Deutsch AG - Język niemiecki

DEUTSCH AG
KOŁO Z J. NIEMIECKIEGO

Opiekun koła: Agata Płuska

We wrześniu nasza Szkoła przystąpiła do projektu „Deutsch AG” („Koło z języka niemieckiego"), organizowanego przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W projekcie biorą udział uczniowie klasy 7a oraz 7b, którzy do tej pory uczyli się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Za nami pierwszy miesiąc zajęć, na których uczestnicy rozwijali sprawności mówienia i rozumienia ze słuchu oraz czytania. Poszerzali znajomość zwrotów leksykalno-gramatycznych, a także pogłębiali poznane dotąd zagadnienia z historii i kultury Niemiec. Dowiedzieli się o zmaganiach Miroslava Klose z językiem niemieckim. Piłkarz przeprowadził się bowiem wraz z rodzicami do Niemiec w wieku 8 lat.
W szkole niczego nie rozumiał. Potrafił powiedzieć jedynie "proszę" i "dziękuję", a dziś płynnie posługuje się tymże językiem. Omówiliśmy również upadek Muru Berlińskiego, który stanowił pierwszy krok do zjednoczenia Niemiec. Dziś święto Zjednoczenia przypada na 3 października, a w zeszłym roku obchodzono jego 30. rocznicę. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z mapami, obrazującymi przebieg granicy między Berlinem Wschodnim a Zachodnim, a także schematami przedstawiającymi budowę muru. Obejrzeli też filmik, na podstawie którego rozwiązywali zadania z kart pracy. Październik rozpoczęliśmy z kolei analizą systemu szkolnictwa w Niemczech. Przed nami kolejne interesujące zajęcia. Tymczasem dziękujemy Organizatorom za miłe upominki dla uczniów.

Październik i listopad był czasem intensywnej pracy na zajęciach koła z j. niemieckiego. Mimo wprowadzenia nauki zdalnej uczniowie systematycznie logowali się na spotkaniach online i chętnie uczestniczyli w lekcjach. Prócz utrwalania typowych zwrotów związanych ze spędzaniem wolnego czasu oraz zwrotów dotyczących życia codziennego, uczniowie zapoznali się z historią mniejszości niemieckiej w Polsce. Dowiedzieli się, dlaczego mniejszość ta zamieszkuje tereny Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Poznali fakty, kluczowe dla obecnej działalności mniejszości w Polsce, jak przełom w 1989 roku. Wówczas to odbyła się pierwsza po wojnie katolicka msza w j. niemieckim, a kilka miesięcy po niej premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju, będący symbolem rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich.
Kolejny cykl zajęć poświęcony był zaułkom miasta. Oprócz opisywania drogi oraz słownictwa, związanego z obiektami w mieście, uczniowie mogli bliżej poznać miejsce, w którym mieszkają. Jedna z lekcji poświęcona była bowiem św. Teresie Benedykcie od Krzyża – Edycie Stein, patronce Lublińca. Podczas naszej wirtualnej wyprawy, uczniowie zaznajomili się z wieloma miejscami, związanymi z Edytą Stein oraz rodziną Courantów. "Przemierzyli" miasto od rynku, przez ul. św. Anny, ul. Mickiewicza, gdzie znajdowała się synagoga, przez cmentarz żydowski, aż do dworca PKP. Dowiedzieli się także, że w budunku obecnej szkoły katolickiej, w której mieściło się uprzednio muzeum "Pro Memoria Edith Stein", znajdował się sierociniec, ufundowany przez Franciszka Grotowskiego. Odnaleźć tam można tablicę w języku niemieckim, poświęconą Franciszkowi Grotowskiemu, której inicjatorką była jego żona, Anna Maria (z domu von Blacha).
Pod koniec listopada uczniowie uzupełnili swoją wiedzę o niemieckich specjałach, zdobytą do tej pory na zajęciach z historii i kultury Niemiec. Zapoznali się z potrawami ze wszystkich regionów kraju naszych sąsiadów i dowiedzieli się, że oprócz kiełbasek, czy sałatki kartoflanej, Niemcy uwielbiają także boczek, który jest składnikiem wielu niespotykanych dań, jak Speckkuchen. Naszą kulinarną podróż zakończyliśmy w Berlinie, w którym zatrzymamy się na nieco dłużej.

Ostatnim etapem naszych zajęć było omównienie zabytków Berlina oraz utrwalenie zasad tworzenia czasu przeszłego Perfekt. Z udostępnionych materiałów, uczniowie tworzyli plakaty nt. stolicy Niemiec. Powstały także prace, nawiązujące do wcześniejszych tematów, jak niemieckie specjały. Zimowa edycja projektu "Deutsch AG" dobiegła końca. Wszyscy uczestnicy świetnie wypełnili test sprawdzający wiedzę, a po feriach otrzymają certyfikaty.
Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie edycji wiosennej i kontynuację zajęć.