2 maja, 2023

DNI KSIĄŻKI W ŚWIETLICY

Świętujemy Dni Książki

 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu  co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku gospodarzem święta była Grecja, a jego motto brzmiało: „Jestem książką, przeczytaj mnie”.

W tym dniu promujemy literaturę piękną i grafikę dla młodego czytelnika.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt, świetlica szkolna zorganizowała cykl zajęć, na których uczniowie mogli obejrzeć filmy edukacyjne, gazetkę nawiązującą do tematu i wystawę książek; poznali  historię i etapy powstania książki; czytali „Baśnie” H. Ch. Andersena oraz wiersze J. Brzechwy, J, Tuwima i M. Konopnickiej.

Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

          Wisława Szymborska

Na skróty

Skip to content