Działania świetlicy

Na wakacje wyruszamy, bo zasady bezpieczeństwa znamy!
„Bezpieczne wakacje” – B. Szelągowska
Jak wspaniale! Już wakacje. To najlepsza w roku pora!
Można pływać w sobie w morzu albo wskoczyć do jeziora…
Na szczyt w górach wspiąć się warto! Jak tam pięknie i wysoko!
W zeszłym roku po raz pierwszy zobaczyłem Morskie Oko!
Ale zawsze pamiętajmy, by dorosłych się pilnować.
Chodzić w górach – lecz po szlakach, kremem z filtrem się smarować.
Czapkę nosić – taką z daszkiem – porażenia się unika.
Kąpać się w strzeżonych miejscach i pod okiem ratownika.
I rodziców trzeba słuchać. Kto tak robi, ten ma rację.
Ach jak miło, jak wesoło, bo już przecież są wakacje!
Świetliczaki życzą radosnych, bezpiecznych i udanych wakacji!
„Zdrowe śniadanie – znamy przepis na nie!” – rozstrzygnięcia konkursu
Z okazji Europejskiego Dnia Śniadania, który obchodzony jest 24 kwietnia, świetlica szkolna, w ramach realizowanych na przestrzeni roku szkolnego działań edukacyjnych związanych z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, przygotowała Międzyklasowy Konkurs „Zdrowe śniadanie – znamy przepis na nie!”
Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie – w dowolnej formie – jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa śniadanie i jak taki zdrowy pierwszy posiłek w ciągu dnia może wyglądać. Każda klasa biorąca udział w konkursie mogła zaprezentować tylko jedną pracę konkursową – przygotowaną w zespole klasowym pod okiem wychowawcy.
Powstały bardzo kreatywne, pełne walorów edukacyjnych prace.

Miło nam ogłosić wyniki konkursu:

I miejsce – klasa 1a

II miejsce – klasa 4c

III miejsce – klasa 5c

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim klasom biorącym udział w konkursie dziękujemy za przygotowane prace!

182 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły
Polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, publicystka, tłumaczka, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Autorka jednego z najważniejszych dzieł literatury – „Roty” i uwielbianej przez najmłodszych „Sierotki Marysi”. Zasłynęła utworami skierowanymi do dzieci, które czytały kolejne pokolenia Polaków.
W ramach obchodów kolejnej rocznicy urodzin Marii Konopnickiej w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjnych, mający na celi przybliżenie sylwetki patronki naszej szkoły, przyjaciółki dzieci.
„Nie przychodzę uczyć dzieci,
ani też ich bawić,
przychodzę śpiewać z nimi…”

 

Światowy Dzień Bociana
Dzień Bociana obchodzony jest od 2003 roku. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, jego celem jest nie tylko popularyzacja wiedzy o bocianach, ale również zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się ten gatunek.
Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce w naszej kulturze i tradycji. Kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Polskie bociany są pod ścisłą ochroną.
Z okazji Dnia Bociana w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pogłębiające i poszerzające wiedzę na temat bocianów: cechy charakterystyczne bociana, sposoby przystosowania się bociana do środowiska i pór roku, czym żywią się bociany, budowanie gniazd, bociany pod ochroną, zagrożenia, jak ludzie mogą pomóc bocianom.
Uczniowie klasy 3c i świetliczaki uczestniczyli w spotkaniu online „Światowy Dzień Bociana” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.
20 maja – Światowy Dzień Pszczół
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony jest od 2018r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie. 
Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, piegrzę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
W ramach obchodów tego święta w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjnych o następującej tematyce:
– Dlaczego pszczoły są tak ważne?
– Pszczoła owad społeczny.
– Rodzaje pszczół i ich funkcje w ulu.
– rozwój pszczoły miodnej.
– Język pszczół, czyli pszczeli taniec.
– Jak powstaje miód i ich właściwości?
– Kłopoty pszczół, co jeśli pszczoły wyginą?
– Co możemy zrobić dla pszczół?
Chronić pszczoły może każdy z nas!
Naleśniki
Dzisiaj mnie naszła wielka ochota na naleśnika, cóż za pychota.
Zjem go z twarogiem, czy z konfiturą? Lecz najpierw się zajmę ciasta miksturą!
Bierzemy miskę, mleko wlewamy, dodamy mąkę i zamieszamy.
Następnie jajko i szczyptę soli, mniejszą lub większą – to jak kto woli.
Trzepaczka w ruch, lub mikser kuchenny, czas ubijania może być zmienny.
Lecz najważniejsze – rada to znana ciasto ma płynąć jak gęsta śmietana.
Patelnia gorąca olejem zwilżona i ciasta partia już nałożona.
Ach! Co za zapach! Jak się zrumieni na drugą stronę należy przemienić.
Już czas najwyższy wybrać dodatki, tu na artystę wręcz mam zadatki!
Farsze wytrawne lub słodkie owoce? Ach prędzej, bo głód mi w brzuszku turkoce!
Zwiń w ruloniki, złóż w trójkąciki. Jak dzisiaj podasz swe naleśniki?
Choć przepis prosty, niewyszukany, naleśnik w świecie jest bardzo znany.
I powiem jeszcze rzecz niepojętą, naleśnik nawet ma swoje święto! ( 2 lutego)
Głównym celem zajęć było poznanie przez dzieci sposobu przygotowania i serwowania naleśników.
Było pysznie!!!

 „PIJ SOK PRZEZ CAŁY ROK” – warsztaty świetlicowe

W ramach „Programu dla szkół” zajmującego się nieodpłatnym dostarczaniem owoców i warzyw oraz przetworów mlecznych do naszej szkoły zrealizowano działanie o charakterze edukacyjnym.
Świetliczaki doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy  się przede wszystkim zdrowo odżywiać. Każdy rozumie, jak ważne jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców. Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – wyciskarką wolnoobrotową, jego działaniem oraz utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa.
Uczniowie wraz z Panią Asią i wychowawcami świetlicy postanowili wyczarowć pyszny sok z marchewek, jabłek i pomarańczy bez dodatku cukru i konserwantów.
Nic nie zastąpi dawki witamin tak, jak owoce i warzywa. Samodzielnie wykonany sok bardzo wszystkim smakował.

Warsztaty kulinarne: „Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe”

W ramach promocji zdrowego żywienia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne, na których przygotowane zostały zdrowe i pyszne kanapki. Głównym celem zajęć było promowanie zdrowego jedzenia i prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.

Świętujemy Dni Książki oraz Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu  co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku święto odbyło się pod hasłem: „Czytaj po swojemu”.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

8 maja – Dzień bibliotekarza i Bibliotek

8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczął się Tydzień Bibliotek ogólnopolska kampania realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć czytelniczych, uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych oraz brali udział w spotkaniu online „Martynka w zoo” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

Majowe Święta

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY – w tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu  i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki  pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – święto obchodzone od 2004 roku. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym i  powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA – konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m. in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało jej się wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasie zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją  na świecie.

W ramach obchodów ŚWIĄT MAJOWYCH  w świetlicy szkolnej odbył się całotygodniowy cykl zajęć : warsztaty, projekcja filmów edukacyjnych, zajęcia czytelnicze i plastyczne, rozmowy kierowane, dyskusje, wypowiedzi uczniów. Celem tych zajęć było kształtowanie szacunku dla własnego państwa, i poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi i kształtowanie postaw patriotycznych.

„Na zielonej łące” – warsztaty czytelnicze z elementami czytania wrażeniowego

Rozbudzanie zainteresowania światem przyrody poprzez obcowanie z tekstem literackim z wykorzystaniem elementów czytania wrażeniowego oraz kształtowanie postaw prospołecznych to główne cele zajęć „Na zielonej łące”, które miały miejsce w szkolnej świetlicy. Czytanie wrażeniowe jest spotkaniem dziecka z książką za sprawą pośrednika, w celu pozostawienia w dzieciach wielu wrażeń, płynących nie  tylko z czytanego tekstu oraz wrażeń wzrokowych, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, muzyki oraz emocji wyrażanych mimiką. Nauczyciel świetlicy Iwona Pawełczyk-Mukoid podczas warsztatów zapoznała uczniów z autorską bajką „Prążek czy kropka?”. Bohaterki bajki, biedronka i przypadkowo spotkana na łące stonka, odkrywając różne wzorki na swoich skrzydełkach, zaczynają szukać wokół odpowiedzi na pytanie, który z wzorów – prążek czy kropka jest ładniejszy, lepszy. To daje początek ich wspólnej przygodzie, która przynosi nowe znajomości oraz odpowiedź na pytanie, co jest ważne w życiu i pokazuje, że mimo różnic jesteśmy równie ważni.
Zapukała do nas sztuka!
Każdego roku  15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki.  W naszej świetlicy również włączyliśmy się w obchody święta. Uczestnicy zajęć teatralno-recytatorskich – „Słowem i gestem pisane” przygotowali dla świetliczaków niespodziankę – zaprezentowali sylwetki oraz ciekawe wydarzenia z życia wybitnych artystów, takich jak Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Salvador Dali, Frida Kahlo i Andy Warhol w formie przystępnych wierszy, fragmentów książki : „Kto to puka? Sztuka” Katarzyny Vanevskiej. Dodatkowo w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”, w którym bierze udział nasza świetlica, zrealizowaliśmy zadanie projektowe „Nasz ulubiony artysta”. Uczniowie wybrali jednego z najwybitniejszych artystów 1 połowy XX wieku – Tadeusza Makowskiego. Był on polskim malarzem, rysownikiem i grafikiem. Uczestnicy projektu zainspirowali się obrazami artysty, których motywem są wizerunki dzieci i stworzyli własne prace nawiązujące do dzieł Makowskiego. Swoje prace wykonali suchymi pastelami na czarnych kartkach papieru.
Na parapecie w świetlicowym ogródeczku,
wszystko rośnie w porządeczku.
Dzieci się bardzo postarały, i sadziły, i siały.
Teraz na efekty swej pracy będą czekały.
Warzywa i owoce mają moc!
Pod tym hasłem prowadzone były warsztaty z tworzenia soków owocowo-warzywnych.
„Sok”
Przepyszny soczek dzisiaj zrobimy.
Jabłko, gruszkę i marchewkę razem złączymy.
Pomoże nam w tym sokowirówka.
By wycisnąć soczek dla naszego zdrówka.
Uwaga dzieci!  to ważna sprawa.
Zdrowy jest ten kto owoce i warzywa zjada.
W nich witaminy i minerały
Dla zdrowia naszego się nazbierały. 
Międzynarodowy Dzień lotnictwa i Kosmonautyki
Międzynarodowy Dzień lotnictwa i Kosmonautyki obchodzony jest na całym świecie 12 kwietnia. Data ta upamiętnia pierwszy lot człowieka w kosmos oraz pierwszy start promu kosmicznego. W 1961 roku radziecki astronauta, Jurij Gagarin, jako pierwszy poleciał statkiem kosmicznym „Wostok1” na orbitę okołoziemską.
W świetlicy szkolnej młodzi pasjonaci kosmicznych wypraw mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnościami artystycznymi. W ramach obchodów tego święta, uczniowie wzięli udział  w zajęciach, podczas których tworzyli rakiety kosmiczne oraz wizje planet i innych ciał niebieskich. Poszerzyli również swoją wiedzę o lotnictwie i kosmonautyce.
Dzięki tym aktywnościom, nasi uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed ludzkością w związku z kosmicznymi wyprawami oraz jakie korzyści płyną z badań kosmosu.
Z kuchni na warsztat młodego artysty – „Przepis na rakietę”
 W ramach cyklu zajęć  „Z kuchni na warsztat młodego artysty”, gdzie wykorzystujemy do tworzenia prac plastycznych prostych i łatwo dostępnych produktów, które można znaleźć w prawie w każdej kuchni, tym razem sięgnęliśmy po folię aluminiową. Posłużyła nam ona do stworzenia prac, przedstawiających rakiety kosmiczne. Potrzebowaliśmy też sznurka, farb oraz kleju. Bawiliśmy się „kosmicznie”. 
Dzień Marchewki
4 kwietnia każdego roku obchodzony jest Dzień Marchewki. Świetliczaki również włączyły się w obchody tego święta, aby uczcić warzywo pełne witamin i składników odżywczych. Tego dnia „marchewka” królowała w naszych rozmowach, zabawach, w piosence i zajęciach manualnych. Świetliczaki mogły również zobaczyć, jak powstaje sok marchewkowy. Nie tylko ludzie jedzą marchewkę, lubią ją również zwierzęta, w tym króliki! Dlatego też, w ramach cyklu zajęć „Świetlicowa gromadka poznaje świat z przyjaciółmi Kubusia Puchatka”, to właśnie Królik pojawił się, aby wraz z dziećmi odkrywać marchewkowe dobra. 🙂 Bardzo pomocna okazała się wielka marchew, wyróżniona w Międzyklasowym Konkursie „Na tropie zdrowych smaków”, pełna wierszy, tekstów piosenek i ciekawostek na temat marchewki. Poznaliśmy różne przepisy na pyszne dania z marchewką. Marchewkę można spożywać na wiele sposobów: na surowo, smażoną, gotowaną, w zupach, sałatkach, gulaszach, dżemach i ciastach. Do tego marchewka sprzyja zdrowej diecie. Jedzmy Marchewkę!!!
Wielkanocny nastrój w świetlicy szkolnej
Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczakami…. Również w świetlicy szkolnej można było poczuć wielkanocną atmosferę. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi Świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne.
Wszystkim życzymy pogody ducha, wszelkiej pomyślności oraz spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
                                                                                                                                                                                                                   Wychowawcy świetlicy

 „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele” – wyniki konkursu   

Miło nam poinformować, że 20 marca w świetlicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele” i uroczyste wręczenie nagród jego laureatom. 

Konkursowe jury przyznało następujące miejsca:

  • I miejsce – Michał Lewandowski z klasy 1a
  • II miejsce – Natalia Geroska z klasy 3c
  • II miejsce – Natalia  Sobolewska z klasy 3b
  • III miejsce – Marcelina Rozbicka z klasy 3c
  • wyróżnienie – Jan Knopik z klasy 4b
  • wyróżnienie – Małgorzata Śmigla z klasy 3a

  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!

Dzień Motyla

 14 marca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Motyla. Była to okazja do bliższego przyjrzenia się tym wspaniałym owadom. Świetliczaki poznały etapy rozwoju motyla, dowiedziały się też, jakie motyle można spotkać w Polsce. W trakcie zajęć świetlicowych uczniowie mogli również zapoznać się  z prezentacją „Motyle”, która została przygotowana przez Amelię, Natalię, Wiktorię i Tymka z klasy III c podczas zajęć z informatyki. W ramach cyklu „Z kuchni na warsztat młodego artysty” powstały piękne „Gąsienice”, do których tworzenia uczniowie wykorzystali sól, farbę i balony.  Nie zabrakło wesołych piosenek i wierszy  związanych z tematem dnia oraz zabaw z chustą animacyjną. 🙂

 

Kobietki małe i duże w świetlicy

 

23 lutego – Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

Ten dzień przypomina nam, że każdy z nas może w jakiś sposób pomóc osobom potrzebującym , ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie.
Pomaganie innym, to nie tylko pomaganie potrzebującym, dotkniętym przez los, ubogim czy nie radzącym sobie z przeciwnościami losu. Pomaganie to także bardzo drobne gesty pomocy, a nawet zwykłej sympatii.
Często osobami potrzebującymi są nasi najbliżsi. Potrzebują czasu, uwagi, rozmowy, zrozumienia, dobrego słowa, wsparcia, przytrzymania na duchu, przytulenia, czy pobycia w milczeniu.
Nie bój się świadczyć pomocy potrzebującym. Pamiętaj, że dobro do nas wróci i to ze wzmożoną siłą, jeśli tylko pozwolimy dostrzec je w sobie i w drugim człowieku.
W naszej szkole i świetlicy uczniowie chętnie pomagają, angażując się w działania Szkolnego Klubu Wolontariusza. Włączamy się się w liczne akcje charytatywne – zbiórki żywności, artykułów papierniczych, zabawek; przygotowanie upominków dla osób starszych i dzieci; występy okolicznościowe.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pomocy Potrzebującym w świetlicy szkolnej przygotowane zostały gazetki nawiązujące do tematu. Dzieci brały udział w zajęciach na temat pomagania, dowiedziały się komu i w jaki sposób można pomóc i że same mogą poprosić o wsparcie, gdy są w potrzebie. Obejrzały filmy edukacyjne: „Sztuka pomagania”, „Życzliwość do nas wraca. Pomagaj innym”. Brały udział w warsztatach, na których z resztek materiału, pod hasłem „Nie wyrzucaj, wykorzystaj!” –  wykonały kukiełki do przedstawień. Uczniowie podczas pracy zespołowej wykonali plakaty na temat „Jak pomagam potrzebującym?”
Warto pomagać innym, by dawać im radość. Warto też pomagać innym, bo kiedyś to my możemy potrzebować pomocy.

Lodowe witraże pachnące cytryną i goździkami oraz kukiełki z łyżek drewnianych

Początek nowego roku kalendarzowego przywitał nas minusowymi temperaturami. Świetliczaki – zamiast bać się zimy – zaprosiły ją do wspólnej zabawy! W ramach cyklu zajęć „Z kuchni na warsztat młodego artysty” uczniowie przygotowali jedyne w swoim rodzaju „witraże” wykorzystując do ich zrobienia różne produkty z kuchennych półek – liście laurowe, goździki, makaron, pomidorki, plasterki jabłka oraz cytryny i in. Była potrzebna też oczywiście woda! A później… wystawiliśmy nasze dzieła na zewnątrz i mróz zamienił wodę w lód. Jaki był tego efekt? Zobaczcie sami w fotorelacji! 🙂
Na drugim spotkaniu warsztatowym w ramach cyklu świetliczaki zamieniły – obecne chyba w każdej kuchni łyżki drewniane – w śliczne kukiełki. Wykorzystaliśmy je później w świetlicowym teatrzyku „BO JO CI PRZAJA, CZYLI WALENTYNKI PO ŚLĄSKU”.

LODOWE WITRAŻE PACHNĄCE CYTRYNĄ I GOŹDZIKAMI

 KUKIEŁKI Z ŁYŻEK DREWNIANYCH

Walentynki w świetlicy szkolnej.

14 lutego w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii, radości, przyjaźni, życzliwości oraz wzajemnego szacunku. Co roku staramy się aby ten dzień był wyjątkowy. Zabawa rozpoczęła się od zapoznania dzieci z tradycją i zwyczajami obchodzenia Walentynek. Odbyły się dyskusje na temat pojęć takich jak: sympatia, przyjaźń, miłość. Dzieci przypominały również przymiotniki opisujące pozytywne cechy człowieka. W trakcie zajęć plastycznych powstały przepiękne dekoracje walentynkowe. Hitem świetlicowych Walentynek okazała się tajemnicza przesyłka adresowana do dzieci przebywających w świetlicy. 
Przesyłka zawierała list z życzeniami oraz słodki upominek. Przekazując sobie lizaczki, dzieci mówiły osobie obdarowanej (koleżance lub koledze) coś miłego. 
Głównym celem tych zajęć było zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, rodzeństwu, nauczycielom, pracownikom szkoły).
Dziękujemy Pani Joannie Ciepłuch za przygotowanie i przekazanie niespodzianki.
Niepowtarzalna atmosfera świetlicowych Walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.

NUMER ALARMOWY 112 – RATUJE ŻYCIE

11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Numeru 112. Ten szczególny dzień ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania we właściwy sposób z numeru alarmowego – 112. W sytuacji zagrożenia (zdrowia, życia lub mienia), gdy potrzebujemy pomocy, pierwszym numerem pod którym możemy ją uzyskać, jest właśnie 112!
112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych na terenie całej Unii Europejskiej. 
Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (m. in. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego).
Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne, mające na celu uświadamianie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112. Dzieci omawiały różne sytuacje, do jakich może dojść w domu, na ulicy czy na placu zabaw. Dowiedziały się jakie informacje należy podać, gdy dzwonią po pomoc, odgrywały scenki wzywania pomocy, doskonaliły znajomość numerów alarmowych. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne nawiązujące do temat, podczas pracy zespołowej wykonali plakaty promujące numer alarmowy 112.
„Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby, blokujesz linię osobie, która w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a przez Ciebie nie może połączyć się z operatorem w CPR. 
Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!”.

 

Z okazji Dnia Kubusia Puchatka świetlica szkolna przygotowała dla uczniów klas I – IV naszej szkoły Konkurs Plastyczny „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!!!

                                                                                                                                                               Wychowawcy świetlicy

REGULAMIN KONKURSU „MIESZKAŃCY STUMILOWEGO LASU – KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE”

Kubuś Puchatek i nasza świetlica 🙂

18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto to przypada  w rocznicę urodzin autora książki „Kubuś Puchatek” – Alana Aleksandra Milne’a. Misia Kubusia Puchatka – mieszkańca Stumilowego Lasu –  kochają  i uwielbiają miliony dzieci na całym świecie. Uwielbiamy i my! Dlatego nasza świetlica włączyła się w  obchody święta jednego z najpopularniejszych misiów. Świetliczaki zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku oraz życiem i twórczością Alana Milne’a. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla nich quiz wiedzy o Stumilowym lesie i jego mieszkańcach oraz wiele zabaw, wśród nich na przykład: „Przyczep ogonek Kłapouszkowi „, „Kubuś i balonik”, „Tygryski lubią brykać”. W ramach zajęć manualnych uczniowie przygotowali niezwykłe – bo stworzone z papierowych talerzyków – „Portrety Kubusia Puchatka”, które zawisły na świetlicowej gazetce.

Z okazji Dnia Kubusia Puchatka świetlica przygotowała jeszcze jedną niespodziankę – dla wszystkich uczniów klas I -IV naszej szkoły. Jest nią Szkolny Konkurs Plastyczny –  „Mieszkańcy Stumilowego lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Zapraszamy do udziału!

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

12 stycznia w naszej świetlicy miała miejsce uroczystość „Pasowania na Świetliczaka”, której celem było wesołe wprowadzenie uczniów klas pierwszych do grona świetlicowej gromady. W obecności Dyrekcji i wychowawców klas kandydaci na świetliczaków wykonywali zadania przygotowane dla nich przez wychowawców świetlicy. Wśród zadań było m.in. rozwiązanie zagadkowego testu wiedzy, wspólne zaśpiewanie „Piosenki świetlicowej” oraz określenie zachowania, jakie powinno cechować każdego świetliczaka.
Na pamiątkę uroczystości Pasowania wszystkie świetliczaki z klas pierwszych otrzymały pamiątkowe dyplomy, a wszyscy pierwszoklasiści – drobne upominki. Był śmiech, śpiew, taniec i zabawa. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!

