Deutsch AG

VII edycja projektu „Deutsch AG”

We wrześniu rozpoczęliśmy VII już edycję projektu, organizowanego przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

W tym roku szkolnym projekt został skierowany nie tylko do uczniów klas 7-8, którzy w poprzednich latach uczyli się języka niemieckiego jako języka mniejszości, ale również do uczniów klas 4-6, uczęszczających obecnie na ww. zajęcia.

Dzięki temu w naszej szkole oprócz projektu „Deutsch AG”, prowadzonego od trzech lat, odbywają się także projekt „Deutsch AG Junior”, w którym biorą udział uczniowie klas szóstych.

W każdej grupie uczniowie realizują projekt w wymiarze dodatkowych dwóch godzin tygodniowo. Poszerzają swoją wiedzę nt. kraju naszych sąsiadów, utrwalają i pogłębiają zagadnienia leksykalno-gramatyczne z wykorzystaniem gier edukacyjnych, tworzą projekty w formie leporello czy plakatów. Uczestnicy zajęć są niezwykle zaangażowani we wszystkie prace prowadzone w ramach koła
z języka niemieckiego. Są pilni i sumienni, a ich wytrwałość w nabywaniu kompetencji językowych
z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Agata Płuska

VI edycja projektu „Deutsch AG”

Za nami kolejna edycja projektu „Deutsch AG”, podczas której uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zasad gramatycznych języka niemieckiego, ćwiczyli słownictwo, a nawet poszukiwali niemieckich śladów na terenie Lublińca, tworząc ciekawe prezentacje. Ponadto zgłębiali różne obszary życia codziennego Niemców. Dowiedzieli się, jak mieszkają nasi sąsiedzi, co najczęściej kupują i gdzie kupują najchętniej, jakie mają przyzwyczajenia żywieniowe i jaką wagę przywiązują do produktów bio.

Tak samo jak poprzednie edycje projektu, również i ta została zakończona testem sprawdzającym wiedzę uczniów oraz wręczeniem certyfikatów.

Projekt DEUTSCH AG

V edycja projektu „Deutsch AG”

Ruszyła kolejna edycja projektu „Deutsch AG” w naszej szkole, którego głównym organizatorem jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). W tym roku szkolnym w projekcie biorą udział uczniowie klas 7 i 8. Za nami pierwsze zajęcia, na których uczestnicy m.in. otrzymali potrzebne materiały i przybory.

W trakcie całej edycji projektu uczniowie poznawali zwroty leksykalno-gramatyczne, związane z życiem codziennym oraz pracowali na materiałach autentycznych, oglądając m. in. niemieckojęzyczne filmiki, prezentujące kulturę i tradycje Niemiec. Zajęcia urozmaicone były grami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy projektu mogli zgłębiać geografię Niemiec, poćwiczyć reakcje językowe oraz sprawdzić znajomość poznanego słownictwa.

V edycja projektu została zakończona testem sprawdzającym wiedzę, nabytą przez uczniów na zajęciach oraz wręczeniem certyfikatów. To jednak nie koniec przygody z „Deutsch AG”, gdyż już w lutym ruszamy z kolejną, VI edycją projektu, który niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Agata Płuska

Od roku szkolnego 2020/21 nasza Szkoła bierze udział w projekcie DEUTSCH AG, organizowanym przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

i finansowanym ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Projekt skierowany jest do uczniów klas 7 i 8, którzy uczyli się wcześniej języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i ma na celu m.in. podniesienie sprawności w posługiwaniu się językiem niemieckim w mowie i piśmie. W bieżącym roku szkolnym 2021/22 w projekcie uczestniczą uczniowie klasy 8a, 8b oraz 8c.

Projekt odbywa się cyklicznie i podzielony jest na semestr zimowy oraz letni, co oznacza, że każdy zainteresowany uczeń może dołączyć do nowotworzącej się grupy. Obecnie trwają zapisy na semestr zimowy roku szkolnego 2022/23.