11 grudnia, 2023

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. 

Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa i wszędzie na świecie powinny być respektowane. Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.
Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego wydarzenia różne działania, takie jak: gazetki tematyczne i dekoracje nawiązujące do rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, Dzień na niebiesko. Całotygodniowy cykl zajęć edukacyjnych w oparciu o pomysły własne i scenariusze przygotowane przez UNICEF; zajęcia teatralne i dramowe, plastyczne, taneczno-muzyczne i czytelnicze. Gry, zabawy, quizy oraz wystawa plakatów, rysunków i lapbooków nawiązujące do praw dziecka. Świetlicowy Dzień Tolerancji i Życzliwości. Głośne czytanie wiersza – „O prawach dziecka” M. Brykczyńskiego.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za włączenie się do akcji!
Koordynator akcji: Halina Karczewska

Na skróty

Skip to content