Wolontariat

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły nauczycieli, uczniów i rodziców na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Ważnym elementem jest również dbanie o środowisko naturalne zarówno to lokalne, jak i rozumiane w znaczeniu globalnym. Poprzez uczestnictwo w akcjach wolontariatu kształtujemy postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarzamy okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomagamy w rozwijaniu zainteresowań i pasji.

ZŁOTE MYŚLI O WOLONTARIACIE

Wolontariat – to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa.

Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, zwierząt, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Wolontariuszem może zostać każdy!!!

Oprócz dysponowania wolnym czasem należy mieć przede wszystkim dobre chęci.

Cechy, które powinny charakteryzować wolontariusza:

• optymizm i chęć do działania;
  • motywacja do niesienia pomocy potrzebującym;
  • odwaga i brak barier psychicznych;
  • odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność…

AKCJE WOLONTARIATU

• zbiórki żywności;
  • zbiórki przyborów szkolnych, książek i gier;
  • zbiórki nakrętek, znaczków, okularów;
  • organizacja światowego Dnia Chorych;
  • pomoc Afryce, stowarzyszeniom i fundacjom;
  • włączanie się w ogólnoświatowe, ogólnopolskie, lokalne i szkolne akcje;
  • kiermasze i loterie;
  • pomoc schroniskom i przytuliskom dla zwierząt.

Pamiętaj Człowieku !!!

Tobie została powierzona ziemia jako ogród, zatem rządź nią z mądrością;

Troszcz się o człowieka, o zwierzę,  o zioło, o wodę i o powietrze…  aby Ziemia nie została ich pozbawiona.

KOORDYNATORZY

Szkolny Klub Wolontariusza w naszej szkole działa od 2003 roku. Koordynatorami Szkolnego Klubu Wolontariusza są: Marzena Kowalik i Halina Karczewska. Z Klubem aktywnie współpracuje cała społeczność szkolna.

CYTATY

Cecylka Knedelek

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”

Występy Wolontariuszy

ROK SZKOLNY 2021/2022

„Jesienna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i koców dla Schroniska OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytuliska – Koty i Psy w Lublińcu.

„Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

„Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu.

„Razem dla dzieci Ukrainy” włączenie się w akcję pomocy dzieciom z Ukrainy – zbiórka artykułów papierniczych, książek, kolorowanek, plecaków, piórników, zabawek i słodyczy, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kulturą mi do twarzy – Warto pomagać”.

Działania Wolontariatu

1. Jesienna paka dla zwierzaka – zbiórka karmy, zabawek i kocy dla schroniska i przytuliska w Lublińcu.

2. Święty Mikołaj na Kresach – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

3. Zbieraj baterie i telefony – akcja w ramach edukacji ekologicznej.

4. Cykl zajęć dla uczniów klas 1-8 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza:

– „Radość pomagania – dlaczego warto pomagać?”;

– Mikołajem być… – czyli co to jest WOLONTARIAT. Porównanie Mikołaja do Wolontariusza;

– Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym;

5. „Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków dla podopiecznych Domu Kombatanta z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

6. Laurka dla Seniora-wykonanie i przekazanie laurek z okazji Dnia Babci i Dziadka dla podopiecznych Domu Kombatanta w Lublińcu.

Akcja charytatywna „Dzieci – dzieciom”

„Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli i słodyczy przeznaczona dla dzieci i młodzieży  z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie akcji.

Szkolny Klub Wolontariusza

Cykliczne zajęcia dla uczniów

Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – „Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”.

Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze.

„Zbieraj baterie i telefony” – Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej.