Świetlica zdalnie - swietlica

ŚWIETLICA
SZKOLNA
Przejdź do treści

Menu główne:


Drodzy Uczniowie!

Zbliżają się wakacje – zasłużony odpoczynek i zabawa
Czekają na Was łąki, lasy, place zabaw i niejedna wyprawa...

Odpoczywajcie beztrosko, a jednocześnie bezpiecznie –
Pamiętajcie o piciu wody, nakryciu głowy, kremie z filtrem
I słuchajcie opiekunów – chcą dla Was tego, co najlepsze.

Życzymy Wam niezapomnianych wakacji,
Nowych przyjaźni, relaksu, dobrej pogody.
Rozwijajcie swoje pasje i korzystajcie z piękna przyrody.


    NA   PIERWSZYM MIEJSCU  ZAWSZE
       BEZPIECZEŃSTWO STAWIAJCIE  , WSZĘDZIE
      O NIM PAMIĘTAJCIE  !!!
Z okazji rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, zachęcamy Was do zapoznania się z materiałami dotyczącymi tej wielkiej poetki


Maria Konopnicka – patronka szkoły

Nie przychodzę uczyć dzieci,
ani też ich bawić,
przychodzę śpiewać z nimi...


Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kaliszu. W wieku dwudziestu lat wyszła za mąż. W trudnych warunkach życiowych zajmowała się wychowaniem sześciorga dzieci, samokształceniem, udzielała korepetycji i pisała. To jedna z najbardziej znanych pisarek, autorka książek dla dorosłych i dzieci. Wiersze poetki przeniknięte są miłością do ludu, do ojczystej przyrody. Wśród bohaterów utworów pisarki wiele jest dzieci, których losy zostały przedstawione wyjątkowo interesująco. Konopnicka nie tylko opisuje życie młodych ludzi, tworzy także teksty adresowane do ich wyobraźni. Toteż wiersze, pieśni, baśnie dla dzieci stanowią ważną pozycję w jej dorobku twórczym. Do najbardziej znanych utworów dla dzieci należą: ,,O Janku wędrowniczku”, ,,Baśń o krasnoludkach i sierotce Marysi”, ,, Na jagody,” a także obszerny wybór wierszy pt. ,, Co słonko widziało”. W swych utworach poruszała też tematykę patriotyczną, czego jednym z przykładów jest ,,Rota”,  hymn naszej szkoły.
W uznaniu pisarskich zasług ofiarowano jej dworek w Żarnowcu koło Krosna, gdzie spędziła ostatnie lata życia. Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie, pochowana na cmentarzu Łyczakowskim.


Wybrane utwory autorstwa Marii Konopnickiej
Bajka muzyczna „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
Praca plastyczna „Makaronowy witraż z gąską sierotki Marysi”

MATERIAŁY:
  • makaron typu lasagne,
  • czarny mazak,
  • kredki lub pastele,
  • ewentualnie -  wydrukowana kolorowanka z gąską

WYKONANIE:
  1. Bierzemy jeden „płatek” lasagne i szkicujemy na nim gąskę. Można też gotowy wzór z gąską  z poprawionymi konturami podłożyć pod płatek i odrysować kontur czarnym mazakiem.
  2. Kolorujemy gąskę w dowolny sposób – kredkami, pastelami, pamiętając jednak o tym, by nie przyciskać zbyt mocno, aby nasz „witraż” nie rozsypał się!

Wskazówka: Od jednej gąski naniesionej na makaron można odrysować więcej skierowanych w różne strony. W ten sposób powstanie nam stadko :)

POWODZENIA!

Zachęcamy Was do obejrzenia stron poświęconych Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu:oraz strony ze zbiorami Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:


Bibliografia:
https://sciaga.pl/tekst/104543-105-maria-konopnicka
http://wierszykidladzieci.pl/konopnicka/krasnoludki.php

Ilustracje (źródła):
Portret M. Konopnickiej - https://kuriergalicyjski.com/images/2011/HISTORIA/Biografie/konopnicka_EN_A.jpg
Dworek M. Konopnickiej - http://www.muzeumzarnowiec.pl/Witajcie. Dziś w świetlicy zdalnie znów zmieniło się to i owo...
Jest tak kolorowo, owocowo, trochę niezapominajkowo...
Wręcz pachnie samym zdrowiem, ptaki w tle świergocą.
Zapraszamy więc -  odkrywaj świat witamin,
naturalnych słodyczy, przyrody ochoczo!


9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej

To tu, w Europie, jest nasz dom - Polska. Zamieszkujemy wspaniały, piękny kontynent o bogatej i niejednokrotnie burzliwej historii. Jesteśmy Europejczykami.
Zapraszamy do wspólnego poznawania Unii Europejskiej klikając w poniższy link.Majowe święta patriotyczne  oczami świetliczaków!

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny, bowiem w pierwszych dniach miesiąca obchodzone są w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i   symbole , które zapisane zostały w historii polskiej państwowości. Wykorzystajmy ten czas na rozbudzanie przynależności narodowej ,na rozbudzanie wrażliwości na piękno ojczystego kraju.

Dużo wieści ten link mieści. Jesteś ciekawy? Zapraszamy do zabawy!Chrońmy środowisko naturalne – Dbajmy o Nasz wspólny DOM!

Witamy!
Przed nami Międzynarodowy Dzień Ziemi, dzień nawołujący do ochrony środowiska naturalnego, dzień nawołujący do dbałości o Nasz wspólny Dom – Ziemię.
Proponujemy Wam zatem zadania rozwijające zachowania proekologiczne, kształtujące wrażliwość na piękno natury.STWORKI-GŁODOMORKI – przyporządkuj im kolory!!!


Mówią na mnie PAPIEROJADEK. I  słusznie! Chętnie zjadam papier - opakowania z papieru, ulotki, gazety i tekturowe kartony oraz zeszyty. Jestem koloru....

Zwą mnie POŻERACZEM SZKŁA. Dla mnie czyste szklane słoiki, butelki po napojach, szklane opakowania to prawdziwe smakołyki. Bardzo nie lubię resztek jedzenia i picia, bo mam po nich rewolucje pudełkowe!!! Jestem koloru...

Mnie nazywają BIOODPADOPOŁYKACZEM. Zjadam odpadki z warzyw i owoców, resztki jedzenia. Smakują mi też skorupki jaj, zwiędłe kwiaty, a nawet fusy po kawie i herbacie. Jestem wegetarianinem, a więc nie jadam mięsa ani kości!!! Jestem koloru...

SMAKOSZ METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH to ja. Uwielbiam puste plastikowe butelki, najbardziej lubię te zgniecione. Chętnie zjadam zakrętki do słoików i butelek, plastikowe opakowania, torebki i worki foliowe. Cieszę się, gdy opakowania są czyste, bo np. od płynów rdzewieją mi zęby. Jestem koloru...

Mówią o mnie POŻERACZ ODPADÓW ZMIESZANYCH. Jem wszystko, w tym resztki mięsa, kości, zużyte materiały higieniczne i zabrudzony żwirek dla zwierząt. Wcale nie lubię jednak, gdy ktoś wrzuca mi pokarm innych pożeraczy, bo on mi wcale nie smakuje. Muszę go wypluwać i wszyscy się na mnie złoszczą, że tak śmiecę. Jestem koloru...

Odpowiedzi:
•    PAPIEROJADEK jest niebieski;
•    PORZERACZ SZKŁA jest zielony;
•    BIOODPADOPOŁYKACZ jest brązowy;
•    SMAKOSZ METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH jest żółty;
•    POŻERACZ ODPADÓW ZMIESZANYCH jest czarny.


Wesoły pojemnik na odpadki „Głodomorek” - praca techniczna.

             
Materiały: pudełka po chusteczkach higienicznych, herbacie itp., nakrętki do butelek, rolki po papierze toaletowym, papier i bibuła w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym i brązowym, farby, plastelina, druciki kreatywne, ruchome oczka, guziki, ścinki materiałów, nożyczki, klej, taśma klejąca, zmywaki kuchenne, zużyte foliowe torebki, kolorowe gazetki reklamowe (wycięte z nich sylwety produktów mogą symbolizować odpadki).

Wykonanie: Oklejamy pudełko kawałkami papieru, bibuły lub materiału w jednym wybranym przez siebie kolorze; możemy też pomalować pudełko farbą przy użyciu zmywaka kuchennego. Pojemniki można ozdabiać w dowolny sposób przy użyciu dostępnych materiałów (wszystko zależy od pomysłowości twórcy) tak, aby w efekcie powstał wesoły pojemnik na odpadki. Na koniec wypełniamy swój pojemnik takimi przedmiotami (prawdziwe produkty, sylwety wycięte z gazet), które powinny się znaleźć w pojemniku w danym kolorze.
                                                                                                        Miłej zabawy!
KAŻDY Z NAS POWINIEN BYĆ PRZYJACIELEM PRZYRODY!

Przyjaciel przyrody to osoba, która dba o środowisko oraz o zdrowie swoje i innych ludzi.

    
Uzupełnij zdania informujące o tym, jak powinien postępować przyjaciel przyrody.

PRZYJACIEL PRZYRODY:
Opiekuje się wszystkim, co żyje. Nie krzywdzi żadnych ........................................
ani nie niszczy  ........................................  
Zimą pamięta o  ........................................ptaków.
W lesie zachowuje się cicho, gdyż wie, że  ........................................ płoszy zwierzęta.
Wie, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących. Zbiera tylko grzyby  ........................................ , ale nie niszczy grzybów  ........................................  .
Nie marnuje wody. Pamięta o  ........................................ kranu.
Oszczędza  ........................................ , gdyż wie, że w ten sposób ratuje drzewa przed wycięciem.
Nie wyrzuca śmieci na chodnik, tylko do  ........................................  .
Pamięta o  ......................................   śmieci przed wyrzuceniem.
Do nawożenia roślin używa .........................................  nawozów.
Dba o swoje zdrowie. Nie przesiaduje całymi dniami przed telewizorem. Wiele czasu spędza na świeżym  ........................................ .  Przed jedzeniem pamięta zawsze o  ........................................ rąk.
Nie kupuje ani nie zjada tych artykułów spożywczych, dla których upłynął termin  ........................................  do   ........................................  .
Wie co to jest ekologia,  a ty wiesz ?   Napisz.
Ekologia to   ………………………………………………………………………….............................................
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Poproś dorosłego, aby ocenił jaki z Ciebie przyjaciel przyrody.Ekologiczną wiedzę możecie poszerzyć oglądając filmiki edukacyjne:
Recykling- bajka edukacyjna - https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
Franklin i przyjaciele – Dzień Ziemi - https://www.youtube.com/watch?v=jeNa2YANBaw

Miło można też spędzić czas słuchając piosenek ekologicznych.WIELKANOCNE INSPIRACJE PLASTYCZNE DO WYKORZYSTANIA PODCZAS WSPÓLNIE
                     SPĘDZANEGO CZASU WOLNEGO W KRĘGU RODZINNYM

Papierowe pisanki w rozmiarze XXL

Materiały: woda, mąka ziemniaczana, szklanka, miska, gazety (czarno-białe), balon.
Wykonanie:
Drzemy gazetę na paski różnej szerokości i długości.
Przygotowujemy klej; łączymy szklankę mąki ziemniaczanej z dwiema szklankami wody i dokładnie mieszamy, aby nie było grudek, aż do uzyskania konsystencji kleju (jeśli jest to konieczne, można dodać mąki lub wody w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji).
Wskazówka: Aby zabezpieczyć klej przed pleśnieniem można dodać dwie łyżki soli kuchennej.
Nadmuchujemy balon do pożądanej wielkości. Nie powinien być zbytnio naprężony, aby nie pękł podczas oklejania.
Przyklejamy na balon paski gazety namoczone w kleju, tak aby pokryły całą jego powierzchnię (nie zaklejamy jedynie końcówki balonu). Wygładzamy paski palcami zdejmując przy tym nadmiar kleju.
Wskazówki: Powinniśmy nałożyć co najmniej dwie warstwy. Im więcej warstw, tym bardziej trwałe będą pisanki. Warto postarać się o podstawkę, na której umieszczamy balon (dzięki temu jajo nie będzie się przewracało) – można ją zrobić na przykład z paska kartonu karbowanego o szerokości ok. 5 cm, z którego formujemy okrąg.
Pracę zostawiamy do wyschnięcia (czas schnięcia to około 1-2 dni).
Kiedy gazeta jest porządnie wysuszona (papier jest sztywny), odcinamy końcówkę balonu i wyciągamy go.
Dziurę po końcówce balonu można zakleić kawałkami gazety.
Wskazówka: Wykonanie pisanek XXL jest czasochłonne, warto zatem wykorzystać czas oczekiwania na wyschnięcie jaja na to, by zastanowić się nad udekorowaniem pisanki.

Pisanki można ozdabiać w dowolny sposób – wszystko zależy od  pomysłowości twórcy!

Kartka wielkanocna -  palcem po mące

 Materiały: mąka, stolnica (lub po prostu blat stołu), aparat w telefonie.
Wykonanie: Rozsypujemy na stolnicy warstewkę mąki i palcem rysujemy świąteczny obrazek (pisankę, baranka, zajączka itp.).
Wskazówka: Aby wprowadzić kolorowy akcent można na stole rozłożyć kolorowe kartki papieru i dopiero wtedy rozsypać mąkę.
Uwieczniamy aparatem obrazek, dodajemy życzenia świąteczne i wysyłamy niepowtarzalną kartkę do bliskich i znajomych.


FILMIKI NA YOUTUBE Z ŚWIĄTECZNYMI INSPIRACJAMI

24 fajne pomysły na wielkanoc - https://www.youtube.com/watch?v=8zNXezaeCRg
Menu wielkanocne, śniadanie wielkanocne, cz. 1 - https://www.youtube.com/watch?v=5VRJ_MODbCo
Menu wielkanocne, śniadanie wielkanocne, cz. 2 - https://www.youtube.com/watch?v=rNz9Bpr-DCI


Życzymy spokojnych świąt  pełnych wiary, miłości i nadziei na inne jutro. Wspaniałej zabawy i czasu spędzonego razem z najbliższymi.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego