23 listopada, 2022

KLASY 6A I 7B W TEATRZE

Wyjazd do OPOLSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA
IM. ALOJZEGO SMOLKI

Opolski Teatr Lalki i Aktora  zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce – doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę stał się celem naszego wyjazdu.

    

17.11.2022 r. uczniowie klasy 6a oraz 7 b uczestniczyli w wyjeździe do OPOLSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA. Celem wycieczki  było obejrzenie spektaklu „Królowa Śniegu” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci, uczenie się kultury odbioru sztuki. Bezpośredni kontakt widza z aktorem to dodatkowe atuty tego spektaklu.

Przedstawienie częściowo było rozgrywane w planie aktorskim, częściowo w lalkowym w umownej i uniwersalnej scenografii, której głównymi i dominującymi elementami były biało-czarne ściany, świat czarno-białych rombów, zamrożone drzewa, topniejące sople lodu i odłamki luster – wszystko przedstawione w wyraźnej geometryzacji kształtów. Zarówno lalki, maski, przedmioty i przestrzeń  miały rys „szlachetnego zużycia”, aby świat stwarzany na scenie odkrywał przez cały spektakl kolejne tajemnice. W ten magiczny świat baśniowej opowieści wprowadziła widzów dodatkowo nastrojowa i liryczna muzyka.

„Królowa Śniegu” jest uniwersalną i wielowątkową baśnią, dotykającą tematów przemijania, dojrzewania i starzenia się w kontekście wspólnych, międzypokoleniowych doświadczeń. Opowiada o bezgranicznym wybaczeniu, miłości i potrzebie bliskości drugiego człowieka. To spektakl, który swoich odbiorców ma skłaniać do krytycznej refleksji nad problemem istnienia zła w naszej codzienności.

 

     A.Lach

                                                                                                                                                 A.Telma

Na skróty

Skip to content