Telegraficzny skrót 2016_2017 - bibliotekasp1

Przejdź do treści

Menu główne:Telegraficzny skrót działalności biblioteki w roku szkolnym 2016/2017

  Co słychać w Klubie Przyjaciół Biblioteki
  Od września 2016 roku do Klubu Przyjaciół Biblioteki należy grupa uczniów z klasy 3e. Tematyka realizowanych zajęć jest bardzo różnorodna – od zagadnień związanych z historią pisma i książki, po edukację regionalną. W ramach spotkań Klubu uczniowie uczestniczyli w „Wielkim pokazie mody książkowej”, z którego dowiedzieli się, jak zbudowana jest książka, co to jest szata graficzna książki. Z kolorowych nici i słomek tworzyli, na wzór Indian, zamieszkujących w odległych czasach Amerykę Południową, pismo węzełkowe „kipu”. Trzecioklasiści brali również udział w warsztatach ekologicznych „Przyjaciele planety Ziemia”, przygotowanych przez bibliotekarzy z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu.
  Zajęcia realizowane w ramach Klubu Przyjaciół Biblioteki są dla uczniów okazją do rozwijania indywidualnych zainteresowań oraz zaprezentowania zdolności twórczych, czego przykładem może być przygotowane przez dzieci przedstawienie teatrzyku kukiełkowego pt. „Calineczka”. Trzecioklasiści wcielili się w postaci znanej baśni Andresena. Zaproszonym na przedstawienie gościom – koleżankom i kolegom z klasy 3e i 3c, w niekonwencjonalny sposób przypomnieli przygody małej dziewczynki, która „kochała słońce i kwiaty”.
  W planach Klubu są jeszcze wycieczki do bibliotek działających w naszym mieście.
Elżbieta Kulisz


EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZA ZGADUJ - ZGADULA

  25 maja br. uczniowie klas drugich wzięli udział w zorganizowanej przez bibliotekę szkolną Ekologiczno – przyrodniczej zgaduj – zgaduli.  Celem konkursu było budzenie wśród najmłodszych uczniów zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych oraz zachęcanie do poszerzania wiedzy z ekologii i ochrony środowiska.  Klasy drugie reprezentowali: Franciszek Raj – II a, Zuzanna Hepner – II b, Michał Ledwoń – II c, Marcin Opiela – II d, Magdalena Koba – II e, Filip Dyksik - II f, Dominik Sukiennik – II g,
Przemysław Pielorz II h. Różnice w zdobytych punktach pomiędzy poszczególnymi uczestnikami konkursu były niewielkie, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy wszystkich uczestników.
  Zwycięzcami konkursu zostali:
  I miejsce Dominik Sukiennik II g
  II miejsce Michał Ledwoń II c
  III miejsce Przemysław Pielorz II h
  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Biblioteka szkolna


„Stoi na stacji lokomotywa…”

  Buchającą parą ciuchcię, kolorowe wagoniki wypełnione bananami, fortepianami, armatami, krowami, końmi, żyrafami można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej. Prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów w ramach realizowanego w klasach drugich projektu „Czytamy Lokomotywę J.Tuwima”.
  Drugoklasistom dziękujemy za zaangażowanie i ciekawą formę zaprezentowania znanego wszystkim wiersza.
Biblioteka Szkolna
Sprawdzian z dobrych manier, czyli jak postępować żeby innym dobrze się z nami żyło

  12 kwietnia br., podczas apelu wielkanocnego, ogłoszono wyniki konkursu dla klas V „Sprawdzian z dobrych manier”. Jego celem było kształtowanie wśród uczniów kultury osobistej i stosowania jej w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.
  Każdą klasę reprezentował trzyosobowy zespół, którego zadaniem było rozwiązanie testu teoretycznego oraz wykonanie zadań praktycznych.
  Najlepszą znajomością savoir-vivre’u wykazali się reprezentanci klasy 5c, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 5a, trzecie klasa 5b.
  Uczestnikom gratulujemy wiadomości i umiejętności.
Nauczyciele biblioteki i świetlicy


NCT, czyli sposób na nieczytelnictwo!

  W ramach działań promujących czytelnictwo w naszej szkole, klasa V a przygotowała inscenizację pt. „Stan chorobowy”, którą zaprezentowała młodszym kolegom i koleżankom.
  Schorowani bohaterowie znanych bajek skarżyli się na różne dolegliwości i szukali pomocy w przychodni tajemniczego doktora  Pai – Chi – Wo, by otrzymać skuteczne lekarstwo. Okazało się, że przyczyną ich chorób jest NCT, czyli nie czytelnictwo! Uczniowie przyrzekli doktorowi Pai – Chi – Wo, że będą częściej zaglądać do książek, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
  Mamy nadzieję, że nasza inscenizacja nie tylko podobała się uczniom klas I i II, ale przede wszystkim zmotywowała ich do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej zbiorów.


Konkurs na projekt lapbooka rozstrzygnięty

  Nowatorskim pomysłem, którego celem było zainteresowanie dzieci książką i czytaniem, okazało się ogłoszenie konkursu na wykonanie lapbooka. Lapbook – (z j. ang. książka robiona na kolanach) to „książka” tematyczna, której proces tworzenia i pomysłowość wykonania są nieograniczone. W każdym momencie można do niej wrócić i uzupełnić o nowe informacje, fakty, rysunki czy zdjęcia.
  Do konkursowych zmagań zaprosiliśmy uczniów klas trzecich naszej szkoły. Zaproponowaliśmy temat zawsze bliski dzieciom i przez nie lubiany – „Moje ulubione zwierzątko”.  Lapbooki, które otrzymaliśmy przerosły nasze oczekiwania zarówno pod względem merytorycznym, jak i artystycznym. Ilustracje, zdjęcia, wklejki, opisy, kompozycja i estetyka wykonania, to wszystko złożyło się na powstanie przepięknych i oryginalnych prac.  
  Jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca klasom 3a i 3c. Drugie miejsce zajął lapbook wykonany przez uczniów klasy 3e, trzecie miejsce przyznano klasie 3d. Na wyróżnienie zasłużyła praca przygotowana przez Wiktorię Suszko, Wiktorię Weintritt i Lenę Cyroń z klasy 3d.
  Trzecioklasistom i wychowawcom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.
  Prace można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej.„Pisane słowem” – nasze pierwsze szkolne słuchowisko

  W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, telewizja stanowią konkurencję dla tradycyjnej książki i czytania jako sposobu spędzania przez dzieci wolnego czasu. Nauczyciele naszej szkoły, pragnąc rozwijać wśród uczniów zainteresowania czytelnicze, zaproponowali połączenie tradycji z nowoczesnością. Zrodził się pomysł nagrania słuchowiska o tematyce Świąt Bożego Narodzenia.
  Do projektu zostali zaproszeni uczniowie klasy 5a: Julia Trzepizur, Jakub Moś, Julia Kierat, Julia Knop, Karolina Kubica, Martyna Zazgórnik oraz Ania Dyla z klasy 4c i Tobiasz Hucz z klasy 3f, którzy z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem ale również z radością, podjęli się tego zadania. Ogłoszono także konkurs plastyczny na projekt okładki do płyty. Zwyciężyła praca Eweliny Banasik  z klasy 3e, przygotowana pod kierunkiem Krystyny Musiol-Musik. Scenariusz słuchowiska opracowała, na podstawie twórczości Bruna Ferrero, Anna Mazur, nad jego muzyczną oprawą czuwał Arkadiusz Suchara, umiejętności aktorsko-recytatorskie uczniów doskonalił Marcin Grabowski. Całość projektu koordynowała Elżbieta Kulisz.
  W grudniowe popołudnia mali artyści z Jedynki spotykali się w Studiu Nagrań AS, gdzie w ciszy i dużym skupieniu odtwarzali swoje kwestie. Każdemu nagraniu towarzyszyły duże emocje. Dla wszystkich był to pierwszy kontakt z profesjonalnym studiem nagrań, po raz pierwszy uczniowie mogli „usłyszeć siebie”.
  Słuchowisko, jako forma artystyczna, zostało wykorzystane w naszym projekcie jako jeden ze sposobów zainteresowania dzieci słowem pisanym. Liczymy na pozytywny odbiór!

Anna Mazur
Elżbieta Kulisz


Pasowanie na czytelnika

  Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniach 15 i 16 listopada 2016 r. uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki, na które dzieci   czekają z wielką niecierpliwością. Zanim jednak dokonano aktu pasowania, pierwszoklasiści zapoznali się z pomieszczeniem biblioteki, regulaminem, rodzajami zbiorów oraz zasadami korzystania z wypożyczalni. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, po czym nastąpił uroczysty akt pasowania, którego dokonała pani  bibliotekarka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, tekst przyrzeczenia, kolorową zakładkę do książki  oraz specjalnie przygotowaną gazetkę „Wieści biblioteczne”, w której zawarte zostały niezbędne informacje dla czytelnika oraz list skierowany do rodziców zachęcający do wspólnego czytania z dzieckiem.
  Ważnym momentem wizyty był samodzielny wybór i wypożyczenie pierwszej książki. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci, a biblioteka będzie kojarzyła się z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.
  Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.                                                                        
                                                                                    J. Burzyk


Lubliniec dawniej i dziś

  Jak kiedyś wyglądało nasze miasto? Co się zmieniło, a co przetrwało? Na takie pytania uczniów klasy 5c odpowiadał pan Kazimierz Bromer podczas spotkania, które odbyło się w naszej szkole 27 października br.
  Kazimierz Bromer jest osobą znaną w Lublińcu. Długoletni, honorowy działacz ZHP i PTTK, organizator Rajdów Lublinieckich, Rajdów Szlakiem Walk 74 GPP i Rajdów Rodzinnych, krajoznawca i promotor naszej Małej Ojczyzny. Uhonorowany przez Kapitułę Powiatu Lublinieckiego nagrodą „Zasłużony dla Powiatu Lublinieckiego”.
  Piątoklasiści z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem wsłuchiwali się w słowa Gościa, który prezentował historię naszego miasta. Przedwojenne zdjęcia i mapy Lublińca oraz odkryte tajemnice związane ze znanymi miejscami, przeniosły uczniów w odległe czasy.
  Spotkanie z panem Bromerem było wspaniałą lekcją historii, okazją do dalszego zgłębiania dziejów naszego regionu.
Elżbieta Kulisz
Barbara Janoszka


Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska - finał konkursu

  4 listopada br. w naszej szkole odbył się finał międzyszkolnego konkursu pt.: Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Filię w Lublińcu. Adresatami konkursu byli uczniowie V klas szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego. Uczestnicy mieli za zadanie zilustrować dowolną baśń, legendę lub podanie z Górnego Śląska.
  Zebrano 58 prac plastycznych, których autorami były dzieci z 9 placówek oświatowych.
  Jury składające się z pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie oceniło prace i przyznało:
I miejsce:
  • Jakub Nowak, SP nr 1 w Lublińcu – Legenda o skrzyni pełnej złota
II miejsce:
  • Bartłomiej Śleziona, ZS w Kochanowicach – Legenda o powstaniu kapliczki św. Jana i Floriana w Kochanowicach.
  • Zofia Literacka, SP nr 1 w Lublińcu – legenda: Utopce
III miejsce:
  • Daria Borszcz, SP nr 1 w Lublińcu – legenda: Ta góra jest mi Lubsza
  • Oliwia Nowak, SP  w Kośmidrach – legenda: Jak powstało Lubecko
Wyróżnienia:
  • Natalia Ochman, ZS-P w Sierakowie Śląskim – legenda: Przedziwna historia o złotym jabłku
  • Monika Czernecka, ZPO w Boronowie – legenda: Córki Utopca
  • Kinga Frischke, SP nr 3 w Lublińcu – legenda: Mądry Jakubek
  • Magdalena Kubiciel, SP nr 2 przy SOSW w Lublińcu – legenda: Ta góra jest mi Lubsza
  • Daniel Jainta, ZS w Kochanowicach – legenda: Święty Jan i Paweł patron Chwostka

  Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła pani Bożena Wręczycka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu.
  Prace konkursowe można było oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej.
  Finał uświetnił występ uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali gościom przedstawienie pt. Święta w Polsce i w USA, przygotowane pod kierunkiem Anny Mazur i Marcina Grabowskiego.
Barbara Janoszka
Elżbieta KuliszTydzień z Kubusiem Puchatkiem
  W dniach 17 - 24 października z okazji 90. Urodzin Kubusia Puchatka  biblioteka szkolna zorganizowała dla najmłodszych uczniów imprezę czytelniczą Tydzień z Kubusiem Puchatkiem. Była to świetna okazja do propagowania idei głośnego czytania. Najważniejszym punktem spotkań było głośne czytanie opowiadania Nie rozmawiaj z nieznajomymi Puchatku, podczas którego dzieci dowiedziały się, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nie w różnych miejscach. Uczniowie mogli też sprawdzić swoje umiejętności plastyczne, biorąc udział w konkursie Urodzinowy portret Kubusia Puchatka oraz podziwiać pokonkursową wystawę prac plastycznych i książek związanych z ulubionym „misiem o bardzo małym rozumku”. Na zakończenie Tygodnia z Kubusiem Puchatkiem wszyscy zostali zaproszeni na urodzinową imprezę, którą przygotowali uczniowie klasy 2b.
  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
                                                                                           Biblioteka szkolna


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
 W październiku na całym świecie obchodzone jest święto bibliotek szkolnych - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: Książka to dopiero początek.
  Biblioteka naszej szkoły od wielu lat włącza się w obchody święta, realizując szereg zadań promujących czytelnictwo. W tym roku szkolnym dla najmłodszych czytelników przygotowano zajęcia biblioteczne poświęcone roli książki i biblioteki w życiu człowieka. Celem zajęć było inspirowanie uczniów do czytania i poszerzania swojej wiedzy o książkach i bibliotece, zwrócenie uwagi dzieci na nieprzemijające wartości i piękno zawarte w utworach literackich, zachęcanie do wizyt w bibliotece, kształtowanie kultury czytelniczej.
We współpracy z Filią nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz  Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie Filią w Lublińcu, zorganizowano w klasach zajęcia czytelnicze Syrop maga Abrakabry. Zajęcia pozwoliły uczniom poznać kulturę Bliskiego Wschodu oraz zachęciły dzieci do czytania.
 Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie teatrzyku kukiełkowego Smok wawelski. Uczniowie klas 3f i 3g, biorący udział w przedstawieniu, mieli możliwość przypomnieć sobie znaną legendę krakowską, co zachęciło ich do poznania innych polskich legend, które dostępne są w szkolnej bibliotece.
 Klasy 3e i 4b poszerzyły swoją wiedzę na temat regionu, włączając się w czytanie tekstów w gwarze śląskiej z wykorzystaniem dostępnego w bibliotece Górnoślonskego ślabikorza.
Wszystkim czytelnikom, którzy odwiedzili bibliotekę w tym szczególnym miesiącu – październiku – serdecznie dziękujemy!
                                                                                            Biblioteka szkolna


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie idei głośnego czytania dzieciom i rozwijanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych. Organizatorem akcji była biblioteka szkolna oraz świetlica.
 W tym dniu uczniowie naszej szkoły w miłym i przyjaznym otoczeniu biblioteki szkolnej i świetlicy mieli okazję wysłuchać fragmentów ciekawych książek, które przeczytali im organizatorzy oraz koleżanki i koledzy z klasy. Dodatkową atrakcją była prezentacja wybranych utworów literatury dziecięcej w formie teatrzyku Kamishibai.
 Mamy nadzieję, że święto zachęci wszystkich do głośnego czytania przez cały rok.

Barbara Janoszka
Elżbieta KuliszŚniadanie i głośne czytanie

  Korzystając z pięknego wrześniowego słońca, uczniowie młodszych klas naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanej przez bibliotekę szkolną oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie Filię w Lublińcu akcji czytelniczej Śniadanie i głośne czytanie.
  Na dziedzińcu szkoły, w cieniu lipy, spotykaliśmy się przez cały miesiąc, by wspólnie czytać ulubione teksty z literatury dziecięcej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do dalszego czytania.

Barbara Janoszka
Elżbieta Kulisz

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego