25 maja, 2023

ODZNAKA IM. EDYTY STEIN – ETAP II

Drugi etap pracy krajoznawców z klasy 6c obejmował zapoznanie się z historią lublinieckiego kirkutu – cmentarza, który gmina żydowska pozyskała w 1845 roku. Wtedy był to niewielki teren pod lasem miejskim, przy dzisiejszej ulicy 11 Listopada. Cmentarz – obecnie ogrodzony – posiada małe lapidarium oraz fragment grobowca rodziny Koenigsbergerów. Z kolei na Placu Mikołaja Kopernika uczniowie przyjrzeli się rzeźbie plenerowej autorstwa Stanisława Kowalczyka przedstawiającej patronkę Lublińca. Kilka znaków czci Edyty Stein znajduje się też na terenie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to witraż w absydzie kościoła, dzwon, obraz św. Edyty oraz mozaika przedstawiająca Świętą na ścianie domu parafialnego.

Oto krótka fotorelacja z wycieczki.

Na skróty

Skip to content