15 maja, 2023

ODZNAKA KRAJOZNAWCZA IM. EDYTY STEIN

Grupa krajoznawców z klasy 6c rozpoczęła pracę nad realizacją zadań zapisanych w regulaminie odznaki PTTK im. Edyty Stein – Patronki Lublińca. Aby zrealizować zadania i zdobyć odznakę należy zapoznać się z kilkoma miejscami na terenie naszego miasta związanymi z tą Postacią. Praca uczniów została zaplanowana na kilka wyjść w teren.

Podczas pierwszej wycieczki zwiedzono Muzeum Pro Memoria Edith Stein mieszczące się w domu Courantów – budynku należącym do dziadków św. Edyty. Odwiedzono miejsce, w którym do 1939 r. znajdowała się synagoga – miejsce modlitw i zgromadzeń gminy żydowskiej. Dziś ten obiekt jest upamiętniony tablicą informacyjną. Porównano – na podstawie starych zdjęć i stanu obecnego – wygląd fragmentu ul. Mickiewicza, przy której stała tzw. Villa Nova wybudowana przez Salomona Couranta.

Pierwszy spacer śladami Edyty Stein zakończono na Placu Konrada Mańki przy figurce przedstawiającej małą Edytę z czasów, kiedy jako mała dziewczynka przyjeżdżała na wakacje do swoich dziadków.

Na skróty

Skip to content