500latreformacji

TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO
   Od listopada 2017 do stycznia 2018 w wielu miastach w Polsce organizowany jest Tydzień Filmu Niemieckiego. Zachęceni zaproszeniem przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu do udziału w seansie filmowym, postanowiliśmy poświęcić chwilę uwagi niemieckiej kinematografii. Nasi uczniowie z klas 4a, 4c, 5d oraz 5e obejrzeli film „Das kalte Herz” (pol. „Kamienne serce”), będący ekranizacją baśni Wilhelma Hauffa z 1827 roku. Nie była to co prawda najnowsza wersja filmu z 2016 roku, wyświetlana we wrocławskim kinie, a nieco starsza, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i udostępniona również przez niemiecką stację ZDF. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy głównego bohatera, rozgrywające się w ciemnych jodłowych lasach Szwarcwaldu. Dowiedzieli się, że na początku XIX wieku dominującymi zawodami byli węglarze, dmuchacze szkła i drwale. Istotnym i niezwykle cennym elementem była jednak moralizatorska wymowa tejże baśni, podkreślająca najważniejsze wartości w życiu człowieka, jakimi są miłość, uczciwość i prawość, spuentowana przesłaniem, iż kara za złe uczynki spada zawsze jedynie na tego, który je popełnia.
    Dziękujemy Konsulatowi za przesłanie materiałów dydaktycznych do filmu.
     Agata Płuska