20 lutego, 2024

NUMER ALARMOWY 112 – RATUJE ŻYCIE

11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Numeru 112. Ten szczególny dzień ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania we właściwy sposób z numeru alarmowego – 112. W sytuacji zagrożenia (zdrowia, życia lub mienia), gdy potrzebujemy pomocy, pierwszym numerem pod którym możemy ją uzyskać, jest właśnie 112!
112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych na terenie całej Unii Europejskiej. 
Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (m. in. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego).
Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne, mające na celu uświadamianie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112. Dzieci omawiały różne sytuacje, do jakich może dojść w domu, na ulicy czy na placu zabaw. Dowiedziały się jakie informacje należy podać, gdy dzwonią po pomoc, odgrywały scenki wzywania pomocy, doskonaliły znajomość numerów alarmowych. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne nawiązujące do temat, podczas pracy zespołowej wykonali plakaty promujące numer alarmowy 112.
„Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby, blokujesz linię osobie, która w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a przez Ciebie nie może połączyć się z operatorem w CPR. 
Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!”.

Na skróty

Skip to content