28 marca, 2022

ODDZIAŁ PRZYGOTOWAWCZY

Zakończenie edukacji w oddziale przygotowawczym

I nadszedł czas pożegnania…

24 czerwca oddział przygotowawczy kl. 1-3 dzieci z Ukrainy zakończył prawie 3,5 miesięczną naukę w naszej szkole. Uczniowie przez ten czas sumiennie uczyli się języka polskiego, bawili  i integrowali z polskimi dziećmi, brali udział w różnych imprezach i miło spędzali z nami czas. Dzieci ze smutkiem żegnały naszą szkołę, poznanych kolegów i uczące panie, zaś Ich mamy ze wzruszeniem dziękowały wszystkim bez wyjątku za pomoc, wsparcie i dobro jakie ich dzieci tu w szkole otrzymały.

Tym, którzy wracają do swojej ukochanej Ukrainy życzymy dużo szczęścia i spokoju w swojej ojczyźnie, a tym, którzy zostają w naszym  kraju, naszym mieście –  dobrych ludzi na swojej drodze, a od września powodzenia w polskiej  szkole.

A teraz … RADOSNYCH, BEZPIECZNYCH  WAKACJI!

Lekcja plastyki  – zabawa w produkcję …lodów  papierowych.  Zbliża się lato, zbliżają się wakacje, a co za tym idzie lodów smakowe  atrakcje. Dzieci z Ukrainy „ projektowały” różne smaki utrwalając przy tym nazwy kolorów i smaków w języku polskim.

7 marca  oddział przygotowawczy  wybrał  się do Szkoły Muzycznej  w Lublińcu na fragmenty widowiska muzyczno – teatralnego „Kot w butach”, które odbyło się w ramach promocji szkoły. Dzieci mogły zobaczyć i posłuchać różnych instrumentów oglądając ciekawe przedstawienie przygotowane przez młodszych  uczniów tejże szkoły. Było wesoło, kolorowo, muzycznie i fantastycznie.

30 maja dzieci z Ukrainy uczestniczyły w zajęciach czytelniczych przygotowanych przez bibliotekę pedagogiczną. Poznały historię Bliskiego Wschodu, wysłuchały opowiadania o Magu i mogły zabawić się w aktorów odgrywając rolę w przedstawieniu pt. ” Syrop Maga Abrakabry”. Na koniec – kto chciał – mógł wypożyczyć do czytania w domu wybraną bajkę w języku polskim.

23 maja  uczniowie  z Ukrainy z oddziału przygotowawczego kl. 1 -3  pojechali  na wycieczkę do Manufaktury słodyczy „ KukuRyku – maszket na patyku”  do  Koszęcina.  Tam uczestniczyli w  4 godzinnych warsztatach  cukierniczych robienia i barwienia czekolady, obejrzeli prezentację edukacyjną dotyczącą powstawania prawdziwej czekolady i odkryli  tajniki fizyki i chemii… waty cukrowej.   Na koniec  były przebieranki  – tańcowanki , a potem zakupy pamiątek.  Warsztaty pozwoliły dzieciom  na kreatywne działanie i dały wszelkie możliwe doznania dotykowe, wzrokowe, smakowe  i  zapachowe.

Dziękujemy  Pani  Ani  Rurańskiej  za  sponsoring  i super  zabawę!

Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Ukrainie – zajęcia integracyjne przygotowane dla dzieci z Ukrainy przez uczennice kl. 7 f i p.Grażynę Kempę.

Oddział przygotowawczy trzeci tydzień działa, jedni odjeżdżają, drudzy przybywają … Dzieci z Ukrainy poznają literki, rysują w Paintcie, rachują cyferki i… pięknie śpiewają piosenki. W świetlicy tworzą ciekawe prace, konstruują, malują i z naszymi dziećmi  się integrują. Zwiedziły także lubliniecki rynek i zrobiły sobie zdjęcie przy fontannie z jedną z dziewczynek… Edytką S. 😉

W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie witamy w naszej szkole grupę 25 dzieci z Ukrainy z kl. 1-3 , które 21 marca rozpoczęły naukę w Oddziale Przygotowawczym.  Będą razem z nami uczyć się i bawić i mamy nadzieję, że pobyt w naszej szkole pozwoli im poczuć się bezpiecznie, napełni ich serca nadzieją, a na ich twarzach zagości  uśmiech. I tak też jest!  Oto jak minął pierwszy tydzień: