Działania świetlicy
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
„Bezpieczne wakacje”
Gdy wakacje się zbliżają,
od myślenia nie zwalniają.
Szanuj zdrowie, szanuj życie,
w domu, w lesie, czy na szczycie.
Czy nad wodą z pełnym żaglem.
Czy też zmierzasz górskim szlakiem.
Na rowerze, leśną drogą,
licz się zawsze z niepogodą.
Od plaż dzikich, rzecznych wirów
trzymaj się z daleka.
Licho nie śpi, więc nie zwlekaj.
Z bezpieczeństwem za pan brat,
i u stóp jest piękny świat.
W okresie od 20 do 24 czerwca br. w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych na temat – „BEZPIECZNE WAKACJE”. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz spotkanie z panią pedagog.
Tematyka tych spotkań była następująca:
- Jak można spędzić wakacje?
- Co to znaczy bezpieczne wakacje?
- Bezpieczne zabawy na wakacjach.
- Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacyjnych zabaw i wyjazdów?
- Bezpieczne wakacje nad morzem, w górach, w domu, na drodze.
- Bezpieczne zachowania – zajęcia z panią pedagog.
Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw i zagrożeń w czasie wakacji. Kształtowanie nawyku bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Rozbudzanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Kształtowanie asertywności w różnych sytuacjach oraz utrwalanie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia.
UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”
Powiedzenie ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane. Rozumiemy to tak, że jeśli odpowiednio zadbamy o swoje ciało, będzie to skutkować jednocześnie poprawieniem naszego nastroju i samopoczucia. Powiedzenie to bardzo często towarzyszy nam na świetlicy szkolnej. To nie tylko pogadanki, konkursy, filmy, czy uczestnictwo w ,,Programie dla szkół”, ale także wyjścia na boisko i plac przed szkołą, aby aktywnie i zdrowo spędzić czas – do czego zachęcamy dzieci również w czasie wolnym od zajęć. Życzymy wszystkim uczniom udanych i aktywnych wakacji!
Światowy Dzień Żyrafy
Żyrafa
„Długą ma szyję, łatki na ciele.
Listków akacji w dzień zjada wiele.
Nawet gdy śpi na nogach stoi,
bo dzikich zwierząt bardzo się boi.
Mieszka w Afryce, gdzie żyją lwy
co mają białe ogromne kły.
Jednak żyrafa mocnym kopnięciem
poradzi sobie z dzikim zwierzęciem.
Kto chce żyrafę spotkać już dziś
musi do zoo szybciutko iść.”
Żyrafy są najwyższymi zwierzętami na świecie. Umaszczenie żyraf jest kamuflażem – dzięki temu zwierzęta te wtapiają się w trawiasty obraz sawanny. Ich długa szyja pomaga im w piciu wody oraz sięganiu wysoko rosnących gałęzi. Żyrafa jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały m. in. : gdzie żyją te zwierzęta, jaką mają budowę, jak wygląda ich dieta. Podczas zajęć edukacyjnych nie zabrakło ciekawostek, które dzieci uwielbiają.
Wykonaliśmy przepiękne żyrafy podczas zajęć plastycznych.
Tydzień z dobrymi manierami
„Kto jest grzeczny, kulturalny
I maniery dobre zna,
temu łatwiej iść przez życie,
zawsze sobie radę da!”
W okresie od 6 do 12 czerwca br. w ramach „Tygodnia z dobrymi manierami” w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, scenki dramowe, zajęcia plastyczne. Tematyka tych spotkań była następująca:
- Grunt to dobre wychowanie,
- Jak być kulturalnym w każdej sytuacji życiowej,
- ABC dobrego wychowania,
- Jak cię widzą, tak cię piszą…,
- Magiczne słowa,
- Co wypada, a co nie wypada…,
- Podróże małe i duże – dobre maniery na wakacjach,
- Grzeczność na co dzień,
- Kulturalnie przy stole,
- Dobre zachowanie – złe zachowanie – scenki dramowe.
Głównym celem spotkań było przypomnienie i utrwalenie zasad dobrego wychowania, uświadomienie jak istotne jest stosowanie dobrych manier na co dzień oraz kształtowanie nawyku poprawnego i kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach.
I TY MOŻESZ BYĆ AKTOREM
W roku szkolnym 2021/2022 w świetlicy szkolnej prężnie działa grupa teatralno-muzyczna. Jej głównym celem działania jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych: aktorskich, muzycznych, tanecznych i plastycznych. Poprzez realizację różnorodnych form pracy: warsztaty teatralne i dramowe, zajęcia czytelnicze, zabawy muzyczne, śpiew, gra na instrumentach, aktywne słuchanie muzyki, ekspresja ruchowa, taniec, warsztaty plastyczne przygotowują „młodych artystów” do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, zapoznają ze światem emocji i ich przeżywania, są treningiem umiejętności komunikacyjnych i współdziałania.
Dzieci miały okazję wielokrotnie prezentować swoje osiągnięcia m.in.: z okazji Dnia Nauczyciela, Świąt Bożego Narodzenia; Dnia Babci i Dziadka; 750-lecia Lublińca; Światowego Dnia Zdrowia; Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska; w ramach integracji dzieci świetlicowych z dziećmi z Ukrainy z Oddziału Przygotowawczego czy w związku z obchodami Tygodnia z Dobrymi Manierami.
Wśród prezentowanych uzdolnień Naszych milusińskich wymienić można m.in.: grę na instrumentach („Sto lat” dla nauczycieli w świetlicy szkolnej); przedstawienie „Jasełka”; nagranie życzeń i piosenki dla babć i dziadków; nagranie wierszyka „Serce dla Lublińca”; przedstawienie teatrzyków kukiełkowych „Na straganie” i „Gucio i Maja uczą dzieci czystości”; przedstawienie teatrzyku kamishibai „Szukając Marudka” i „Groszki” oraz warsztaty plastyczne: wykonanie kukiełki; scenki dramowe – „Dobre zachowanie – złe zachowanie”.
„Świetlicowi artyści” bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i bawią się w aktorów, z ogromną radością występują z wyznaczonym repertuarem przed publicznością szkolną. Dzięki takim zajęciom dzieci otwierają się emocjonalnie i uwrażliwiają, jest to również doskonała szansa dla dzieci nieśmiałych oraz okazja do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.
„Warsztaty z plecenia bransoletek przyjaźni”
9 czerwca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Przyjaciela. Była to okazja, aby zastanowić się nad tym, czym jest prawdziwa przyjaźń i spróbować określić cechy prawdziwego przyjaciela. Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych uczestniczyli również w warsztatach z plecenia bransoletek przyjaźni, co sprawiło im wiele radości. Efektem pracy uczestników warsztatów były śliczne bransoletki, które miały stać się miłym upominkiem dla kogoś bliskiego 🙂
„DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!”
Ziemia to nasz wspólny dom.
Dom wszystkich ludzi.
Dbajmy więc o nią wszyscy.
Niech trwa jak najdłużej.
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z edukacji ekologicznej – „Dbajmy o naszą planetę”, przybliżające uczniom kwestie związane z ochroną środowiska. Celem spotkań było kształtowanie postawy troski o środowisko naturalne, zachęcanie do segregowania śmieci i dbałości o czystość otoczenia oraz wzbogacenie wiedzy na temat wykorzystania surowców wtórnych. Promowanie ekologicznego stylu życia: Sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. „Dbajmy o naszą planetę”.
„Zdrowie to największy skarb”
Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
„Zdrowie to największy skarb” – uczymy się o nie troszczyć – cykl zajęć świetlicowych, którego celem było wdrażanie do zdrowego stylu życia i kształtowanie u dzieci właściwych zachowań prozdrowotnych. Styl życia wpływa na nasze zdrowie. Do zachowań sprzyjających zdrowiu zaliczamy: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o higienę osobistą, stosowny do pory roku ubiór oraz regularny sen. Wszystkie czynniki wpływające na nasze zdrowie były omawiane na warsztatach, edukacji medialnej i czytelniczej, spotkaniach z pielęgniarką szkolną, a wiedza uczniów na temat zdrowego stylu życia została pogłębiona.
Pamiętajmy: Nasze zdrowie w naszych rękach!!!
,,Klasowa Piramida Zdrowia”
Od września nasza szkoła bierze udział w Programie dla szkół. Program ten, ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz działań edukacyjnych realizowanych w szkole. W maju, jako podsumowanie tego projektu – świetlica zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I – V pod hasłem ,, Klasowa Piramida zdrowia”. Spośród wielu pięknych prac, ostatecznie przyznano:
I miejsce – kl. IIIa
II miejsce – kl. IIb
III miejsce – kl. IVa
Dziękujemy wszystkim klasom biorącym udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Bociana Białego
31 maja z okazji święta bociana białego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pogłębiające i poszerzające wiedzę na temat bocianów: cechy charakterystyczne wyglądu bociana białego, sposoby przystosowania się bociana do środowiska i pór roku, czym żywią się bociany, budowanie gniazd, zagrożenia, bociany pod ochroną, zwiastun wiosny.
180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły
Wspomnienie Konopnickiej
Maria Konopnicka, kobieta wspaniała, w Suwałkach się urodziła, tam też dorastała. Przez całe życie pisać kochała, dla małych czytelników bajkowe światy otwierała. Na jagody do owocowych ludków dzieci zabierała. Z Sierotką Marysią też się przyjaźniła, z krasnoludkami herbatkę piła. Jej „Dym” czy „Nasza szkapa” dla ludzi, dla nich zawsze ciepła była. Ona też „Rotę” napisała, uczniów do śpiewania zachęcała. Maria Konopnicka nie tylko bajała, ale o codzienności także pisała. Lecz czar prysł i ciemna chmura nastała, we Lwowie Konopnicka swe życie pożegnała. Teraz jej każdy utwory wspomina, a była to istna emocji pantomima. Wszyscy ludzie kochają ją i podziwiają, za wzór pisarza po dziś dzień mają!
W ramach obchodów 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć, mający na celu przybliżenie sylwetki patronki naszej szkoły, przyjaciółki dzieci.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych „Świetliczaki” dziękowały Pani Kasi – pielęgniarce szkolnej za troskę, uśmiech, dobre serce, poświęcenie, za plaster na kolano, za telefon do mamy i taty, za zimny okład, cenne informacje, za mierzenie i ważenie i słowa otuchy. To wszystko jest ważne i to doceniamy.
Dziękujemy, że jest Pani z nami!
Światowy Dzień Pszczół
„Pracowite pszczółki”
Pszczoła to jest owad mały, ale za to doskonały. Ona w ulu dom swój ma i pracuje tam co dnia. Zapyla kwiaty, ciężko pracuje, ludzi miodkiem obdarowuje. W lesie, w powietrzu czy też na łące, możemy spotkać pszczółek tysiące. Ciągle latają, nektar zbierają i wiele siły do pracy mają. Z zebranym nektarem, z zachwytu wielkiego, wracają pszczółki do domu swojego. Każda to pszczółka jest pracowita, żadna nie próżnuje, produkuje dla nas miodek i ciężko pracuje. A my miodek ten lubimy, szybko go zjadamy, przez co zdrowsi się czujemy i dobre humory mamy.
Światowy Dzień Pszczół” – zajęcia świetlicowe mające na celu wprowadzenie uczniów w tematykę związaną z pszczołami: Dlaczego pszczoły są aż tak ważne? Pszczoła owad społeczny. Rodzaje pszczół i ich funkcje w ulu. Rozwój pszczoły miodnej. Język pszczeli, czyli pszczeli taniec. Jak powstaje miód, rodzaje miodów i ich właściwości. Kłopoty pszczół, co jeśli pszczoły wyginą? Co możemy zrobić dla pszczół?
TEATR
Teatr to miejsce niezwykłe, zaczarowana każda chwila, kurtyna w górę się unosi i przedstawienie rozpoczyna. Na scenie dzieją się historie wesołe, smutne, zagadkowe, można do kraju baśni trafić i poznać światy całkiem nowe. Można się wzruszyć, rozweselić, nauczyć wielu mądrych rzeczy, uważnie patrzeć, pilnie słuchać, ciekawym być i bardzo grzecznym. – J. Koczanowska
„MAGIA TEATRU” – Pod takim tytułem w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze i warsztaty mające na celu: poszerzenie ogólnej wiedzy uczniów o teatrze, zapoznanie z pojęciami związanymi z teatrem – scena, widownia kurtyna, kulisy, kostiumy, rekwizyty i inne. Dzieci zapoznały się z czynnościami wykonywanymi przez scenografa, suflera, reżysera, aktora. Poznały różnice między pacynką, kukiełką a marionetką. Zapoznały się z różnymi rodzajami teatru i przedstawieniami teatralnymi oraz przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania się w teatrze. Poprzez udział w przedstawieniach teatralnych rozwinęły swoją kreatywność i wyobraźnię twórczą oraz umiejętności wyrażania emocji za pomocą gestów i mimiki.
Dzień Polskiej Niezapominajki
Czy to nie po prostu małe kwiatki – te niezapominajki?
Niektórzy twierdzą, że to „kwiatki z bajki”…
W poniedziałek 16 maja w naszej szkole zmieniło się to i owo…
Było tak niebiesko, tak „niezapominajkowo”.
Zapachniało trawą , w tle ptaki śpiewały,
gdy uczniowie historię i znaczenia Dnia Polskiej Niezapominajki poznawali.
W tym dniu kolor niebieski zawitał również na pracach plastycznych uczniów. Z okazji tego święta został zorganizowany szkolny konkurs „Niezapominajki to są kwiaty z bajki”. Kreatywność uczniów nie miała końca. Gratulując wszystkim uczniom pięknych prac, przedstawiamy zwycięzców:
1. Kamil Pietrucha 2b
2. Marianna Kononowicz 1a
3. Wiktoria Wacławik 2b
Mądra sowa w bibliotece się chowa!
Przygoda tam czeka!
Świetlicowe obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka
Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. W tym dniu w świetlicy temat straży pożarnej, strażaków i ich pracy niejednokrotnie ratującej dobytek, zdrowie i życie ludzi królował w rozmowach, piosence, zajęciach ruchowych, czytelniczych i manualnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przyczynami i skutkami powstawania pożarów, utrwalić numery alarmowe oraz zastanowić się nad tym, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo własne i innych.
MAJOWE ŚWIĘTA
W piątek 29 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty tematyczne „Co wiemy o świętach majowych?” Celem spotkania było kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej; rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi; kształtowanie postaw patriotycznych.
„Kwiotki nie do szuflodki”, „Zajączki z rączki” oraz pisanki w rozmiarze XXL czyli świetlica świątecznie
Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną były czasem, gdy w świetlicy wiele miejsca poświęciliśmy zwyczajom związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. W ramach zajęć świetlicowych odbyły się między innymi warsztaty bibułkarskie pod hasłem :”Kwiotki nie do szuflodki”, gdzie uczniowie mogli poznać różne sposoby wykonania kwiatów z bibuły, a następnie własnoręcznie wykonać kwiatki, które zostały wykorzystane do przygotowania świątecznych palemek, koszyczków oraz ozdobnych wianków. Świetliczaki miały możliwość przygotowania kartek świątecznych dla bliskich osób oraz dekoracji w postaci pisanek, „hopsających” zajączków oraz żółciutkich kurczaczków. Był to czas pełen radości oraz aktywności twórczej. Bawiliśmy się świetnie!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”
Świetlica szkolna ogłasza wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”:
I miejsce – Julia Hajdysek kl. 3 a
II miejsce – Bartosz Rudź kl. 2 a
III miejsce – Adam Zając kl. 2 b
wyróżnienie – Ewelina Mienkina kl. 2 a
wyróżnienie – Jakub Sąsała kl. 1 a
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!
„Od piekarza bułeczka,
od cukiernika ciasteczka,
i już niebo w gębie mamy,
i za to Wam serdeczne życzenia składamy.”
15 marca świętujemy Dzień Piekarzy i Cukierników, z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o tym, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz poznaliśmy walory zdrowotne i smakowe wypieków. Niemal każdego dnia przygotowując śniadanie sięgamy po pieczywo. Pamiętajmy, aby czasem jedząc produkt piekarniczy zastanowić się przez chwilkę, kto i z jakim poświęceniem pracuje, abyśmy mogli codziennie rano sięgnąć dłonią po tak pyszne wypieki.
ZABAWY BADAWCZE Z WYKORZYSTANIEM PRZYPRAW
Zajęcia świetlicowe, których celem było poznanie popularnych przypraw stosowanych w kuchni. Wyodrębnienie ich cech charakterystycznych poprzez zmysł wzroku, dotyku i węchu oraz zapoznanie uczniów ze zdrowotnymi właściwościami omawianych przypraw.
Wiosna tuż, tuż, a co za tym idzie wszystko budzi się do życia. 14 marca w Dzień Motyla nasze świetliczaki wykonywały na różne sposoby piękne motyle oraz poznały w filmie edukacyjnym etapy rozwoju tego pięknego owada.
„Ósmego marca marcowy wiatr z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podarował kwiat.”
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – zapoznanie uczniów z tradycją obchodzenia Święta Kobiet, kształtowanie u chłopców postawy uprzejmości wobec koleżanek. Budzenie szacunku wobec wszystkich kobiet. „Słynne Polki” – przybliżenie uczniom wyjątkowych kobiecych postaci i zachęcanie do realizacji własnych marzeń i pasji.
„…TEN, KTO HOBBY ŚWIETNE MA, SWOJĄ WARTOŚĆ ZNA.”
„Moje hobby, moje pasje” – tygodniowy cykl zajęć świetlicowych, mających na celu rozwijanie zainteresowań i pasji, wskazanie pożytecznych form spędzania wolnego czasu. „Dobra pasje i złe pasje” – ich wpływ na rozwój, samopoczucie i zdrowie. W jakich trudnych sytuacjach hobby pomaga? Co daje nam pasja? Poznanie sylwetek kobiet z pasją.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „AKTYWNE I BEZPIECZNE FERIE”
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Aktywne i bezpieczne ferie” adresowanego dla uczniów klas I -III:
I miejsce: Anna Smołucha kl. 2c
II miejsce: Maciej Grzegorzewski kl. 2b
III miejsce: Zuzanna Najwer kl. 1c
wyróżnienie: Weronika Owczarek kl. 2b
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim jego uczestnikom, a autorom nagrodzonych prac – gratulujemy!
FERIE TUŻ… TUŻ…
Ostatni tydzień przed feriami w świetlicy upłynął pod hasłem ,,Piękno zimowego krajobrazu i bezpieczne ferie”. Podczas zajęć zachęcaliśmy uczniów do aktywnego wypoczynku podczas ferii, nie zapominając przy tym o przestrogach i dobrych radach na bezpieczne zabawy na śniegu. Śpiewaliśmy piosenki o tematyce zimowej, rozwiązywaliśmy zagadki, powstało też wiele wspaniałych prac ukazujących piękno zimowego krajobrazu.
WYCHOWAWCY ŚWIETLICY ŻYCZĄ WSZYSTKIM UCZNIOM RADOSNYCH, AKTYWNYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH!
SERCE DLA LUBLIŃCA
W ramach obchodów 750 – lecia Miasta Lublińca, świetlica szkolna aktywnie włączyła się w świętowanie tych zacnych urodzin. Świetliczaki zapoznały się z historią, herbem, flagą i maskotką naszego miasta. Z okazji zbliżających się Walentynek dzieci przygotowały wierszyk pt. „Serce dla Lublińca” oraz wykonały walentynkowe serduszka dla ukochanego Lublińca.
ŻYJ ZDROWO – JEDZ KOLOROWO!
„Żyj zdrowo – jedz kolorowo” – pod takim hasłem rozpoczęliśmy nowy miesiąc w świetlicy szkolnej. W ramach realizowanego na przestrzeni roku szkolnego cyklu zajęć poświęconego zasadom zdrowego odżywiania, związanego z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, ukazującego korzyści płynące z diety bogatej w warzywa, owoce i produkty mleczne, jak również poruszającego temat pochodzenia produktów spożywczych, ich uprawy, produkcji oraz sposobów na niemarnowanie żywności, uczniowie mogli m.in. pogłębić swoją wiedzę na temat znaczenia drugiego śniadania dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przekonać się, że zdrowe jedzenie może być także atrakcyjne dla oczu – kolorowe. Jak zawsze, gdy mówimy o zdrowym odżywianiu, towarzyszył nam Chrumas – bohater „Pamiętnika Chrumasa”, sympatyczna świnka, fan sportu i zdrowej żywności.
Zachęcamy do udziału w konkursie NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W LUBLIŃCU OCZAMI DZIECKA
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY – Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka
ŚWIĘTO PAŃ Z SEKRETARIATU
Uczniowie doskonale wiedzą, że sekretariat to bardzo ważne miejsce w szkole. Obchodzony 25 stycznia Dzień Sekretarki i Asystentki był okazją, aby przybliżyć uczniom pracę pań z sekretariatu. W świetlicy powstały dla naszych pań sekretarek – pani Ani i pani Agaty „motylkowe drzewka szczęścia” oraz laurki. W ten sposób uczniowie chcieli podziękować za pracę, uśmiech oraz służenie pomocą i radą w wielu codziennych sprawach…
MOŻE WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ…
Może warto się zatrzymać na krótko lub dłużej,
Nie dlatego, że się weszło w ogromną kałużę…
Może i teraz, gdzieś tam za lasem, gdzieś za rzeką
Lub tuż obok niedaleko, w bloku w drugiej klatce,
W przygarbionym staruszku czy w smutnej sąsiadce
Ktoś samotny na drugiego człowieka czeka,
Co odwiedzi go lub chociaż pozdrowi z daleka…
W ostatnim czasie dzieci w świetlicy przygotowały laurki dla seniorów, a wcześniej upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uśmiech na twarzy gościł na twarzach wszystkich uczestników zajęć!
BABCIU, DZIADKU, CÓŻ WAM DAM?
Dziadkowie w życiu dziecka zajmują szczególne miejsce… Dzień Babci, Dzień Dziadka – to wspaniała okazja, by okazać im szacunek i podziękować za ich ciepło, troskę i cierpliwość. W świetlicy z myślą o babciach i dziadkach w radosnej atmosferze powstawały upominki od wnucząt – fantazyjnie ozdobione laurki oraz słoiczki z „lekarstwem na wszystko”. Wyjątkowym prezentem dla wszystkich babć i dziadków było nagranie piosenki z wierszykiem przygotowane przez dzieci z świetlicy. Wszyscy byli pełni zapału i pracowali z ochotą, aby dziadkowie wiedzieli, iż pamiętamy o nich w dniu ich święta i na co dzień!
ŚWIETLICOWA GROMADKA ŚWIĘTUJE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się A. A. Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego syna Krzysia. Urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Uczniowie naszej szkoły, przebywający w świetlicy szkolnej włączyli się w obchody tego wyjątkowego święta – Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Podczas zajęć świetlicowych dzieci zapoznały się z historią misia, wysłuchały fragmentów książki o przygodach misia i jego przyjaciół, rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe oraz wykonały maskę przedstawiającą Kubusia.
Miś o bardzo małym rozumku jest skarbnicą złotych myśli, które warto przypominać:
„(…) – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”
„Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje, i jesteś mądrzejszy, niż myślisz.”
❄DZIEŃ ŚNIEGU❄
Podczas zajęć w świetlicy dzieci miały możliwość zapoznania się z świętem, obejrzenia filmów edukacyjnych na temat sportów zimowych, wykonania prac plastycznych, rozwiązywania zagadek, rebusów i krzyżówek. Badały też właściwości śniegu oraz jego czystość. Bawiły się doskonale!
Obchodzony w naszej świetlicy 11 stycznia Dzień Mleka był świetną okazją, by uzmysłowić sobie wartości płynące z picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych i odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego mleko i jego przetwory są ważne w diecie dzieci? Proponowane w tym dniu zajęcia – zabawy ruchowe, słuchanie piosenek tematycznych, puzzle, krzyżówki, zajęcia twórczo-plastyczne pozwoliły świetliczakom utrwalić nazwy przetworów mlecznych, poznać składniki odżywcze mleka i do tego świetnie się bawić! Szczególnie uczestnikom zajęć spodobało się twórcze eksperymentowanie z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów – barwników spożywczych i mleka.
Zachęcamy do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Aktywne i bezpieczne ferie zimowe”
KOLĘDNICY DLA ŚWIETLICY
W ramach zajęć z wychowania do życia w rodzinie uczniowie klasy 4b przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów korzystających z zajęć świetlicowych piękne Jasełka. Panowała podniosła, świąteczna atmosfera uświetniona grą na instrumentach naszych kolędników. Było wspólne kolędowanie i składanie życzeń. Było pięknie ⭐
ŚWIETLICZAKI I ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ
Pasowanie na Świetliczaka to uroczystość nie byle jaka. 16 grudnia się odbyła i wszystkie pierwszaki zgromadziła. Dzieci klas 1 obiecały być grzecznymi , życzliwymi świetliczakami i uroczyście to ślubowały. Zadania przygotowane dla nich wykonały, zagadki rozwiązały, piosenkę świetlicową pięknie odśpiewały – egzamin na medal zdały, stając się tym samym PRAWDZIWYMI ŚWIETLICZAKAMI. Na koniec dyplomy i prezent – samolot dostały i zadowolone do swoich sal się udały.
na malują wszystko, to co chcę…
TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI – MIŁO BYĆ MIŁYM
25 listopada – obchody Dnia Pluszowego Misia w świetlicy: Miś pluszowy, miś kudłaty, biały , czarny lub łaciaty. Wszystkie misie my kochamy, bo ich święto dzisiaj mamy.
WRZESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
takie jak Dzień Marzyciela lub Międzynarodowy Dzień Kropki, która czasem wiele zmienia…
dzień uświadamiający wartość czytania, dzień pełen niezwykłych historii i ich ilustrowania…