DBI 2021

Z ŻYCIA SZKOŁY

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

Mamy luty, miesiąc, który poświęcamy bezpieczeństwu w Internecie. Temat ten zbyt łatwo wpada w pułapkę “bycia przezroczystym”, czyli trochę go nie widzimy, chociaż jest bardziej niż obecny, życiowy i przede wszystkim kluczowy dla naszego codziennego funkcjonowania. A dzieje się tak dlatego, że mówimy o nim bardzo często i momentalnie się do niego przyzwyczajamy. Dlatego kolejny raz nasza szkoła podejmuje działania wśród całej społeczności uczniowskiej.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku.

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus oraz Elektrownia Powiśle. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z problematyką bezpieczeństwa

W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzono zajęcia edukacyjne z uczniami o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, zagadnieniami cyberprzemocy, hejtu, spamu i zostały przypomniane zasady netykiety i konsekwencji związanych z łamaniem prawa podczas korzystania z sieci. Z uwagi na czas nauki zdalnej zajęcia dla uczniów klas starszych były prowadzone on – line i zakończone były testem sprawdzającym znajomość zasad bezpieczeństwa w Internecie, a uczniów klas 1- 3 mieli te zajęcia z wychowawcami stacjonarnie.

Wśród społeczności szkolnej ogłoszono również konkurs, „Działajmy razem! Dla bezpieczeństwa w Internecie!”

1.            Dla klas 1-3 – plakat wykonany dowolną techniką na kartce A4

2.            Dla klas 4-8 – komiks wykonany dowolną techniką

Uczniowie naszej szkoły wykonali niezwykle kreatywne i przepiękne prace. Poniżej prezentuję prace finalistów

Prace uczniów klas 1-3

Bardzo kreatywne komiksy uczniów klas 4-8. Kliknij poniżej w zdjęcie i zobacz.

Julia Kalbarczyk

Julia Schabowska