MARZEC PEŁEN ATRAKCJI – Z ŻYCIA KLASY 4C 📚🎭🌿
Dla uczniów klasy 4c mijający miesiąc obfitował w wydarzenia kulturalno-edukacyjne.
Pierwszym był zachwycający spektakl w wykonaniu artystów teatru „Piaskowa Magia”, prezentujący mity greckie o Demeter i Korze oraz Dedalu i Ikarze. Tworzone za pomocą piasku obrazy wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Dzieci doceniły kunszt, talent oraz precyzję, z jaką artyści kreowali historię, pozwalając obrazom płynnie przechodzić w kolejne. Obserwowanie tak niezwykłego procesu twórczego skłoniło uczniów do refleksji nad posiadanymi przez siebie talentami i poruszenia istotnej kwestii ich pielęgnowania i rozwijania. Ukoronowaniem dnia stało się klasowe świętowanie Dnia Kobiet, umilone licznymi smakołykami.
Kolejnym interesującym punktem klasowej wyprawy stała się Lubiteka. Mimo deszczowej aury uczniowie zostali niezwykle ciepło przywitani w dziale dziecięcym przez Panią Sylwię, gdzie z uwagą słuchali opowieści o zawodzie bibliotekarza. Następnie odbyli spacer pomiędzy regałami pełnymi czasopism, audiobooków i wszelkiej literatury, od obcojęzycznej przez fachową, by dotrzeć tam, gdzie żaden czytelnik nie ma wstępu, tj. do działu opracowywania zbiorów. Wizyta w bibliotece miejskiej do tego stopnia pobudziła ciekawość dzieci, że te
z nich, które jeszcze nie posiadają karty czytelnika, postanowiły to zmienić, inne natomiast zostały zainspirowane do wykonywania zawodu bibliotekarza w przyszłości.
Pierwszy Dzień Wiosny klasa spędziła równie interesująco. Jedną z atrakcji przewidzianych na ten dzień był spektakl „Perypetie Pana Dubon – Mikołajek”, wystawiany w Miejskim Domu Kultury przez Wrocławski Teatr ACZEMU. Wspaniała gra aktorska, urozmaicona muzyką wprawiła uczniów w radosne nastroje. Spektakl w żartobliwy sposób ukazywał to, czego dzieciom nie wolno i to, co mogą zrobić, gdy rodzice lub nauczyciele nie patrzą (w myśl powiedzenia: gdy kota nie ma, myszy harcują). Spektakl miał charakter profilaktyczny
i moralizatorski. Stanowił też idealną okazję do utrwalenia lektury poznanej przez uczniów na języku polskim.
W międzyczasie w sali lekcyjnej pojawiły się klasowe pluszaki, umilające dzieciom od tej pory naukę języka angielskiego i niemieckiego.
Zwieńczeniem miesiąca była wizyta w Muzeum Pro Memoria Edith Stein, znajdującym się
w kamienicy Courantów, gdzie powitał nas Pan Michał.
Zwiedzanie poprzedziła pogadanka nt. różnych rodzajów muzeów. Uczniowie poznali ciekawostki związane z niezwykle oryginalnymi eksponatami, wystawianymi przez artystów, jak np. eksponat z seulskiego muzeum, prezentujący przyklejonego do ściany banana. Eksponat ten następnie został zjedzony przez artystę, a pozostała skóra przyklejona w miejsce banana. Dzieci zapoznały się także z piktogramami wskazującymi, czego nie wolno robić w muzeach.
Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, że w budynku muzeum znajdował się sklep
z przedmiotami kolonialnymi, sprowadzanymi z zamorskich krajów przez dziadka Edyty Stein – Salomona Couranta. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o życiu świętej i chętnie zadawały pytania. Zachęcone przez naszego gospodarza, przysiadły też na kamiennym progu przy zabytkowych drzwiach wejściowych, liczących prawie 200 lat. Na progu tym siadywała bowiem mała Edyta, by móc obserwować, co się dzieje na rynku, a legenda głosi, że na tego, kto przysiądzie na tym progu, spłynie mądrość świętej. Ostatnim punktem zwiedzania była fontanna małej Edytki.
Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii z Lubiteki oraz Panu Michałowi z Muzeum Edyty Stein za miłe przyjęcie oraz opowieści pełne pasji i zaangażowania 🙂
Agata Płuska