21 września, 2022

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. w naszej bibliotece

Dzięki udziałowi szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zbiory naszej biblioteki zostały wzbogacone o 468 nowości. Podczas dokonywania zakupów kierowano się przede wszystkim propozycjami zgłaszanymi przez uczniów i rodziców. W ofercie czytelniczej znalazły się m. in. takie tytuły jak Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai,  seria książek autorstwa Rafała Kosika Felix, Net i Nika i Dariusza Rekosza Na tropach tajemnic. Dla najmłodszych uczniów pozyskano książki Waldemara Cichonia o przygodach kota Cukierka oraz bestsellerową serię Magiczny domek na drzewie. Miłośnicy podróży będą mogli poznać przygody Neli małej reporterki oraz Mazurskich – najbardziej zakręconej rodzinki świata. Wśród zakupionych książek znalazła się również literatura fantastyczna, przygodowa, obyczajowa, historyczna oraz komiksy.

Pragnąc zainteresować i zapoznać naszych uczniów z pozyskanymi nowościami, przygotowana została wystawa Warto przeczytać. Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których ósmoklasiści zachęcali swoich młodszych kolegów do czytania.

Dla czytelników została przygotowana loteria z niespodziankami Prezent od Świętego Mikołaja. Każdy z uczestników miał możliwość wylosowania ciekawej książki do wypożyczenia i przeczytania. Na uczniów czekały również szczęśliwe losy uprawniające do wybrania dla siebie książki jako prezentu.

Mamy nadzieję, że udział naszej placówki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zachęci uczniów do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki i sięgania po książkę.

Sukcesy naszych uczniów

Uczennica naszej szkoły Natasza Sadek z klasy 6a zajęła II  miejsce w kategorii plastycznej Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Czytam bo lubię”, którego organizatorem była Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.

Sukcesy odnieśliśmy również w XIV edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska”. Antoni Ciwiński z klasy 5a zdobył II miejsce a wyróżnienie przyznano Oskarowi Kardasowi z klasy 5b.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęliśmy działania promujące czytelnictwo. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Lublińcu i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu, w trakcie których poznali różne formy książki. Dzieci miały również okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Trzy świnki”.

Dla drugoklasistów uczennice klasy ósmej czytały fragmenty „Asiuni” Joanny Papuzińskej. Tematyka książki została wybrana celowo, w związku z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych – „Czytanie dla pokoju”.

W październiku zaprosiliśmy także naszych uczniów do udziału w etapie szkolnym konkursów „Czytam, bo lubię” i „Mój ulubiony bohater literacki”. Zwycięskie prace plastyczne będą reprezentować szkołę na szczeblu powiatowym.

Akcje związane z promocją czytelnictwa wpisały się w realizowany przez naszą placówkę Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w 2001 roku na pamiątkę urodzin Janiny Porazińskiej – wybitnej pisarki, która wiele książek napisała z myślą o najmłodszych czytelnikach. Inicjatorem tego wydarzenia jest Polska Izba Książki.

Również w naszej szkole w tym dniu odbyły się zajęcia zorganizowane przez bibliotekę i świetlicę. Dzieci miały okazję wysłuchać m.in. tekstów baśni i legend polskich czytanych przez nauczycieli i uczniów klas ósmych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania zaprezentowane w formie teatrzyku obrazkowego kamishibai.

Na skróty

Skip to content