EKO – FRANEK

 Jesteśmy grupą miłośników przyrody. Ważne dla nas są: przestrzeganie praw zwierząt, czystość środowiska naturalnego i promowanie postaw proekologicznych. W swoich działaniach włączamy się w akcje ekologiczne zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zamierzamy zwrócić uwagę, w jak szybkim tempie postępuje degradacja środowiska naturalnego, jak szybko i bezpowrotnie znikają liczne gatunki zwierząt oraz uzmysłowić jak człowiek swoimi nieodpowiedzialnymi zachowaniami powoduje niszczenie naturalnego piękna świata przyrody. Wszystkim nam bliskie jest hasło: myśl globalnie – działaj lokalnie! Zachęcamy całą społeczność szkolną do włączenia się w nasze działania!

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

EkoFranek i złota polska jesień

Złota polska jesień, nazywana babim latem, oznacza unoszące się w powietrzu w pogodne dni nici przędne pająków. To czas uspokojenia w atmosferze, który następuje dzięki mniejszym kontrastom termicznym w skali doby – między temperaturami w południe i o północy. Ten czas powoli dobiega końca. Jeszcze gdzieniegdzie można zobaczyć kwitnącą nawłoć, wrotycz czy krwawnik, jednak krajobraz zdecydowanie zdominowały zachwycające barwy jesieni. Na polach, w sadach i ogrodach prace również dobiegają końca. Bogactwo plonów zebranych z tych miejsc to nasze pożywienie. Mini wystawę pod nazwą „Jesienne dary naszych pól, sadów i ogrodów” można obejrzeć w sali nr 19. Cieszmy się tymi plonami i bądźmy wdzięczni rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za ich pracę.

EkoFranek dla przytuliska „Ratunek”

Jak przystało na szkolnego EkoFranka, jesienna paka dla kotów i psów z przytuliska „Ratunek” została przekazana w piątek (14.10.2022) na ręce właścicieli. Zgodnie z celem szkolnego kiermaszu kwiatów, zebrane fundusze zostały przekazane na zakup karmy dla zwierząt ze wspomnianego przytuliska. Co tu dużo mówić – mamy satysfakcję, że przyczyniliśmy się do zapewnienia dobrych warunków naszym braciom mniejszym.

W dniu 28 września odbył się w naszej Szkole kiermasz kwiatów – na stoisku znalazły się różne gatunki roślin skalniakowych oraz rośliny doniczkowe. Cel przyświecający akcji to pomoc dla przytuliska „Ratunek”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup karmy dla zwierząt, którą przekażemy właścicielom przytuliska.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Osobom, które przyczyniły się do wsparcia naszej akcji.

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

Sprzątanie świata – Polska 2021
 
W ramach tegorocznej akcji „Sprzątanie świata – Polska 2021” zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania. Były to:
1. Pogadanki w ramach lekcji do dyspozycji wychowawcy dotyczące rozumienia hasła przewodniego – „Myślę, więc nie śmiecę”.
2. Zorganizowanie Szkolnego Konkursu Ekologicznego „Z ekoFrankiem za pan brat” dla uczniów klas IV – VII zakończonego apelem z wręczeniem dyplomów. W konkursie wzięło udział 56 uczniów z 13 klas.
3. Dla uczniów klas młodszych zorganizowano konkurs na plakat dotyczący tematyki ekologicznej.
4. Uczniowie klas I – III w ramach klasowych warsztatów wykonali przedmioty użyteczne z surowców wtórnych.
5. Niektóre klasy podjęły własne działania związane z tegoroczną akcją, np. ułożenie wiersza o tematyce ekologicznej czy wykonanie tematycznej gazetki ściennej.

6. Uczniowie wielu klas wyszli w teren, aby czynnie uczestniczyć w sprzątaniu świata – najbliższej okolicy Szkoły.

 

Na skróty

Skip to content