bibliotekasp1

Przejdź do treści

Menu główne:

KLASY IV-VIII

Elżbieta Kulisz
Barbara Janoszka
Halina Karczewska

PONIEDZIAŁEK  7:30 – 15:00
WTOREK           7:30 – 15:00
ŚRODA              7:30 – 15:30
CZWARTEK        7:30 – 15:00
PIĄTEK              7:30 – 15:00

KLASY I-III


Halina Karczewska


PONIEDZIAŁEK  8:00 – 13:00
WTOREK           8:30 – 13:30
ŚRODA              8:45 – 13:45
CZWARTEK        8:00 – 13:00
PIĄTEK              8:00 – 13:00


Telegraficzny skrót działalności biblioteki w roku szkolnym 2018/2019
 
                                                           UWAGA !
Szkolny konkurs „Najaktywniej czytający Pierwszoklasista i Drugoklasista” – rozstrzygnięty.
Liderami w ilości przeczytanych książek są:
Laura Styczyrz kl.2c
Oliwia Krawczyk kl.2c
Paulina Geroska kl.1b
Najaktywniejszą klasą w ilości przeczytanych książek z edukacji wczesnoszkolnej jest: Klasa 2c
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego aktywnego czytania.
Halina Karczewska

                                                            Pierwsze miejsce dla Magdaleny Olszok z klasy 3c
     Magdalena Olszok z klasy 3c zajęła I miejsce w powiatowym konkursie czytelniczym „Najaktywniej czytający Trzecioklasista”. Organizatorem konkursu jest nasza biblioteka szkolna oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu.
Magdzie gratulujemy sukcesu!
Biblioteka szkolna
                                                              Maria Konopnicka – patronka naszej szkoły
       23 maja to dzień związany z datą urodzin Marii Konopnickiej – naszej patronki, z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała cykl zajęć bibliotecznych o życiu i twórczości poetki i pisarki. Maria Konopnicka pisała dla wszystkich, dla dojrzałych czytelników, dla młodzieży i dla dzieci. Jej utwory napisane dla najmłodszych, mienią się różnymi kolorami – są wesołe i zadumane, uczą i wzruszają, pokazują piękno świata i towarzyszą w każdej porze roku. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci zostały wydane w zbiorze „Co słonko widziało”. Zajęcia uatrakcyjniła gazetka tematyczna oraz wystawa książek, albumów i rysunków o Marii Konopnickiej.
                                                                                                    Halina Karczewska
                                                               Ceremonia wręczenia „Gwiazd Szeryfów Praw Dziecka”
      30 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której odznaczono „Szeryfów Praw Dziecka”. W trakcie ceremonii uczniowie zaprezentowali zebranym sylwetki wyróżnionych przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy zdaniem dzieci w sposób szczególny dbają o ich interesy.
Głosami uczniów naszej szkoły nominacje na Szeryfów Praw dziecka otrzymali:
Pan Burmistrz Edward Maniura
Pani Dyrektor Bożena Wręczycka
Pan Kazimierz Bromer
Pani Pedagog Małgorzata Siluk
Pani Agnieszka Raj-Kubat
      Serdecznie gratulujemy nominacji i dziękujemy za podejmowane działania na rzecz dzieci.
  Ceremonia wręczenia „Gwiazd Szeryfów Praw Dziecka”, była ostatnim etapem projektu edukacyjnego – Szkoła z Prawami Dziecka, w ramach obchodów 30 rocznicy uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka.
Osoby biorące udział w projekcie: Halina Karczewska, Barbara Janoszka, Joanna Ślusarczyk, Edyta Marek.
Dziękujemy osobom, pomagającym w realizacji projektu.
                                                                  Szkoła z Prawami Dziecka
    „Szkoła z Prawami Dziecka” -  projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole w ramach obchodów 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu, stanowiącego o prawach najmłodszych. Z tej okazji, uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych w zakresie praw dziecka.  Celem zajęć było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy o prawach dziecka;  zaznajomienie uczniów z zapisami Konwencji o prawach dziecka; kształtowanie umiejętności reagowania w sytuacji zetknięcia się z łamaniem praw dziecka; uświadomienie uczniom, jakie osoby i instytucje są odpowiedzialne za gwarantowanie im ich praw; kształtowanie postawy zaangażowania społecznego i wybór lokalnych Szeryfów Praw Dziecka.
     Uczniowie mieli możliwość obejrzenia  prezentacji multimedialnej i filmu o prawach dziecka. Została przygotowana wystawa książek i gazetki tematyczne, nawiązujące do praw dziecka. Podczas apelu  przygotowanego dla klas I-III oprócz podstawowych informacji o prawach dziecka, uczniowie wysłuchali wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego  i piosenki o prawach dziecka w wykonaniu uczniów kl. III. Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach.
H. Karczewska, B. Janoszka

