Centrum Mistrzostwa Informatycznego

Szkolny lider projektu: Ewa Siemiradzka

Szkoły w projekcie CMI

ROK SZKOLNY 2021/2022

Kolejny rok szkolny z przygodą w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, realizowanego w naszej szkole przez Ewę Siemiradzką rozpoczęty. Celem projektu jest umożliwienie uczniom rozwijanie swoich uzdolnień, aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych oraz podniesienie kompetencji osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne.

Projekt CMI zapewnia uczestnictwo w prestiżowym przedsięwzięciu o zasięgu ogólnopolskim, w tym możliwość stałego kontaktu ze społecznością renomowanych uczelni technicznych, a także kooperację środowisk dydaktycznych na polu uczelni wyższych i nauczycieli szkolnych.

CMI BANER

Zajęcia, które odbywają się w ramach grantu są przeprowadzane za darmo, ale podjęcie przedsięwzięcia grantu pozwoliło doposażyć pracownię w roboty makeblock, będące obecnie najnowszą wersją. W obecnym roku szkolnym mamy już 5 rodzajów robotów: Makebloki, Codey Roki, Wedoo, Edisony i Lofiroboty.

Uczniowie z grupy Robotyki wprawiali się w programowaniu robotów, a uczniowie z grupy programiści tworzyli swoje własne koncepcje na Arduino. Starsza grupa zaangażowała się w tworzenie własnych robotów, do czego potrzebowaliśmy lutownic.

W grudniu podczas zajęć online wykonywaliśmy Kalendarze adewntowe w genially. Natomiast Oskar wykonał quiz „Zgaduj, zgadula – choinka z pytaniami”. Miłej zabawy przy rozwiązywaniu zagadek.

Nowy 2022 rok rozpoczęliśmy bardzo entuzjastycznie. Szkoła zakupiła „kości pamięci Ram” i dyski SSD do komputerów w pracowni 31. I tak niewielkim kosztem zmodernizowaliśmy sprzęt, który działa teraz rewelacyjnie i posłuży na długi czas.

Ostatnim etapem zmagań w ramach CMI były zawody projektowe. Zawody polegały na zaprogramowaniu przejazdu robota po czarnej linii w określonym czasie, z omijaniem przeszkód.

Zajęcia rozwijające uzdolnienia informatyczne w ramach grantu Centrum Mistrzostwa Informatycznego zaowocowały sukcesami.

Szymon Breguła został I Wicemistrzem, a Michał Grabowski i  Szymon Pietrucha otrzymali wyróżnienia w „Regionalnym konkursie Przedmiotowym z Informatyki regionu oleskiego”.

Drużyny:  Michał Grabiński – Monika Pradella I miejsce i Mateusz Jelonek – Bartosz Perkowski  II miejsce w Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym z Fizyki i Informatyki.

Na zakończenie zajęć Robotyki i Programowania uczestnicy pojechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W Centrum zwiedzali wystawy oraz uczestniczyli w zajęciach Lab. Robotyczny oraz pokazie w Planetarium.

Rok szkolny 2020/2021