31 sierpnia, 2022

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego startujemy z realizacją nowych zadań w ramach programu #Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłościnasza szkoła zakupiła sprzęt dydaktyczny, który będzie wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych, dodatkowych, uroczystości i imprez szkolnych.

Są to drukarki 3D wraz z akcesoriami, biblioteka modeli 3D, laptopy, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, edukacyjne zestawy z robotem,stacje lutownicze z gorącym powietrzem, oświetlenie oraz nagłośnienie do realizacji nagrań, odsłuch bezprzewodowy, amplimikser, mikrofon kierunkowy i nagłowny, statyw, mikroport, aparat z akcesoriami do wideoblogów, kamera, wyposażenie do nowej pracowni technicznej w postaci mebli kuchennych, piekarników konwekcyjnych, kuchenki indukcyjne, lodówki, chłodziarko-zamrażarka, blendery, miksery, roboty wielofunkcyjne, garnki, akcesoria kuchenne, deski do prasowania, żelazka oraz biurka, krzesła i taborety.

Wszystkie te sprzęty będą służyły kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych uczniów, pomagały w rozwijaniu umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.