                                                                                                                                                                                                
                                                                  Wizyta przedszkolaków w bibliotece
    22 maja bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6, dwie grupy: „Koniczynki” i „Jabłuszka”. Po zapoznaniu się z biblioteką, nasi goście uczestniczyli w zajęciach na temat praw dziecka w ramach obchodów 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami o prawach dziecka, przedstawienie Konwencji o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach oraz przekazanie informacji o osobach dbających o prawa dziecka. Zajęcia uatrakcyjnił występ artystyczny w wykonaniu starszych kolegów z Koła Przyjaciół Biblioteki. Dzieci mogły również obejrzeć gazetki tematyczne i wystawę książek o prawach dziecka. Bardzo dziękujemy za przybycie i udział w zajęciach.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

                                                                   Świętujemy Dni Książki
2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
    Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku.  Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu  co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. W tym roku wiadomość do dzieci wysyła litewska sekcja. Autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavicius- pisarz i ilustrator. Tegoroczne motto: „Książki pomagają nam zwolnić”. W tym dniu promujemy literaturę piękną i grafikę dla młodego czytelnika.
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
   W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt, biblioteka szkolna zorganizowała cykl zajęć, na których uczniowie mogli obejrzeć gazetkę, nawiązującą do obchodzonych świąt i wystawę książek; poznali  historię i etapy powstania książki; przeczytali treść listu napisanego do dzieci przez litewskiego pisarza; czytali „Baśnie” H. Ch. Andersena oraz wiersze J. Brzechwy, J, Tuwima i M. Konopnickiej. Uczennice, należące do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowały teatrzyk wiersza „Na straganie” J. Brzechwy.
Głównym celem zajęć było promowanie literatury pięknej dla dzieci i czytelnictwa. Wzbudzenie zainteresowania książkami u dzieci jest istotne, ponieważ pomoże im rozwinąć pamięć, wyobraźnię oraz słownictwo. Mają w sobie duży ładunek emocjonalny, który wzbudzi w najmłodszych wrażliwość i empatię.
                                                                                                                   H. Karczewska                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                  Wyróżnienie dla Marty z klasy 1b
      Sukces. Marta Dyla z klasy 1b zdobyła wyróżnienie podczas eliminacji powiatowych XXXI Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie występy były warte nagrodzenia. Marcie bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                     H. Karczewska

                                                                     Sprawdzian z dobrych manier
    5 kwietnia br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie przeprowadzonym w klasach piątych  „Sprawdzian z dobrych manier”. Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów kultury osobistej i stosowania jej w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.
    W konkursie wzięło udział po dwóch reprezentantów z każdej klasy piątej. Sprawdzian składał się z dwóch części: testu wiedzy i zadań praktycznych.
    Najlepszą znajomością savoir-vivre’u wykazali się reprezentanci klasy 5b, drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny z klas 5a i 5d, trzecie klasa 5e.

 Uczestnikom gratulujemy wiadomości i umiejętności.
Nauczyciele biblioteki i świetlicy
                                                                     Wystawa lapbooków
    W marcu w bibliotece szkolnej można było oglądać wystawę „Lapbookowe historie – zakony rycerskie, Polacy na frontach II wojny światowej”, przygotowaną przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem pani Doroty Opałki.
Młodym twórcom gratulujemy pomysłowości i umiejętności ukazania w niekonwencjonalnej formie faktów historycznych.
Biblioteka szkolna

