klub_historyczny

Przejdź do treści

Menu główne:


NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2016-17  


                             ŻONKILE                               

  Już po raz trzeci  Klub Historyczny i biblioteka szkolna włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjno- społecznej „Żonkile”. Uczniowie przygotowali wystawę poświęconą historii getta warszawskiego. W bibliotece szkolnej rozdawali zakładki do książek z mottem „Łączy nas pamięć”. Zorganizowano projekcję filmu „ Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” a także warsztaty filmowe.
  Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Są związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
  Akcja "Żółte Żonkile" jest pomysłem powołanym pięć lat temu przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tego roczną edycję  włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza  Maciej Musiał a Agnieszka Holland została ambasadorka akcji .
Elżbieta Kulisz
Dorota OpałkaPatroni Naszych Ulic - Kardynał Stefan Wyszyński            

  W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej członkowie Klubu Historycznego im. AK (Julka, Natalia, Emilia, Oliwia i Paulina) oraz uczniowie klasy 6b po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Patroni naszych ulic”.
  Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom postaci będącej patronem ulic przy których mieszkają, pracują. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać.
  W tegorocznej edycji uczniowie rozprowadzili broszury przybliżające postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Książeczki były przekazywane bezpośrednio do rąk mieszkańców, a także umieszczane w skrzynkach pocztowych.

WARTO ZNAĆ PATRONA SWOJEJ ULICY.
Dorota Opałka
  

  II POWIATOWY KONKUS HISTORYCZNO – KRAJOZNAWCZY „LUBI MI SIĘ TU BYĆ” – NASZE ULICE I ICH PATRONI.
  Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP Pan Andrzej Gawron, Burmistrz Miasta Lublińca Pan Edward Maniura oraz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Pan Dariusz Przyłas.

  Tematem przewodnim tegorocznej edycji byli bohaterowie i organizacje okresu II wojny światowej. Konkurs skierowany był m.in. do uczniów szkół podstawowych powiatu lublinieckiego. Składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat wybranej ulicy lub jej patrona, natomiast drugi na zaprezentowaniu swojej pracy przed publicznością  i komisją konkursową.
  Naszą szkołę na drugim etapie reprezentowała Wiktoria Adamczyk z klasy 5d. Wiktoria przygotowała prezentację o ulicy Armii Krajowej i otrzymała wyróżnienie.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów historycznych

Dorota Opałka

    
  VI Tydzień Spotkań z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym już za nami.
 Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Katowicach oraz Burmistrza Miasta Lubliniec. Tydzień wydarzeń związanych z historią rozpoczęliśmy od wystawy pt. „Kim byli Rudy, Alek, Zośka?”
  14 lutego obchodziliśmy 75 Rocznicę  przemianowanie ZWZ na Armię Krajową. Uczniowie klasy 4e podczas warsztatów  historycznych wykonywali symbol Polski Walczącej a uczennica działające w Międzyszkolnym Klubie Historycznym postanowiły uczcić  to wydarzenie  śpiewaniem piosenek harcerskich i wojskowych. Nie zabrakło takich utworów jak „Zakazane piosenki - siekiera, motyka” czy „Pałacyk Michla”.
  Natomiast 16 lutego gościliśmy na zajęciach przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego Reduta z Częstochowy pana Krzysztofa Brzezinę i Michała Strzelczyka. Panowie przybliżyli nam historię naszej „małej ojczyzny” od wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego Lublińcu w 1922 roku do pierwszych dni II wojny światowej w naszej okolicy. Nasi rekonstruktorzy wystąpili w mundurach 7 Dywizji Piechoty.
  Na koniec każdy z uczniów mógł dotknąć i obejrzeć prezentowane eksponaty. Pokaz zorganizowany był dla uczniów SP1 oraz przedstawicieli Międzyszkolnego Klubu Historycznego z Gimnazjum nr1.
  Jak co roku podczas Tygodnia Spotkań z AK organizowany jest konkurs dla młodzieży. W tym roku tematem przewodnim była postać 18-letniej Danuta Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK.
  Nagrodzone osby:
I miejsce      - ex aequo Julia Trzepizur kl.5a
                      Kacper Kolterman z Zespołu Szkół im. Ś. Edyty Stein
II miejsce   - Julia Machoń kl.6c
III miejsce  – Odo Bąk kl.5a
Dorota Opałka
            Na Grunwald
  Uczniowie klasy 6 b biorą udział w cyklicznych spotkaniach Akademii Młodych Odkrywców. Tym razem mieli możliwość przeniesienia się w czasie do późnego średniowiecza. Tam spotkali Pana Michała, który w przystępny i humorystyczny sposób przybliżył wszystkim realia epoki.
  Niezwykle ciekawie opowiadał o bohaterskich czynach rycerzy o odwadze i honorze. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość poznać stroje, broń i obyczaje a także wcielić się rolę giermka, który został pasowany na rycerza.
  Takie przedstawienie dawnej rzeczywistości wzbudza u uczniów ciekawość i wiele emocji. „Żywe lekcje” udowodniły, że historia nie jest nudną nauka lecz fascynującą przygodą.

