6 września, 2022

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI”

Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

W dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomniwraz z opiekunami.

19 czerwca 2022 roku, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zorganizowała zgrupowanie laureatów XI edycji Konkursu, podczas którego laureaci z opiekunami zwiedzili zachodni fragment Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Następnie udali się na objazd autokarowy po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie:

  • były obóz NKWD na Majdanku,
  • pomnik i grób sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Piaskach,
  • były centralny obóz pracy/koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie,
  • symboliczny grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach,
  • były obóz koncentracyjny Smiersza dla żołnierzy 27. WDPAK w Skrobowie-Kolonii.

Na zakończenie dnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych i ich przeciwników w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”. Następnie współczesny sprzęt i umundurowanie wojskowe zaprezentowała Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W dniu 20 czerwca 2022 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Spośród ponad 1400 prac uczniów nadesłanych na XI edycję Konkursu nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało 98 prac. Wśród nich praca Michała Mukoida. Michał zajął III miejsce.

GRATULUJEMY!!!

Na skróty

Skip to content