PTTK W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LUBLIŃCU

                

                                      OPIEKUNOWIE:           

             mgr Teresa Lukosek  więcej ....

             mgr Barbara Gałązka więcej ....

 

Rok szkolny 2012/2013

Grupy krajoznawców zakończyły pracę

                     

 

   Wycieczka krajoznawcza - 5c i 6a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim 

        

   

Uczniowie klasy 5c i 6a spędzili dwa dni zwiedzając pasma górskie Beskidów. W Cieszynie zobaczyli romańską rotundę św. Mikołaja – jeden z najstarszych kościołów na ziemiach polskich. Weszli też na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta. Przekonali się, że Wenecję można zobaczyć nie tylko we Włoszech. W Ustroniu rozpoczęli szlak na Równicę – szczyt o wysokości 885 m n.p.m., następnie przez Przełęcz Beskidek weszli na Orłową (813 m n.p.m.), aby zejść z powrotem do Ustronia. Wielką atrakcją okazało się zwiedzanie hangarów z samolotami i szybowcami Górskiej Szkoły Szybowcowej „Żar” w Międzybrodziu Żywieckim. Tam też uczniowie wjechali kolejką linowo-terenową na górę Żar (761 m n.p.m.), aby zobaczyć z bliska zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. W Bielsku-Białej obejrzeli stare miasto z zabudową z XVIII wieku, a później – mimo remontów dróg i koniecznych objazdów – trafili do Wadowic. Zwiedzili Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, oraz zbiory muzeum biograficznego błogosławionego Jana Pawła II. Był czas na lody i papieskie kremówki. A potem trzeba było wracać do domu...

                 

Wycieczka krajoznawcza na III stopień odznaki

                      

 Siedemnaścioro uczniów wraz z opiekunami spędziło sobotę, 11. maja, na poznawaniu południowo-wschodniej części powiatu lublinieckiego. Na trasie znalazły się takie miejscowości, jak: Sadów, Wierzbie, Koszęcin, Piasek, Kalety, Lubsza Śląska, Woźniki, Boronów, Cieszowa. Towarzyszył nam majowy deszczyk, ale humory dopisywałyJ Zobaczcie sami!

                   

Finał I Powiatowego Turnieju Wiedzy Krajoznawczej z elementami matematyki

W piątek, 19.04.2013 roku, w naszej szkole odbył się finał I Powiatowego Turnieju Wiedzy Krajoznawczej z elementami matematyki „Znam Lubliniec i okolice”. Uczestnicy zmierzyli się z testem, którego zadania obejmowały wiedzę z zakresu znajomości przyrody, zabytków, historii i krajobrazu Ziemi Lublinieckiej. Test sprawdzał również wiedzę i umiejętności matematyczne w sytuacjach praktycznych. Wszyscy uczestnicy dowiedli, że to co bliskie wcale nie jest im obce.

                             

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce : Katarzyna Kansy, SP nr 1 w Lublińcu,

      II miejsce : Aleksandra Malcher, SP nr 1 w Lublińcu,

III miejsce : Daniel Henel, SP w Ciasnej,

Wyróżnienia: Paweł Płotkowski, SP nr 3 w Lublińcu,

             Magda Zając, SP nr 3 w Lublińcu,

                   Adam Pawlikowski, SP nr 3 w Lublińcu.

 

                                                     Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Ojciec Tomasz Maniura OMI w SP1

         

4. października, w czwartek, gościliśmy w szkole Ojca Tomasza Maniurę OMI. W ciągu zaledwie jednej godziny uczniowie odbyli niecodzienną podróż po Europie, Azji i Afryce. Usłyszeli o trudach rowerowych pielgrzymek, o żmudnych przygotowaniach, o kształtowaniu w sobie silnej woli, szlifowaniu charakteru i poznawaniu życia. Ojciec Tomasz znany jest jako organizator rowerowych pielgrzymek „na krańce świata”. Niedawno zakończyła się wyprawa na Przylądek Północny (Nordkapp) w Europie. Warto nadmienić, że nasz Gość zasiadał nie tak dawno w szkolnych ławach Jedynki. Jesteśmy dumni, że jest wśród naszych absolwentów. Dziękujemy za to wyjątkowe spotkanie!

Zwiedzamy północno-zachodnią część powiatu

                    

10. listopada 2012 roku, w sobotę, odbyła się wycieczka krajoznawcza na zaliczenie II stopnia odznaki „Znam Lubliniec i okolice – część północno-zachodnia”. Grupa uczniów należąca do szkolnego koła krajoznawczego zwiedziła miejsca wymienione w regulaminie odznaki. Były to m.in. Ciasna, Zborowskie, Sieraków, Wędzina, Dobrodzień. Był czas na zwiedzanie, był czas na gorącą herbatę. Pogoda w tę sobotę była typowo późnojesienna.

                

 

 

Rok szkolny 2011/2012

 

Najmłodsza grupa krajoznawców zakończyła pracę

                            

Rok szkolny powoli dobiega końca, a i nasze wycieczki krajoznawcze, zaplanowane na ten rok, zakończone. Najmłodsza grupa pracująca w kole krajoznawczym odbyła w sobotę, 16. czerwca, ostatnią wycieczkę pieszą. Uczniowie odwiedzili cmentarz wojskowy i żydowski, obejrzeli wybrane pomniki przyrody na terenie miasta oraz bunkier z czasów drugiej wojny światowej. Teraz uzupełniają kroniki zdjęciami z tej wycieczki. W dniu zakończenia zajęć, czyli 29. czerwca, zostaną uhonorowaniu odznakami PTTK stopnia I „Znam Lubliniec i okolice” oraz niespodzianką ufundowaną przez Urząd Miejski w Lublińcu.

Teresa Lukosek

Koło krajoznawcze na kolejnym szlaku    

               

W sobotę, 26.05.2012, po złożeniu serdecznych życzeń naszym Drogim Mamom z okazji Dnia Matki, ruszyliśmy w drogę. Przed nami cel w postaci odznaki krajoznawczej PTTK stopnia I „Znam Lubliniec i okolice”. Z kronikami w ręce udaliśmy się do następujących miejscowości: Lubecko, Kochcice, Kochanowice i Kokotek. W Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej zostaliśmy gościnnie przyjęci przez Proboszcza – ks. Andrzeja Bartysiewicza, który szczegółowo opowiedział uczniom o dziejach kościoła, czczonym tu od wielu lat wizerunku Matki Bożej oraz o niedawnych, a tak cennych odkryciach w postaci średniowiecznych malowideł na ścianach prezbiterium. W Kochcicach obejrzeliśmy pałac oraz park, a w Kochanowicach zabytkowe wotywne kapliczki poświecone św. Janowi Nepomucenowi i św. Florianowi. Droga do Kokotka zajęła nam sporo czasu, gdyż jest obecnie remontowana. W Kokotku obejrzeliśmy budynki dawnej strażnicy granicznej oraz zwiedziliśmy malowniczo położony w lesie ośrodek harcerski. Niektórzy z uczestników znają to miejsce, gdyż są nie tylko krajoznawcami, ale i harcerzami.

 

  Wycieczka krajoznawcza 

               

Uczniowie pracujący w kole krajoznawczym odbyli 19.04.2012 roku kolejną wycieczkę. Tym razem celem zwiedzania było poznanie południowo-wschodniej części naszego powiatu. Na trasie znalazły się przede wszystkim zabytkowe kościoły Ziemi Lublinieckiej, jak np. drewniany kościółek w Sadowie, Koszęcinie, Cieszowej czy Boronowie, ale również inne piękne obiekty i miejsca. Bardzo gościnnie przyjęto grupę w Urzędzie Miejskim w Woźnikach czy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Krajoznawcy odwiedzili także Lubszę Śląską, gdzie mogli zobaczyć budynek dawnej szkoły, w której – przez blisko 30 lat – uczył Józef Lompa. Odwiedzili też Górę Floriankę z zabytkową kapliczką z XIX wieku. To nie wszystkie miejsca godne polecenia na wspomnianej trasie. Zainteresowanych zapraszamy do włączenia się w nasze działaniaJ.

 

 

W nowym roku szkolnym 2011/2012 nastawiliśmy się na zdobywanie odznaki im. św. Edyty Stein – Patronki Europy, ale i naszego miasta. Pracę rozpoczęło kilka grup. Poniżej prezentujemy kolejne wycieczki do miejsc związanych z postacią św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein odbywane na terenie Lublińca.

Rozdanie odznak PTTK 17.01.2012

         

       

Patron, czyli ten, kto się kimś lub czymś opiekuje

Tradycją naszej szkoły stają się uroczystości związane z wręczaniem uczniom odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego postanowiliśmy przyjrzeć się postaci Edyty Stein – Patronki Europy, ale – co dla nas ważniejsze – patronki miasta, w którym żyjemy. Taki patronat zobowiązuje. Tak więc uczniowie skupieni w pięciu grupach rozpoczęli odwiedzać miejsca związane z Edytą Stein, gromadzić o nich informacje oraz dokumentować pracę w kronikach krajoznawczych. W trakcie uroczystości szkolnej zaprezentowano działania uczniów, a także wybrane cytaty z pism Świętej, która zostawiła nam wiele mądrych przemyśleń. Naszą uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych Gości: ks. Antoni Zając – proboszcz Parafii pw. św. Edyty Stein, ks. Bronisław Jakubiszyn – proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., radna miasta – Renata Pilawa, instruktor krajoznawstwa Polski – Kazimierz Bromer oraz Rodzice wyróżnionych uczniów. Warto podkreślić, że uroczystość podsumowująca poznawanie postaci św. Edyty Stein przypadła w obchodzonym 17 stycznia w polskim Kościele katolickim Dniu Judaizmu, którego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz refleksja nad związkami miedzy obiema religiami.

Po feriach uczniowie skupieni w kole krajoznawczym ruszają z pracami nad kolejnymi odznakami PTTK opracowanymi dla naszego miasta i okolicy.

 

7.12.2011 r. Grupa z 4b i 5c

      

Wizyta w Zespole Szkół Katolickich – zwiedzenie Muzeum Pro Memoria.

30.11.2011 r. Grupa 4b, 5c, 5d

            

Wizyta u Courantów – zwiedzanie muzeum.

GRUPA z 4b, 5c i 5d – 19.11.2011 r.

                  

Kolejna grupa krajoznawców rozpoczęła pracę nad odznaką im. Edyty Stein. Dziś odbyli wycieczkę do kilku miejsc związanych  z tą Postacią. Przede wszystkim chcieli dotrzeć do kościoła pod wezwaniem Edyty Stein w Lublińcu-Steblowie i to się udało. Co więcej, dobra kondycja uczniów pozwoliła na zrealizowanie jeszcze dodatkowego punktu, jakim był cmentarz żydowski w Lublińcu.

8.11.2011 r. Grupa z klasy 4c

 Grupa uczniów z klasy 4c zakończyła pracę nad odznaką PTTK im. Edyty Stein.    

25.10.2011 Grupa z klasy 4c                 

Wycieczka na cmentarz żydowski.                               

18.10.2011 Grupa z klasy 4c        

Wycieczka do Zespołu Szkół im. Edyty Stein – zwiedzenie Muzeum Pro Memoria Edith Stein.

 

15.10.2011 Uczniowie czterech różnych grup pracujących w szkole                                           

 Wycieczka do kościoła pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Lublińcu-Steblowie.

12.10.2011 Grupa z klasy 6c       

Wycieczka na cmentarz żydowski.

11.10.2011 Grupa z klasy 4c        

Wycieczka do Muzeum Edyty Stein w Domu Courantów i na Mały Rynek.

 

28.09.2011 Grupa z klasy 6c         

Wycieczka do Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein, na ulicę A. Mickiewicza oraz Mały Rynek, gdzie znajduje się pomnik poświecony Edycie Stein.

 

 

Rok szkolny 2010/2011

  

- Regulamin Odznaki Krajoznawczej im. Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża więcej ...

Kalendarium –skrócona historia parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu:

„Villa Nova”

Dom Courantów – ul. Edyty Stein 2

Pomnik – Plac Mikołaja Kopernika (Mały Rynek)

Zespół Szkół im. św. Edyty Stein

Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców – Izba Pamięci

ul. Piłsudskiego 8

Cmentarz żydowski

Synagoga – ul. Adama Mickiewicza 26

                 

           

 

To już trzeci stopień odznaki Ziemi Lublinieckiej !  więcej ...

Kolejny krajoznawczy wyjazd !    więcej ...              

 

Odznaki I i II stopnia PTTK Ziemi Lublinieckiej rozdane !    więcej ...

Regulamin Odznaki Krajoznawczej Ziemi Lublinieckiej - STOPIEŃ III    więcej ....

ZADANIE 1    więcej ...

ZADANIE 2    więcej ...

ZADANIE 3    więcej ...

ZADANIE 4    więcej ...

ZADANIE 5    więcej ...

NASZE WYPRAWY

           
                   
         
                   
           
                   
         
                   
           
                   
         

UCZNIOWIE:

 

Monika Greupner  więcej ....

        Marynia Lukosek  więcej ....

Agata Jachymczak  więcej ....

Aleksandra Trzebińska  więcej ....

Małgorzata Bąk  więcej ....

Maja Szydłowska  więcej ....

Aleksandra Kolasa  więcej ....

Wiktoria Smyła  więcej ....

Brian Wołoszczak  więcej ....

Kamil Kosiak  więcej ....

Kamil Horbiński  więcej ....

Oskar Szopa  więcej ....

Kamil Kozok  więcej ....

Karolina Fiutek  więcej ....

 

                         GRUPA MŁODSZA

 

Do Grupy młodszej Koła Krajoznawczego należą uczniowie klasy 4a, 4c i 5b, którzy ubiegają się o odznakę stopnia I –  „Znam Lubliniec i okolice”. W sumie jest to 35-osobowy zespół. Zajęcia odbywają się w poniedziałek i czwartek na 6. godzinie lekcyjnej oraz we czwartek na 1. lekcji. Podczas spotkań w klasie zakładamy kolejne strony naszych kronik, zbieramy informacje o poszczególnych obiektach wymienionych w Regulaminie odznaki i opisujemy je. Następnie ruszamy w drogę, czyli zwiedzamy opisane wcześniej miejsca, zdobywając potwierdzenia dla naszych wycieczek w postaci zdjęć, widokówek, pieczątek, folderów. Efektem naszej pracy będzie otrzymanie odznaki PTTK Ziemi Lublinieckiej stopnia I.

Wycieczka po Lublińcu

 

          

16. października odbyła się pierwsza wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Wraz z panem Kazimierzem Bromerem zwiedziliśmy nasze miasto. Na trasie znalazły się kościoły, lubliniecka starówka i Plac Mikołaja Kopernika, czyli mały rynek. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat  poszczególnych obiektów, które znamy od dawna „z widzenia”. Teraz możemy się poszczycić znacznie większą wiedzą na ich temat.

Śladami Edyty Stein           

 

Kolejna wycieczka miała miejsce 23. października. Uczniowie klasy 4a i 4c udali się do Muzeum Pro Memoria Edith Stein, aby bliżej przyjrzeć się postaci wielkiej Świętej, a równocześnie patronce naszego miasta. Odwiedzenie muzeum skłania do zadumy i refleksji nie tylko nad przeszłością historyczną, ale i nad naszą codziennością. Po opuszczeniu domu Courantów udaliśmy się w stronę Steblowa, aby odwiedzić Kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża. Warto przypomnieć, że jest to pierwszy w Europie kościół pod tym wezwaniem. Należy zaznaczyć, że wycieczkę odbyliśmy pieszo, nie dziwi więc, że w okolicy małego rynku niektórzy z nas byli już zupełnie pozbawieni sił J.

Z wizytą u Courantów – 28.10.2010 r.

 

Tym razem uczniowie klasy 5b odwiedzili Muzeum Pro Memoria Edith Stein. W atmosferę muzeum weszliśmy przez oryginalne, zachowane do dziś drzwi domu rodzinnego Patronki Lublińca. Mogliśmy też przysiąść na progu domu, tak jak czyniła to zapewne przed laty Edyta, spędzając wakacje u dziadków. Godzinne zajęcia spędziliśmy w zupełnie innej rzeczywistości wyznaczonej tragicznymi dla Europy wydarzeniami z przeszłości.

Podczas wycieczki zobaczyliśmy też wystawę szkła artystycznego Katarzyny Karbownik-Urbańskiej, znajdującą się w sąsiedniej sali.

Niedługo finał!                           

Połączone siły uczniów klasy 4a, 4c i 5b wyruszyły w sobotę, 13. listopada, na kolejną krajoznawczą wyprawę po najbliższej okolicy. Nasza praca zmierza do szczęśliwego zakończenia – zgodnie z planem chcemy uzyskać odznakę stopnia I jeszcze w tym półroczu nauki. Program sobotniej wycieczki był ambitny, gdyż chcieliśmy dotrzeć do wszystkich miejsc bardziej oddalonych od miasta. Zaczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej w Lubecku, gdzie mogliśmy m.in. podziwiać odkryte niedawno średniowieczne freski. Potem udaliśmy się do Kochcic. Obejrzeliśmy piękny pałac i park. Znalazł się też czas na odwiedzenie łabędzi, kaczek i łysek w pobliskim stawie. Kto chciał, mógł z nimi „pokwakać” lub „pogęgać”. Z Kochcic udaliśmy się do Pawełek, a następnie Kochanowic. Ostatnim punktem programu był Kokotek. Zwiedziliśmy tam Ośrodek ZHP Hufca Lubliniec. Teraz pozostaje opracować resztę informacji i zakończyć dokumentację w naszych kronikach.

Zimą także zwiedzamy

Uczniowie klasy 5b – niezrażeni mrozem – wyruszyli w czwartek, 16 grudnia, na kolejną wycieczkę w celu zdobycia odznaki PTTK Ziemi Lublinieckiej. Odwiedzili w tym dniu cmentarz wojskowy oraz cmentarz żydowski. Warto przypomnieć, że pierwszy z nich został założony w 1913 r. w związku z nadaniem Lublińcowi statusu miasta garnizonowego. Znajdują się tutaj mogiły powstańców śląskich, poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy 74 GPP – m.in. ppłk dypl. Stanisława Wilimowskiego (zastępcy dowódcy pułku). Na cmentarzu spoczęli także: zmarły 1. 01. 1924 r. Kazimierz Niegolewski – pierwszy starosta lubliniecki oraz jego małżonka Wiktoria. Uczniowie obejrzeli znajdujący się tu Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego i Powstańców Śląskich. Odsłonięto go w 1983 r., jego autorką jest wrocławska rzeźbiarka Łucja Skomorowska-Wilimowska. Pomnik w symboliczny sposób upamiętnia wszystkich tych,  którzy będąc związani z ziemią lubliniecką walczyli o jej polskość i zjednoczenie z Macierzą w latach 1919 – 1945. Druga z odwiedzonych nekropolii to cmentarz żydowski. W 1845 r. gmina żydowska w Lublińcu uzyskała dla potrzeb cmentarza, niewielki teren pod lasem miejskim, przy dzisiejszej ulicy 11 listopada. Tutaj spoczęli m.in. dziadkowie Edyty Stein: Adelajda i Salomon Courantowie oraz jej rodzeństwo. Tutaj przychodziła ona sama w czasach dzieciństwa. Po wojnie cmentarz został zdewastowany, zachował się jedynie jego fragment.

              

A tak pracujemy w klasie

Podczas zajęć w klasie następuje opracowanie zebranych informacji i dokumentowanie ich w kronikach krajoznawczych. Jedna z trzech grup młodych turystów już zakończyła swoją pracę, dwie pozostałe finalizują swoje działania i sprawdzają kompletność kronik. Niebawem uroczyste podsumowanie czteromiesięcznych zmagań

              

Jeszcze kilka ostatnich zdjęć!

Dobrze jest zacząć ferie – niezależnie od pogody – w sposób czynny. Najbardziej zapalona grupa turystów z klasy 5b odbyła dziś spacer po Lublińcu. Uczniowie odwiedzili kościoły naszego miasta oraz zwiedzili Rynek i Plac Mikołaja Kopernika, czyli dawny plac solny. Mimo deszczowej aury udało się zrobić zdjęcia, które znajdą się w kronikach krajoznawczych, aby udokumentować pracę uczniów. Dzięki świątecznemu wystrojowi naszych kościołów uczniowie mogli przyjrzeć się urządzonym tam stajenkom. Dawniej do dobrego zwyczaju należało odwiedzenie wszystkich w mieści Bożonarodzeniowych żłobków. Na pierwszym spotkaniu po feriach zrobione dziś zdjęcia  wzbogacą kroniki obieżyświatów z 5b!