiej tradycji świat zadusznych.
#SzkołaPamięta
Zachęcamy do udziału w akcji  

Propozycje działań:
   -przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
   -przygotowanie pracy  plastycznej upamiętniającej ważne postaci lokalnej historii,
  - opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,
  - przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,
  - odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat.Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Moja Solidarność- Moja Wolność”


pod honorowym patronatem:
- europoseł pani Jadwigi Wiśniewskiej
-posła pana Andrzeja Gawrona
-Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność w Częstochowie
-Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w Lublińcu
-Urzędu Miasta Lublińca
-Starostwa Powiatowego w Lublińcu
-Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

1. Zakres tematyczny konkursu:
prace plastyczne -wykonaj plakat lub kolaż uwzględniając w nim słowo „Solidarność”
prace wykonane jako prezentacje multimedialne mają w swojej tematyce nawiązywać do wydarzeń dotyczących historii Solidarności ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.

2. Warunki uczestnictwa:
przesłanie na adres organizatora metryczki  wraz z pracami  w terminie do   10.12.2020 r. (załącznik nr 1),
6. Prace muszą spełniać następujące wymagania:
a) praca plastyczna;
format A3, technika dowolna
b) prezentacja multimedialna musi:
być wykonana w programie Power Point bądź i zapisana w formacie umożliwiającym otwarcie jej bezpośrednio w wyżej wymienionych programach          (z rozszerzeniem *.ppt, *.pptx *.odp jak również jako prezentacja multimedialna           z rozszerzeniem *.pps,*.ppsx) i zostać nagrana na płytę CD lub DVD;
zawierać od 15 do 30 slajdów (czas prezentacji 10-15 min.);
zawierać stronę tytułową z danymi autora: imię i nazwisko, wiek, szkoła, imię    i nazwisko opiekuna;
zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych.
Materiały do prezentacji dostępne są na stronie www.lubliniecki.pl oraz na fb Lubliniecki.pl

Podział nagród*:
-wyjazd do Brukseli (ok. 3 dniowy),
-1 dniowa wycieczka do Warszawy,
- atrakcyjne nagrody rzeczowe,
-nagrody  książkowe dla wszystkich uczestników.

*Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
*ze względu na stan pandemii wycieczki odbędą się w roku szkolnym 2021/2022

Więcej informacji u nauczycieli historii. Zapraszamy.XXVI Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego
„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1972–1514. Od Cedyni do Orszy”


Zadania pisemne na  etapie szkolnym:
‒wiadomości i umiejętności z zakresu historii Polski  w latach
od 1966 do 1320 określone w podstawie programowej,
‒wiedzę podstawową dotyczącą oręża polskiego w latach 1966–1320.

Etap szkolny odbędzie się 04. 11. 2020 r. (środa) o godz. 13.00.
Wszystkich chętnych uczniów zapraszam do kontaktu.BohaterOn w Twojej Szkole!

Jak co roku nasza szkoła włączyła  się w ogólnopolską akcję o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach „ Historia w Pudełku” oraz przygotowywali kartki dla Powstańca.
Akcji patronuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego