27 maja, 2024

6A W GÓRACH OPAWSKICH

W środę 22 maja klasa 6A zdobyła szczyt Biskupia Kopę o wysokości 889 m n.p.m. Góra ta położona jest na granicy polsko-czeskiej, w paśmie Gór Opawskich w Sudetach Wschodnich, pomiędzy Jarnołtówkiem i Zlatymi Horami. Jej najwyższy punkt leży po stronie czeskiej a na samym wierzchołku znajduje się zabytkowa wieża widokowa.

W drodze na szczyt uczniowie maszerowali  przez Dolinę Bystrego Potoku oraz Gwarkową Perć, która to jest niewielkim, nieczynnym wyrobiskiem znajdującym się na zboczu Góry Bukowej. Jej nazwa pochodzi od ścieżki skalnej na ścianie wyrobiska, z której górnicy urabiali skałę. Ponieważ ścieżka skalna w gwarze góralskiej znaczy perć, a dawny górnik to gwarek. Tuż pod samym szczytem znajduje się schronisko PTTK „Pod Kopą Biskupią” im. Bohdana Małachowskiego. Jest to jedyne schronisko turystyczne w Górach Opawskich, położone na wysokości 850 m n.p.m.

Jak na prawdziwych traperów przystało przygodę z górami uwieńczono ogniskiem z kiełbaskami.

#LaboratoriaPrzyszłości

Na skróty

Skip to content