Międzynarodowy tydzień pisania listów

ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI – WIELKOPOLSKA

30 października uczniowie klasy 5a oraz klasy 5b wraz z wychowawczynią, p. Małgorzatą Poloczek, odwiedzili dwa niezwykłe miejsca na mapie Polski: Kórnik i Poznań. W Kórniku przywitał nas XV-wieczny zamek, przebudowany w XIX w. wg projektu sławnego wówczas niemieckiego architekta, Karla Friedricha Schinkla. Nasi uczniowie mogli podziwiać przepiękne sale z ciekawymi eksponatami, poznać historię rodu Działyńskich i Zamoyskich w kontekście walki o niepodległość. Dowiedzieli się, że w zamku gościł niegdyś przyszły król Polski Henryk Walezy, udający się do Krakowa na uroczystość koronacyjną. Mogli też posłuchać legendy o Białej Damie, Teofili z Działyńskich, która ponoć wciąż opiekuje się swą dawną siedzibą.
     Po przyjeździe do Poznania udaliśmy się na Ostrów Tumski, związany z narodzinami państwa polskiego. Ponad tysiąc lat temu powstał tu gród, a w nim rezydencja pierwszych polskich władców z dynastii Piastów. Niezwykłym przeżyciem było zobaczenie kamiennych tumb, w których pochowani byli Mieszko I i Bolesław Chrobry. Ich szczątki przeniesione zostały do Złotej Kaplicy w Katedrze. Tam, nad sarkofagiem widnieje obraz Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha. Cesarz niemiecki przybył bowiem w 1000 roku do Gniezna w pielgrzymce do grobu świętego Wojciecha. Pragnął też pozyskać przychylność Bolesława Chrobrego do odbudowania Cesarstwa Rzymskiego. Dla dzieci, uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości, zwiedzanie Katedry stanowiło cenne źródło wiedzy historycznej. Uczniowie uzupełnili bowiem wiadomości, zdobyte podczas lekcji Historii i Kultury Niemiec. Dowiedzieli się, że cesarz Otton III nałożył Bolesławowi Chrobremu diadem cesarski na skronie, przyznając w ten sposób Polsce suwerenność w obrębie cesarstwa, a Bolesława Chrobrego uznano za przyjaciela Cesarstwa Rzymskiego.
     W trakcie przejazdu na poznański rynek mijaliśmy ogromny Zamek Cesarski, wzniesiony dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II, w którym obecnie mieści się Centrum Kultury.
    Na rynku podziwialiśmy malownicze domki budnicze z pierwszej połowy XVI w., należące niegdyś do kupców, Ratusz z licznymi inskrypcjami oraz Farę Poznańską wraz z organami Friedricha Ladegasta z Saksonii, najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku. Dotarliśmy także do archeologicznych wykopalisk, miejsca, w którym znajdował się kościół kolegiacki z trzecią najwyższą wieżą w XV-wiecznej Europie. Ciekawym punktem przechadzki po rynku była także wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej”, zorganizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Pałac Mielżyńskich z tablicą upamiętniającą pobyt w Poznaniu Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego, głoszący: „W domu tym dnia 7 listopada 1806 r. stanęli na kwaterze Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki. Tu wnieśli ich na ramionach Poznaniacy przy wtórze pieśni Jeszcze Polska nie umarła”.
   Zwieńczeniem naszej wyprawy była wizyta w Rogalowym Muzeum. Przez chwilę nasi uczniowie mogli się poczuć jak mistrzowie wypieków. Zagniatali, rozwałkowywali i formowali ciasto. Poznawali tajniki receptury rogali świętomarcińskich. Pokaz wzbogacony był o historię świętego Marcina, a także ciekawostki związane z gwarą poznańską. Podczas krótkiej animacji filmowej dzieci dowiedziały się, że wiele elementów gwary stanowią zapożyczenia z języka niemieckiego, co związane jest z przybyciem do Poznania w XVIII w. osadników z Bambergu. Pobyt zakończyła degustacja jedynych w swoim rodzaju rogali.
   Zmęczeni, ale też pełni wrażeń i nowej wiedzy historycznej wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Agata Płuska