Dorota Opałka

             Opowiedz nam historio…
                                                                                                 Niepodległość  

  10 listopada 2016r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas której uczniowie klasy 6b przybliżyli swoim koleżankom i kolegom to historyczne wydarzenie. Mieliśmy również okazję wysłuchać znanych i lubianych pieśni legionowych.
  Narodowe Święto Niepodległości   obchodzone jest co roku 11 listopada. Ustanowiono je pod koniec istnienia II RP ustawą z kwietnia 1937 roku dla upamiętnienia odzyskania wolności po 123 latach niewoli pod jarzmem Austrii, Prus i Rosji. Święto przywrócono w 1989 r.
  Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla historii naszego kraju, ponieważ po latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli. Młodemu pokoleniu święto uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią w I wojnie światowej. Ukazuje takie wartości jak: patriotyzm czy przynależność do narodu polskiego.
  Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Dorota Opałka
         3 listopada 2016 r. marszałek Marek Kuchciński zainaugurował w Sejmie akcję „Mamy Niepodległą! 2016”. To wyjątkowe przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu.
  Ogólnopolska akcja „Mamy Niepodległą!” została zorganizowana już po raz czwarty. Celem jest zachęcenie Polaków do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości poprzez wysyłanie okolicznościowych kartek z życzeniami. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a partnerem strategicznym - Poczta Polska.
  Do akcji przyłączyli się także uczniowie naszej szkoły, którzy wysyłali kartki m.in. do pana Burmistrza  i pani Dyrektor a także do swoich rodziców, dziadków, kolegów i koleżanek.
  Szczególne podziękowania za włączenie się do akcji kieruję do wychowawców i uczniów klas:
Ic- p. Joanna Ślusarczyk
IIe- p. Ewa Jaskuła
III a- p. Marzena Drab
IV d- p. Teresa Lukosek
Va- p. Aleksandra Telma
VIb z wychowawcą
Mamy Niepodległą!                         Młody Obywatel   

8 października 2016r w Krakowie odbyło się szkolenie wprowadzające do ogólnopolskiego programu edukacyjnego  Młody Obywatel  rozmawia, czyli jak wyjść z działaniami poza szkołę? Udział w nim wzięła koordynatorka programu p. Dorota Opałka. W naszej szkole program realizowany będzie w grupie projektowej uczniów klasy 5a. Wsparciem i mentorem grupy jest p. Aleksandra Telma.


Patronat honorowy na programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

BohaterON

Uczniowie Klubu Historycznego przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii  BohaterON, która ma na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich poprzez wysłanie im symbolicznych pocztówek z życzeniami.
Projekt BohaterON odbywa się m.in.  pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
74 Górnośląski Pułk Piechoty—Pamiętamy…

8 września 2016 roku delegacja uczniów klasy 6b odwiedziła Gimnazjum nr 1 w Lublińcu. Celem wizyty było upamiętnienie żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku pod Dąbrową koło Ciepielowa. Nasi uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu pani Katarzyny Miki o historii pułk. Uczniowie Gimnazjum kultywują pamięć o poległych m.in. poprzez wystawienie warty honorowej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego