2 czerwca, 2024

ŚWIATOWY DZIEŃ BOCIANA

Dzień Bociana obchodzony jest od 2003 roku. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, jego celem jest nie tylko popularyzacja wiedzy o bocianach, ale również zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się ten gatunek.
Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce w naszej kulturze i tradycji. Kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Polskie bociany są pod ścisłą ochroną.
Z okazji Dnia Bociana w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pogłębiające i poszerzające wiedzę na temat bocianów: cechy charakterystyczne bociana, sposoby przystosowania się bociana do środowiska i pór roku, czym żywią się bociany, budowanie gniazd, bociany pod ochroną, zagrożenia, jak ludzie mogą pomóc bocianom.
Uczniowie klasy 3c i świetliczaki uczestniczyli w spotkaniu online „Światowy Dzień Bociana” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

Na skróty

Skip to content