                                                                     Światowy Dzień Poezji
    Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, ustanowione z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Główne obchody tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest zachęcanie do czytania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy. W ramach obchodów tego święta, uczniowie młodszych klas wraz z wychowawcami, zaproszeni zostali przez bibliotekę szkolną do wspólnego, głośnego czytania wierszy podczas pierwszej lekcji. Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali dla swoich rówieśników przedstawienie pt.”Prezent  prosiaczka”, a reprezentanci klas biorący udział w Konkursie Recytatorskim, mieli okazję zaprezentować swoje talenty szerszej publiczności. Podczas zajęć w bibliotecznych, można było obejrzeć wystawę na temat poezji oraz poznać różne utwory poetyckie, a chętne osoby czytały, recytowały lub samodzielnie pisały wiersze.
                                                                                                           H. Karczewska
                                                                   Dzień Otwarty w bibliotece

        12 marca podczas Dnia Otwartego naszej szkoły bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków „Motylki” z Przedszkola Miejskiego Nr 2. Dzieci obejrzały przedstawienie „Prezent od prosiaczka” w wykonaniu uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki (kl. 3c). Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało w prezencie zakładkę do książki i słodkie „małe co nieco”.
       Odwiedzający naszą szkołę przyszli pierwszoklasiści i ich rodzice mogli także podziwiać wystawy „W świecie baśni” oraz „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, prezentujące  najciekawsze wydania książek z zakresu literatury dziecięcej dostępne w bibliotece szkolnej. Jedną z propozycji skierowanych do najmłodszych czytelników były również zabawy z wykorzystaniem papierowego teatrzyku Kamishibai.
Biblioteka szkolna                                                      
                                                                      XXXI Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”
    15 marca w bibliotece naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III , był to pierwszy stopień eliminacji  XXXI Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”. Głównym celem konkursu było zainteresowanie dzieci sztuką żywego słowa oraz pielęgnowanie kultury języka i zamiłowania do literatury pięknej. Prezentowany w konkursie repertuar obejmował dowolnie wybrany utwór poetycki. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy zakładki do książek i słodycze.                                                                

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce –  Marta Dyla kl. I b
II miejsce – Wiktor Osmólski kl. III c
III miejsce – Antonina Kaczmarczyk kl. II b
     Dwóch najlepszych recytatorów otrzymało promocję do eliminacji powiatowych XXXI Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.                                                                                              
                                                                                                                          Biblioteka  
                                                                       IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

   Uczniowie naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym po raz drugi włączyli się do zmagań konkursowych „Wielkiej Ligi Czytelników”. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Konkurs przebiega na dwóch poziomach: kl. 1-4 i 5-8. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytanie, promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi, rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, kojarzenia faktów oraz doskonalenie zdolności językowych.
   Organizatorzy przewidzieli cztery etapy konkursowe: szkolno–biblioteczny, powiatowy, wojewódzki i ogólnopolski.
   W etapie powiatowym, który odbył się 28 lutego naszą szkołę reprezentowali:

kategoria klas 1-4
Zofia Droździok  kl. 4e
Aleksander Nadolny  kl. 3c
Małgorzata Szleper  kl. 4d

kategoria klas 5-8
Olga Borosz  kl. 5b
Oliwia Dobrzańska kl. 7a

   Zespól reprezentujący klasy 1-4 zajął II miejsce, drużyna klas 5-8 III miejsce.
     Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy wyników.

Biblioteka szkolna                   
                                                                        Dzień Babci i Dziadka – pamiętamy o starszych i samotnych…
     23 stycznia grupa uczennic z Koła Przyjaciół Biblioteki i ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami odwiedziła pensjonariuszy „Domu Kombatanta” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było to spotkanie niezwykłe, pełne wzruszeń, uśmiechów i radości. Występ artystyczny składający się z wierszy i piosenek podbił serca publiczności. Nasze spotkanie było też dobrą okazją do międzypokoleniowego kolędowania.
                                                                                                      Halina Karczewska

                                                                                                             

                                                                        Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe
       Boże Narodzenie – rodzinne święta pięknych tradycji i radosnego nastroju rozpoczyna Wigilia – najbardziej uroczysty wieczór roku – czas wzajemnego zbliżenia ludzi, wybaczania, miłości i zadumy. Kiedy na niebie zaświeci pierwsza gwiazda, gromadzimy się na wigilijnej wieczerzy. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia, później zasiadamy do stołu nakrytego białym obrusem. Jemy wigilijne potrawy, śpiewamy kolędy i czekamy na prezenty… O tych i o innych zwyczajach  i tradycjach bożonarodzeniowych młodsi uczniowie rozmawiali na zajęciach bibliotecznych.                                                                       
     Rozmowy z dziećmi, ciekawe prezentacje, korzystanie z odpowiednio dobranej literatury, dekoracje i wystawy – wszystko to wzbogaciło wiedzę dzieci o tradycjach i pozwoliło im poczuć więź wynikającą z podobieństwa kultywowanych zwyczajów. Uczniowie zapoznali się również z tradycjami innych narodów, wiedza na ich temat sprzyja rozwojowi tolerancji i akceptacji oraz wzbudza ciekawość.
        Rozstrzygnięty został konkurs czytelniczy „Choinkowi goście”, którego celem było rozwijanie zainteresowań popularnymi baśniami.

                                                                                                                    H. Karczewska                                                                                                                                      

                                                                           Turniej wiedzy dla klas trzecich
 
   W poniedziałek 17 grudnia br. w naszej szkole odbył się turniej wiedzy dla klas trzecich Jeden z dziesięciu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów w eliminacjach klasowych. Turniej miał na celu umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą, zachęcenie ich do stałego pogłębiania wiadomości z różnych dziedzin nauki, wyrabianie opanowania oraz kulturalnego podejścia do współzawodników.
 
     Po zaciętej rywalizacji, w której liczyła się nie tylko wiedza, ale i odpowiednio przemyślana taktyka gry, w konkursie zwyciężyli:
I miejsce   Karolina Glińska kl. 3 a
 
II miejsce  Pola Piątkowska kl. 3 c
 
III miejsce Stanisław Kubat  kl. 3 b
 
    Nagrodą dla zwycięzców były wspaniałe książki, a wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
 
                                                                                                               Barbara Janoszka
Barbara Wołyńska
                                                                              Droga do wolności.
         Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna wraz z uczniami kl. 2c i 5b przygotowała wystawę „11 Listopada 1918 – droga Polaków do Wolności”. Prezentację wzbogaciły piękne plakaty wykonane w ramach projektu „100 postaci na stulecie Niepodległości”, który był realizowany przez Międzyszkolny Klub Historyczny.
Biblioteka szkolna
Pasowanie na czytelnika
   29 i 30 listopada uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Na to wydarzenie dzieci czekały z wielką niecierpliwością. Zanim jednak dokonano aktu pasowania, pierwszoklasiści zapoznali się z pomieszczeniem biblioteki, regulaminem, rodzajami zbiorów oraz zasadami korzystania z wypożyczalni. Następnie złożyli przyrzeczenie, po czym nastąpił uroczysty akt pasowania, którego dokonała pani wicedyrektor Grażyna Cetnerowska i bibliotekarki. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom, kolorową zakładkę do książki i specjalnie przygotowaną gazetkę „Wieści biblioteczne”, w której zawarte zostały niezbędne informacje dla czytelnika oraz list skierowany do rodziców, zachęcający do wspólnego czytania z dzieckiem.
    Najważniejszym momentem wizyty był samodzielny wybór i wypożyczenie pierwszej książki. Dla pierwszoklasistów był to dzień pełen wrażeń i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci, a biblioteka będzie kojarzyła im się z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.
    Ten wyjątkowy dzień uświetnił występ uczniów klasy 2c, którzy przepięknie zaprezentowali uczniom klas pierwszych przedstawienie pt.”Baśniowy ambaras” pod kierunkiem pani Krystyny Musiol-Musik i Barbary Janoszki.
    Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie bajek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.
                                                                                                               Halina Karczewska
Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
  Każdy z nas posiada bądź posiadał pluszowego misia, jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Pluszowy miś kojarzony jest z beztroskim dzieciństwem, jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć. Nie można wyobrazić sobie świata bez miłego i łagodnego misia, są często bohaterami bajek, filmów i piosenek. Z okazji Święta Misia biblioteka szkolna przygotowała dla najmłodszych uczniów zajęcia biblioteczne, których celem było przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów literackich i filmowych. Każde spotkanie połączone było prezentacją wystawy pluszowych misiów, książek i czasopism tematycznie związanych z misiami, były również zabawy ruchowe przy misiowych piosenkach, a „przytulanki z misiem” były największą atrakcją tego radosnego dnia.. Wielu uczniów w tym dniu przyniosło do szkoły swoich pluszowych przyjaciół. To wielkie misiowe święto upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze.
                                                                                                               Halina Karczewska
Stulecie Odzyskania Niepodległości
  100 lat temu Polska obwieściła całemu światu  swoją wolę podjęcia olbrzymiej odpowiedzialności bycia dla swego narodu ojczyzną niepodległą i suwerenną. Zmieniła się rzeczywistość, inne są wyzwania, szanse i zagrożenia, lecz odpowiedzialność związana z niepodległością wciąż obowiązuje. Dziś bardziej niż kiedykolwiek, w rocznicę stulecia odzyskania wolności musimy mieć w sobie tę samą godność i dawać jej świadectwo każdego dnia.
  Dla uczczenia tej wielkiej rocznicy - „Stulecia Odzyskania Niepodległości” w bibliotece szkolnej przeprowadzone zostały lekcje biblioteczne na których uczniowie utrwalili  ogólną wiedzę o naszej ojczyźnie – jej historycznych początkach, przełomowych wydarzeniach, bohaterach i znaczących postaciach oraz symbolach narodowych. Mogli również obejrzeć wystawę  tematyką nawiązującą do tego wielkiego wydarzenia.
  Zajęcia zorganizowane zostały w ramach projektu „Niepodległa od 100 lat”.
Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska - finał konkursu

