Rok „Stulecia” - jubileusz w historii Polski i Austrii

ROK „STULECIA” - JUBILEUSZ W HISTORII POLSKI I AUSTRII

Rok 2018 był rokiem wyjątkowym, rokiem „Stulecia”. Świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Austria natomiast – 100. rocznicę utworzenia Republiki. Z tej okazji
w klasie 5a oraz 5c odbył się cykl lekcji poświęconych obu państwom. Uczniowie wykonywali rozmaite zadania związane z polskimi i austriackimi symbolami narodowymi. Poprzez krzyżówkę oraz gry poznawali geografię Austrii, a dzięki prezentacji o Wiedniu wybrali się też w wirtualną podróż po stolicy walca. Dużym zaskoczeniem dla uczniów było austriackie nazewnictwo dot. jedzenia oraz mebli. I tak na przykład „der Sessel”, znany Niemcom jako fotel, w Austrii oznacza krzesło, natomiast „austriackie” „der Erdapfel” wcale nie ma nic wspólnego z jabłkiem. Pod tą nazwą ukryty jest ziemniak. Uczniowie dowiedzieli się także, jaką rolę odegrali Habsburgowie
w historii Polski. Poznali sylwetki kilku przedstawicieli rodu Habsburgów: cesarzową Elżbietę, znaną jako Sissi oraz cesarza Franciszka Józefa I, a także jego następcy – błogosławionego cesarza Karola I Habsburga, beatyfikowanego w 2004 r. przez Papieża Jana Pawła II. Za wstawiennictwem Karola dokonał się bowiem cudu uzdrowienia siostry Zyty Gradowskiej z Brazylii. Ważnym wydarzeniem za panowania Karola I było ułaskawienie 116 polskich legionistów. Uważał on, że „odrodzenie państwa polskiego było jedynie aktem sprawiedliwości, ponieważ nie ma bardziej patriotycznego narodu od narodu polskiego, a w dziejach nie było większej niesprawiedliwości od rozbiorów Polski.”[1] Punkt kulminacyjny zajęć o rodzie Habsburgów stanowiło napisanie listu do prawnuka cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety – arcyksięcia Markusa Emanuela Salvatora von Habsburg-Lothringen. Uczniowie zadali wiele ciekawych pytań, a do listu dołączone zostały życzenia świąteczne i noworoczne. Nadchodzący dzień 24 grudnia to z pewnością szczególny czas dla arcyksięcia, nie tylko ze względu na Wigilię Bożego Narodzenia, ale również na fakt, że tego dnia urodziła się cesarzowa Elżbieta.
     Mamy głęboką nadzieję, że w najbliższym czasie arcyksiążę zechce nam przesłać odpowiedź.
                                                                                                                     Agata Płuska

[1]http://niedziela.pl/artykul/75175/nd/zdjecia