Konsulat

26 września uczniowie klasy 4a i 4c mieli nietypową okazję spędzenia Europejskiego Dnia Języków w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Spotkanie to poprowadziła pani Marion Ramackers – Konsul ds. Kultury, która opowiedziała o pracy w placówce dyplomatycznej, wyjaśniła, czym się różnią zadania kanclerza i prezydenta Niemiec oraz opowiedziała o swoich zmaganiach z językiem polskim, podkreślając tym samym, jak ważna jest nauka języków obcych. Na wszystkich uczniów czekała słodka niespodzianka i małe upominki. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści, ale i sami zadawali liczne pytania na interesujące ich tematy. Kolejną atrakcją była lekcja muzealna w Zamku Królewskim, przebudowanym za czasów Fryderyka Wilhelma II przez Gottharda Langhansa, twórcę projektu Bramy Brandenburskiej. Podczas zwiedzania uczniowie mogli podziwiać apartamenty królewskie rodu Hohenzollernów, poznać historię poszczególnych władców, dowiedzieć się o ich czynach i dokonaniach, również tych niechlubnych, związanych z rozbiorami Polski. Dużym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że Żelazny Krzyż – najwyższe niemieckie odznaczenie wojskowe, został ustanowiony właśnie we Wrocławiu podczas wojen napoleońskich. Pani przewodnik zdradziła również, skąd się wzięły kolory niemieckiej flagi. Ciekawym elementem pobytu w stolicy Dolnego Śląska była wystawa naukowa DRESDEN-concept, zachęcająca do poszukiwania odpowiedzi m.in. na pytanie: „Co oznacza DNA w chipie komputerowym?” Ostatni punkt wycieczki stanowiła Panorama Racławicka, dopełniająca całościowego wrażenia po tak niezwykłej i bogatej w wiedzę wyprawie. Mam nadzieję, że wiedza ta zostanie wykorzystana przez uczniów w klasie piątej na równie ciekawym przedmiocie jakim jest „Historia i Kultura Niemiec”.
Agata Płuska