14 września, 2023

SPOTKANIE Z PANEM MARKIEM SZOŁTYSKIEM

Uczniowie klasy 6b mieli okazję osobiście poznać pana Marka Szołtyska – znanego i bardzo lubianego autora licznych publikacji na temat Śląska. Spotkanie odbyło się 13 września w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu w ramach ogólnopolskiego projektu grantowego EtnoPolska 2023 zatytułowanego  „Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska”, a realizowanego wspólnie przez Lubitekę oraz naszą szkołę.

Pan Marek Szołtysek jest pisarzem, felietonistą, dziennikarzem, wykładowcą, nauczycielem historii, a przede wszystkim znawcą i miłośnikiem kultury naszego regionu. Zapewne wielu  miało okazję poznać którąś z licznych książek pana Szołtyska, np. „Elementarz śląski”, „Ślązoki nie gęsi”, „Bojki śląskie”, „Ślonsk je piykny”, a jeśli nie, to warto wybrać się do biblioteki, gdzie dostępne są przeróżne publikacje.

Spotkanie poświęcone było tradycjom śląskiego domu oraz śląskiej godce, bowiem – jak twierdzi autor – śląska kultura jest drogocenną perłą pośród regionów Europy. Ciekawostki i historie opowiedziane przez wyjątkowego gościa, jego poczucie humoru i piękna śląska godka z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników wydarzenia.

Na skróty

Skip to content