19 grudnia, 2023

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

5 grudnia z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem. Celem święta jest uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Szkolny Klub Wolontariusza działający od wielu lat w naszej szkole włącza się          w szereg akcji charytatywnych. Pomagamy potrzebującym, reagujemy czynnie na potrzeby środowiska oraz wspomagamy różnego typu inicjatywy charytatywne, takie jak:

  • „Jesienna paka dla zwierzaka” i „Wiosenna paka dla zwierzaka” – zbiórki karmy, zabawek i kocyków dla Schroniska OTOZ ANIMALS       w Lublińcu i Przytuliska – Koty  i psy w Lublińcu;
  • „Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich;
  • „Serce dla seniora” – przygotowanie występu słowno-muzycznego oraz przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu;
  • „POMÓŻ I TY” – zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli  i słodyczy przeznaczona dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach;
  • „Nakręć się na zbieranie dla Adasia” – zbiórka plastikowych nakrętek dla chorego mózgowe porażenie dziecięce Adasia. Zebrane nakrętki pomogą sfinansować rehabilitację i zajęcia, które usprawnią funkcjonowanie chłopca.
  • „Świąteczna Zbiórka Żywności” i „Wielkanocna zbiórka Żywności” – włączenie się do akcji zbiórki żywności dla potrzebujących w punkcie Biedronka, we współpracy  z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lublińcu.
  • „Zbieraj baterie i telefony” – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej;
  • Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza –„Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”;
  • Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze i inne.

Wszystkim wolontariuszom składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Życzymy wewnętrznej satysfakcji ze swoich działań oraz uśmiechu tych, którym pomagacie. Empatia, wrażliwość, dobroć, bezinteresowność i serdeczność są cechami, które w tak szlachetny sposób potraficie spożytkować i obdarować nimi drugiego człowieka. Niech niesienie pomocy innym, wnosi w Wasze życie radość i szczęście oraz niech stanie się źródłem osobistego rozwoju.

Na skróty

Skip to content