23 maja, 2024

ŚWIĘTUJEMY DNI KSIĄŻKI ORAZ DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu  co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku święto odbyło się pod hasłem: „Czytaj po swojemu”.

 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

8 maja – Dzień bibliotekarza i Bibliotek

8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczął się Tydzień Bibliotek ogólnopolska kampania realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć czytelniczych, uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych oraz brali udział w spotkaniu online „Martynka w zoo” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

Na skróty

Skip to content