   16 listopada br. w naszej szkole odbył się finał X Powiatowego Konkursu Plastycznego Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Filię w Lublińcu. Adresatami konkursu byli uczniowie V klas szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego. Uczestnicy mieli za zadanie zilustrować dowolną baśń, legendę lub podanie z Górnego Śląska.
   Zebrano 65 prac plastycznych, których autorami były dzieci z 9 placówek oświatowych.
   Jury składające się z pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie oceniło prace i przyznało:

I miejsce
• Katarzyna Gordzielik, SP nr 3 w Lublińcu – legenda Drzewa miłości
• Natalia Smol, ZPO w Boronowie – legenda Skarbnik – Duch kopalni
II miejsce
• Milena Broniarek, ZS w Kochanowicach – legenda Hrabia Ballestrem i Kochcice
• Julia Ledwoń, ZS w Kochanowicach – legenda Święci Jan i Paweł patroni Chwostka
III miejsce
• Amelia Mikuda, ZS w Kochanowicach – legenda Tajemnica dzwonów kościelnych w Lisowie
• Maksymilian Wróbel SOS-W w Lublińcu - legenda Góra Grojecka
• Martyna Adamek ZPO w Boronowie – legenda Skarbnik – Duch kopalni
Wyróżnienia
• Julia Jara, SP w Kośmidrach – Legenda o Tivoli
• Kamil Jaskulski, SP nr 1 w Lublińcu – legenda Utopce
• Marcel Strączyński, ZPO w Boronowie – legenda Skarbnik – Duch kopalni
• Katarzyna Gembała, SP w Strzebiniu – Legenda o źródełku w Koszęcinie
• Zofia Kurek, SP w Ciasnej – Legenda o Ciasnej
• Michalina Lesik, SP w Kośmidrach – legenda Skarbnik władca kopalni
• Martyna Dzięcioł, SP w Kośmidrach - Legenda o Kajewskim
• Wojciech Stefanik, ZS-P w Lisowie – Legenda Lisowa

     Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła pani Ewa Jaskuła – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu.
     Prace konkursowe można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej, a w dniach od 30.11.2018 r. do 10.12.2018 r. będą prezentowane w Muzeum im. Edyty Stein w Lublińcu.
    Finał uświetnił występ uczniów klasy 2c, którzy zaprezentowali gościom przedstawienie pt. Baśniowy ambaras, przygotowane pod kierunkiem pani Krystyny Musiol-Musik i Barbary Janoszki.
Elżbieta Kulisz
Barbara Janoszka
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
    Co roku, 20 listopada – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka, obchodzony jest w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
  Z tej okazji  najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Jestem dzieckiem i mam swoje prawa”. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z prawami dziecka oraz uświadomienie, że oprócz praw mają również obowiązki, wskazanie osób i instytucji, do których mogą się zwrócić o pomoc. W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi przestrzeganie praw dziecka są Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencja o prawach dziecka oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w zajęciach i życzymy radości na każdy dzień.
                                                                                                                                       Biblioteka
Święto Bibliotek Szkolnych
     W październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tegorocznym tematem przewodnim święta było hasło: „Książka to przyszłość”. Z tej okazji biblioteka przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników zajęcia „Rola książki w życiu człowieka”, których głównym celem było inspirowanie uczniów do czytania i poszerzania wiedzy o książkach i bibliotece. Zajęcia uatrakcyjniły gazetki tematyczne związane ze świętem oraz quiz sprawdzający znajomość popularnych bajek i baśni. Dzieci dowiedziały się, czym różni się biblioteka od księgarni, jaka jest w szkolnej bibliotece największa i najmniejsza książka.
    Podczas Tygodnia z Kubusiem Puchatkiem, również zorganizowanym z okazji święta biblioteki, dzieci brały udział w konkursie plastycznym i zajęciach pod wspólnym tytułem „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Uczniowie poznali biografię autora i historię powstania książki o przygodach małego misia.
    Dla klas starszych zorganizowano konkurs czytelniczy, którego uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektur i wiedzą ogólną. Uczniowie przy wypełnianiu testu konkursowego korzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej.
    Wszystkim czytelnikom, którzy odwiedzili bibliotekę w tym szczególnym miesiącu – październiku – serdecznie dziękujemy!
Biblioteka szkolna
Urodziny Kubusia Puchatka
     14 października 2018r. najsłynniejszy miś na świecie – Kubuś Puchatek obchodził swoje 92 urodziny. Bohater książki A.A. Milne, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, od 1926r. jest ulubieńcem dzieci i dorosłych. Z tej okazji biblioteka szkolna po raz kolejny świętowała urodziny „misia o bardzo małym rozumku”. Na przyjęcie urodzinowe przybyli uczniowie klas pierwszych, którzy zapoznali się z historią najpopularniejszego misia oraz poznali przyjaciół solenizanta. Dzieci odśpiewały misiowi 100 lat i złożyły mu życzenia. Na przyjęciu nie zabrakło wspaniałej zabawy i słodkiego „małego co nieco”. Na zakończenie pobytu na urodzinach każde dziecko otrzymało pieczątkę z wizerunkiem Kubusia Puchatka i kolorowankę.  Dziękujemy miłym gościom za przybycie i zapraszamy za rok.

                                                                                                                   Halina Karczewska
10-lecie nadania Lublińcowi Patronatu św. Edyty Stein
     11 października obchodziliśmy 10-lecie nadania Lublińcowi Patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. W ramach obchodów jubileuszu, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, na których zapoznali się z niezwykłą historią życia św. Edyty Stein. W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa poświęcona świętej. Zaprezentowany został również film – „Edyta Stein – patronka Europy patronką Lublińca” i prezentacja multimedialna „Śladami patronki miasta – św. Edyty Stein”. Uczniowie brali udział w  bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Pro Memoria Edith Stein  w Lublińcu pod kierunkiem pani Magdy. Głównym celem obchodów jubileuszu było przybliżenie postaci św. Edyty Stein oraz poznanie miejsc w naszym mieście z nią związanych. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach innowacji pedagogicznej „Śladami patronki miasta – św. Edyty Stein.
                                                                                                                   Halina Karczewska

Wieczór literacki w bibliotece
     W tym roku po raz drugi zaprosiliśmy uczniów klasy 5b na wieczorne spotkanie w bibliotece, zorganizowane w ramach „Nocy w szkole z klasą 5b”. Tym razem zajęcia poświęcone były bogom i herosom Olimpu. Uczniowie na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego zapoznali się z postacią Heraklesa, jego pełnym niesamowitych zdarzeń życiem. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanych fragmentów mitu o tym znanym herosie, słynącym z wielkiej siły i męstwa oraz  obejrzały film animowany o jego przygodach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

      28 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja, zainicjowana przez Polską Izbę Książki, obchodzona jest co roku 29 września w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej – poetki, prozaika, autorki wielu znanych książek dla dzieci. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.
     W tym dniu wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego, głośnego czytania podczas pierwszej lekcji. Uczniowie klas młodszych wysłuchali baśni czytanych przez rodziców, bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej, Biblioteki Miejskiej w Lublińcu oraz biblioteki szkolnej.
      Mamy nadzieję, że święto zachęci wszystkich do głośnego czytania przez cały rok.
Biblioteka szkolna
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego