Deutsch AG - Język niemiecki

DEUTSCH AG
KOŁO Z J. NIEMIECKIEGO

We wrześniu nasza Szkoła przystąpiła do projektu „Deutsch AG” („Koło z języka niemieckiego"), organizowanego przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W projekcie biorą udział uczniowie klasy 7a oraz 7b, którzy do tej pory uczyli się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Za nami pierwszy miesiąc zajęć, na których uczestnicy rozwijali sprawności mówienia i rozumienia ze słuchu oraz czytania. Poszerzali znajomość zwrotów leksykalno-gramatycznych, a także pogłębiali poznane dotąd zagadnienia z historii i kultury Niemiec. Dowiedzieli się o zmaganiach Miroslava Klose z językiem niemieckim. Piłkarz przeprowadził się bowiem wraz z rodzicami do Niemiec w wieku 8 lat.
W szkole niczego nie rozumiał. Potrafił powiedzieć jedynie "proszę" i "dziękuję", a dziś płynnie posługuje się tymże językiem. Omówiliśmy również upadek Muru Berlińskiego, który stanowił pierwszy krok do zjednoczenia Niemiec. Dziś święto Zjednoczenia przypada na 3 października, a w zeszłym roku obchodzono jego 30. rocznicę. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z mapami, obrazującymi przebieg granicy między Berlinem Wschodnim a Zachodnim, a także schematami przedstawiającymi budowę muru. Obejrzeli też filmik, na podstawie którego rozwiązywali zadania z kart pracy. Październik rozpoczęliśmy z kolei analizą systemu szkolnictwa w Niemczech. Przed nami kolejne interesujące zajęcia. Tymczasem dziękujemy Organizatorom za miłe upominki dla uczniów.

Agata Płuska