10 czerwca, 2024

7A POZNAJE DZIEJE ZIEMI LUBLINIECKIEJ

Grupa uczniów z klasy 7a nietypowo, choć bardzo atrakcyjnie, zrealizowała tegoroczny fragment podstawy programowej dotyczący tzw. małej ojczyzny. Dzięki kilku wyjściom w obrębie Lublińca oraz krótkiemu rajdowi po najbliższej okolicy uczniowie dowiedzieli się m.in., czy zamek lubliniecki ma lochy, kim był Kazimierz Niegolewski, kiedy i dlaczego marszałek Józef Piłsudski odwiedził nasze miasto, kiedy uruchomiono pierwszą linię kolejową, kiedy i dlaczego wybudowano koszary, jakie pomniki przyrody znajdują się na terenie Lublińca. Podczas rajdu po powiecie krajoznawcy zobaczyli średniowiecze freski w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, zespół pałacowo-parkowy w Kochcicach, pałac rodziny von Aulock w Kochanowicach i Oblacką Przystań w Kokotku – dawny ośrodek wypoczynkowy „Silesiana”.

Niezwykle miłe było niespodziewane spotkanie w Lubecku z panem Andrzejem Gawronem – posłem na Sejm RP. Była okazja do rozmowy, czas na wspólne zdjęcie, a także zaproszenie uczniów do odwiedzenia Sejmu w kolejnym roku szkolnym.

Wędrując na co dzień po mieście mijamy wiele pamiątkowych tablic przypominających ważne wydarzenia czy postacie związane z naszą małą ojczyzną. Warto się na chwilę przy nich zatrzymać i zaznajomić z prezentowanymi informacjami.

#LaboratoriaPrzyszłości

Na skróty

Skip to content