Z KUCHNI NA WARSZTAT MŁODEGO ARTYSTY

„Z kuchni na warsztat młodego artysty” to cykl zajęć rozwijających zdolności plastyczne realizowanych w naszej świetlicy, w trakcie których świetliczaki korzystają w swojej aktywności twórczej z prostych i łatwo dostępnych produktów, które można znaleźć prawie w każdej kuchni. W tym roku szkolnym w ramach cyklu zajęć uczniowie przygotowywali już między innymi własnoręcznie „farbę herbacianą i kawową”, by malować nią jesienne obrazy. Powstały też prace kawą i kaszą manną sypane oraz malowane farbą na przygotowanym przez dzieci jadalnym lukrze. Uczniowie projektowali też własne „śnieżynki” i ozdabiali je kryształkami cukru.

LUKROWANY JESIENNY ŚWIAT

OBRAZKI KAWĄ PACHNĄCE 

KASZĄ SYPANE

ŚNIEŻYNKI W KRYSZTAŁKACH CUKRU

ROZSTRZYGNIĘCIE  KONKURSU  ,,JESIENNY  PEJZAŻ’’

Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Jesienny pejzaż”:

I miejsce – Filip Rzeźniczek  kl.1b

II miejsce – Alicja Krogulecka  kl.1a

  III miejsce – Lena Baszczok  kl.1a

wyróżnienia:

Weronika Łopacińska  kl.2a

Zuzanna Waliczek  kl.1a

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom gratulujemy!

                                                                                    Wychowawcy świetlicy

Przetwory – co możemy zrobić z owoców i warzyw.

„W spiżarni na półkach zapasów bez liku,
Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach, grzybki suszone,
Są główki kapusty, ogórki kwaszone.
A gdy będzie w zimie tęgi mróz na dworze,
Zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę”.
W ramach realizowanych działań edukacyjnych poświęconych zasadom zdrowego odżywiania, w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć świetlicowych, których celem było zapoznanie uczniów z różnymi sposobami gromadzenia zapasów na zimę oraz ich przetwarzania. Historia przetworów owocowych i warzywnych jest bardzo stara. Już w starożytności powstały pierwsze receptury na przedłużenie trwałości darów natury. Owoce gotowano w miodzie, a warzywa konserwowano z solą. Z czasem odkrywano coraz to nowsze metody przechowywania i konserwowania żywności, w tym także warzyw i owoców. Metod na przedłużenie trwałości bogatych w witaminy warzyw i owoców, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie również w zimowe dni , jest dużo. Należy wymienić gotowanie, kiszenie, mrożenie, suszenie czy marynowanie.  Na zajęciach zaprezentowano uczniom przyniesione przetwory, omówiono etapy ich produkcji. Największe zainteresowanie dzieci wykazywały w trakcie kiszenia kapusty.

Dzień guzika

12 grudnia obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Guzika. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o „guziku”, między innymi tego, że historia guzika liczy około 5 tysięcy lat, jak również tego, że Dzień Guzika obchodzimy 12 grudnia, gdyż guziki dawniej liczyło się tuzinami i stąd data obchodów święta. Guziczki posłużyły nam tego dnia do wykonania ozdób choinkowych. Okazało się, że guziki można też z powodzeniem wykorzystać w zabawie! 😍 Uczniowie brali udział w zabawach z nagrodami – „MEMORY Z GUZIKAMI” i „GUZIKOWE KÓŁKO I KRZYŻYK”. Bawiliśmy się świetnie!

.

Mikołajki w świetlicy szkolnej

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każe dziecko prezent dostanie.
6 grudnia, to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci, bo właśnie wtedy przez świat wędruje Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. Mikołaj zawitał także do świetlicy szkolnej i obdarował dzieci słodyczami. Świetliczaki od rana przygotowywały się do tej, długo oczekiwanej wizyty. Z pomocą Pani Joanny wykonały piękne serduszka i inne ozdoby, którymi przystroiły świetlicową choinkę. Nie mogło zabraknąć świątecznych pierniczków, które dzieci samodzielnie lukrowały i ozdabiały. Tego dnia wśród uczniów dominował kolor czerwony, a w świetlicy zapanowała ciepła atmosfera. To był wesoły i magiczny dzień.

Dzień Górnika w świetlicy szkolnej

„Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku
wielu pracuje dzielnych górników.
Ciężka to praca czarnego człowieka.
Dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka…
Z okazji Dnia Górnika w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, których celem było zapoznanie uczniów z pracą górnika, wyglądem munduru galowego oraz historią powstania węgla.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. 
Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa i wszędzie na świecie powinny być respektowane. Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.
Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego wydarzenia różne działania, takie jak: gazetki tematyczne i dekoracje nawiązujące do rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, Dzień na niebiesko. Całotygodniowy cykl zajęć edukacyjnych w oparciu o pomysły własne i scenariusze przygotowane przez UNICEF; zajęcia teatralne i dramowe, plastyczne, taneczno-muzyczne i czytelnicze. Gry, zabawy, quizy oraz wystawa plakatów, rysunków i lapbooków nawiązujące do praw dziecka. Świetlicowy Dzień Tolerancji i Życzliwości. Głośne czytanie wiersza – „O prawach dziecka” M. Brykczyńskiego.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za włączenie się do akcji!

Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej

„Kto przytuli w ciemną noc? Kto ma pocieszenia moc? Kto sekretów mych nie zdradzi? Kto w potrzebie mi doradzi?      Mój przyjaciel Miś maleńki, co przegania wszystkie lęki…”
Każdy z nas posiada bądź posiadał pluszowego misia, jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Pluszowy miś kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć. Nie można wyobrazić sobie świata bez miłego i łagodnego misia, są często bohaterami bajek, filmów i piosenek. z okazji Święta Misia świetlica szkolna przygotowała dla najmłodszych uczniów zajęcia, których celem było przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów literackich i filmowych. Były również zabawy ruchowe przy misiowych piosenkach, a „przytulanki z misiem” były największą atrakcją tego radosnego dnia. Wielu uczniów przyniosło do szkoły w tym dniu swoich pluszowych przyjaciół. To wielkie święto święto upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze.

 

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie…”
22 listopada – Dzień Kredki jest świętem na cześć tego bardzo popularnego przyrządu do pisania, rysowania i kolorowania. Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje emocje, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Dzisiaj każde dziecko ma na swoim biurku pudełko z kredkami. A nawet kilka ich rodzajów: ołówkowe, świecowe… Celem zajęć świetlicowych z okazji Dnia Kredki było zainteresowanie dzieci wiedzą na temat powstania i produkcji kredek.

Międzyklasowy konkurs „Na tropie zdrowych smaków” rozstrzygnięty!

     W ramach realizowanych na przestrzeni roku szkolnego działań edukacyjnych, związanych z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, świetlica szkolna zorganizowała międzyklasowy konkurs adresowany dla uczniów klas I – V Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu biorących udział w „Programie dla szkół” – „Na tropie zdrowych smaków”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie w dowolnej formie „prozdrowotności” – wybranego w drodze losowania – owocu lub warzywa, swojej wiedzy na jego temat. Powstały piękne prace, które można podziwiać w szkolnej świetlicy i przy okazji dowiedzieć się z nich wielu ciekawych rzeczy na temat wybranych owoców i warzyw.

Miło nam ogłosić wyniki konkursu:

I miejce – klasa 5c

II miejsce – klasa 5b

III miejce – klasa 2b

Wyróżnienie otrzymali:

klasa 1a,

klasa 1c

oraz klasa 2a.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim klasom biorącym udział w konkursie dziękujemy za przygotowane prace!

                                                                                                                                                                                                      Wychowawcy świetlicy

Rozstrzygnięcie konkursów: „Lubliniec-ukochane miasto Edyty Stein”, „Tropem życiowych dróg Edyty Stein”

Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego – „