Projekt eTwinning „Krasnoludki są na świecie…”

 

Ogólnopolski projekt eTwinning „Krasnoludki są na świecie…”
– wspólne obchody 180. rocznicy  urodzin Marii Konopnickiej.

W marcu, kwietniu i maju 2022 chętni uczniowie naszej szkoły biorą udział pod opieką p. Aleksandry Sobolewskiej w ogólnopolskim projekcie eTwinning „Krasnoludki są na świecie…” – wspólne obchody 180. rocznicy  urodzin Marii Konopnickiej.

Projekt dotyczy obchodzenia 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej przez nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, których patronem jest ta wspaniała pisarka przy użyciu narzędzi CLIL oraz Web 2.0.

W ramach projektu ogólnopolskiego poświęconego Marii Konopnickiej Amelia z klasy 8a pod opieką polonistki – pani Anety Lach – przygotowała w Canvie plakat zawierający „złotą myśl” poetki.

Do naszego projektu ogólnopolskiego eTwinning o Marii Konopnickiej dołączyły również uczennice z młodszych klas. Natalia z kl. 1b, Ania z kl. 2c oraz Paulina z kl. 3a wykonały ilustracje do utworu poetki „Nasze kwiaty”. Gratulujemy pani Wioli, Krysi i Asi tak utalentowanych plastycznie dzieci. Czekamy na prace pozostałych uczestników projektu, aby pochwalić się e-bookiem stworzonym z ich prac.

Projekt o Marii Konopnickiej daje też możliwość naszym humanistom na wykazanie się swoim talentem – pisaniem wierszy. Pod opieką pani Anety Lach Magda z kl. 6b i pod opieką pani Aleksandry Telmy Adam z kl. 5a podjęli się niełatwego zadania, jakim było napisanie kolejnej zwrotki do utworu „Co słonko widziało”, która miała nawiązywać swoją treścią do naszego rejonu. Oczywiście każdy z partnerów projektu podejmie się tego zadania i efekty pracy zostaną połączone w e-book.

Dominika i Renata z kl. 7d pod opieką pani Anny Dyksik również podjęły się próby napisania kolejnej zwrotki do utworu Marii Konopnickiej „Co słonko widziało?” w ramach ogólnopolskiego projektu eTwinning.

Pierwszy ebook wszystkich partnerów projektu ogólnopolskiego eTwinning „Krasnoludki są na świecie…” gotowy. Dzieci z całej Polski uczące się w szkołach podstawowych imieniem Marii Konopnickiej wykonały ilustracje do utworu poetki „Nasze kwiaty”:

https://www.storyjumper.com/book/read/134037432/627aa4ca9c81c

Zachęcamy do zapoznania się z e-bookiem zawierającym kolejne zwrotki do utworu „Co słonko widziało?” Marii Konopnickiej, które nawiązują do zamieszkałego przez uczniów biorących udział w ogólnopolskim projekcie eTwinning „Krasnoludki są na świecie…” regionu:

https://www.storyjumper.com/book/read/134043442/627aa5c15fdd7

23 maja 2022 roku Maria Stanisława Konopnicka obchodziłaby swoje 180. urodziny. Jest to dzień, w którym świętuje się w różnoraki sposób w wielu szkołach w Polsce, których ta słynna poetka jest patronką. Z tej okazji partnerzy projektu mieli za zadanie przygotować różnego rodzaju zadania związane z życiem i twórczością pisarki. 

Magda z kl. 6b podjęła się niełatwego zadania, jakim było dopisanie kolejnej zwrotki do utworu „Stary zegar od pradziada”:

„Stary zegar od pradziada…”- Maria Konopnicka

Stary zegar od pradziada
Nic nie robi, tylko gada…
Ledwie skończył – już zaczyna;
Co godzina – to nowina.

„Ej, wy dziatki! Czy wy wiecie,
Jak bywało niegdyś w świecie?
Jak bywało na tej ziemi
Przed latami, przed dawnemi?…

Tarcza moja, tak jak słońce,
Biła sercem szczerozłotem;
Sławnych godzin sta, tysiące
Wydzwoniłem moim młotem.

Miałem w piersi głos ogromny:
Grałem marsze i mazurki,
I polonez wiekopomny
O tym królu, co bił Turki.

Dziś mi nikt już nie poradzi,
Z wiatrem poszło moje zdrowie…
Zapytajcie tylko dziadzi,
To on resztę wam opowie”.

Stary zegar mruczy w ciszy,
Zgięta skrzypi w nim sprężyna,
Ledwo idzie, ledwo dyszy,
Przecież znowu bić zaczyna.

Bić zaczyna – ta dziadzina
I nie straszna mu sprężyna.
„Ej, wy dziatki! Czy wy wiecie?
Miasto Lubliniec ma 750-lecie!”

Magdalena kl. 6b

Nasza nauczycielka – pani Aleksandra Sobolewska – przygotowała 2 karty pracy dla uczniów klas 1-3 bazujące na kodzie Morse’a i kodzie masońskim. Rozwiązania zagadek uchylą rąbka tajemnicy z życia Marii najmłodszym uczniom szkół podstawowych. 

Kod masoński

Kod Morse’a

Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom Naszej Szkoły za zaangażowanie się w realizację zadań w ramach ogólnopolskiego projektu eTwinning „Krasnoludki są na świecie…” – wspólne obchody 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej.

– współzałożycielka i szkolny koordynator projektu – Aleksandra Sobolewska

Na skróty

Skip to content