6 listopada, 2023

JUBILEUSZ NADANIA LUBLIŃCOWI PATRONATU ŚW. EDYTY STEIN

11 października br. obchodziliśmy 15-lecie nadania Lublińcowi Patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. To ważna data w historii naszego miasta. Lubliniec był ulubionym miastem urodzonej we Wrocławiu św. Edyty Stein – siostry karmelitanki Teresy Benedykty od Krzyża, pochodzącej z rodziny żydowskiej. Było to rodzinne miasto jej matki, a Edyta przyjeżdżała tu odwiedzać dziadków.

„Dla nas, dzieci, nie było większej radości jak wakacyjny wyjazd do krewnych w Lublińcu. (…) Znaliśmy tu każdy kąt i każdy radośnie witaliśmy. (…) Jaka duma nas rozpierała z powodu naszej znajomości okruchów polskiego narzecza śląskiego…

 W ramach obchodów jubileuszu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, na których zapoznali się z niezwykłą historią życia św. Edyty Stein. Na terenie szkoły przygotowana została wystawa poświęcona jej postaci. Zaprezentowany został również film – „Edyta Stein – patronka Europy patronką Lublińca” i prezentacja multimedialna „Śladami patronki miasta – św. Edyty Stein”. Uczniowie klas pierwszych przebywający w świetlicy brali udział w pięknym widowisku – teatrzyku sylwetkowym „O małej Edytce Stein”, pod kierunkiem pani Aleksandry z Muzeum Pro Memoria Edith Stein  w Lublińcu.

Uczniowie mieli możliwość zobrazować poznaną postać św. Edyty Stein i miejsc z nią związanych w konkursach fotograficznym oraz plastycznym, przygotowanych z tej okazji.

Głównym celem obchodów jubileuszu było przybliżenie postaci św. Edyty Stein, wzbudzenie zainteresowania ludzi młodych jej osobą oraz dokonaniami, propagowanie postaci Edyty Stein jako patronki Lublińca, a także rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii miasta Lublińca.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu edukacyjnego „Tropem życiowych dróg” św. Edyty Stein.

Halina Karczewska

Na skróty

Skip to content