18 grudnia, 2023

PRZETWORY – CO MOŻEMY ZROBIĆ Z OWOCÓW I WARZYW

„W spiżarni na półkach zapasów bez liku,
Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach, grzybki suszone,
Są główki kapusty, ogórki kwaszone.
A gdy będzie w zimie tęgi mróz na dworze,
Zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę”.
W ramach realizowanych działań edukacyjnych poświęconych zasadom zdrowego odżywiania, w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć świetlicowych, których celem było zapoznanie uczniów z różnymi sposobami gromadzenia zapasów na zimę oraz ich przetwarzania. Historia przetworów owocowych i warzywnych jest bardzo stara. Już w starożytności powstały pierwsze receptury na przedłużenie trwałości darów natury. Owoce gotowano w miodzie, a warzywa konserwowano z solą. Z czasem odkrywano coraz to nowsze metody przechowywania i konserwowania żywności, w tym także warzyw i owoców. Metod na przedłużenie trwałości bogatych w witaminy warzyw i owoców, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie również w zimowe dni , jest dużo. Należy wymienić gotowanie, kiszenie, mrożenie, suszenie czy marynowanie.  Na zajęciach zaprezentowano uczniom przyniesione przetwory, omówiono etapy ich produkcji. Największe zainteresowanie dzieci wykazywały w trakcie kiszenia kapusty.

Na skróty

Skip to content