mgr MAŁGORZATA SILUK

środa 9.00 – 13.00
czwartek 8.00 – 13.00
piątek 9.30 – 14.30

Pedagog spełnia wiele obowiązków, wśród których należy szczególnie podkreślić:

– roztaczanie kompleksowej pomocy dla dzieci z ubogich i niewydolnych rodzin;
– udzielanie porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych, organizowanie różnych form terapii;
– dbanie o realizację obowiązku szkolnego przez uczniów;
– koordynowanie oddziaływań różnych instytucji i osób wspierających rozwój ucznia;
– prowadzenie działalności profilaktycznej, edukacji prozdrowotnej wynikających z programu wychowawczego i profilaktyki;
– wspieranie rodziców na rzecz rozwiązywania sytuacji trudnych wychowawczo;
– udzielanie pomocy wychowawcom i nauczycielom w ich pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze;

Do pedagoga szkolnego mogą przyjść wszyscy ci, którzy:
– czują, że nikt ich nie rozumie;
– często są smutni;
– są samotni;
– nie potrafią się porozumieć z kolegą;
– mają problemy rodzinne, znajdują się w trudnej sytuacji materialnej;
– nie potrafią sobie sami poradzić z problemem;
– chcą podzielić się swoją radością lub sukcesem;
– chcą pomóc innym, lecz nie wiedzą w jaki sposób.

DZIAŁANIA WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

Czas na podsumowanie działań profilaktycznych
W tym dziwnym czasie, kiedy to jedni uczniowie są w szkole, inni uczą się zdalnie, kiedy nie jest tak, jak zwykle, staraliśmy się zrobić wszystko, aby nadal zapobiegać niepożądanym zachowaniom i wyposażać uczniów
w umiejętności asertywne.
Klasy siódme uczestniczyły w programie „Unplugged”, mającym na celu nabycie przez uczniów umiejętności chroniących przed używaniem substancji psychoaktywnych i ewentualnej zmiany postaw oraz opinii wobec używania substancji psychoaktywnych.
Czwartoklasiści i piątoklasiści uczestniczyli w profilaktycznych warsztatach „Debata”, które miały za zadanie wzmocnić postawy proabstynenckie
u nastolatków.
Uczniowie klas II – VIII wzięli udział w szkolnych konkursach profilaktycznych: „Alkohol – jestem na NIE!” oraz  „Zdrowo i wesoło bez narkotyków”. Komisja ustaliła, że tym razem nie będzie wyróżniała żadnej pracy, a każdy uczestnik otrzyma przygotowaną nagrodę. Prace zaprezentowane są na tablicach szkolnych.
Zaprzyjaźniona ze szkołą psychoterapeutka pełniła dyżur telefoniczny. Można było się z nią skontaktować, a następnie umówić na e-spotkanie.
Udało się też przeprowadzić apele wychowawcze, choć nie tak często, jak było zaplanowane.
Uczniowie klas młodszych obejrzeli e- spektakl profilaktyczny „Jak pokonać smoka?”, a starsi „ Czas próby”. Wiadomo, to nie to samo, kiedy widowisko jest na żywo.
                                                                   Małgorzata Siluk

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?
Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?
Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.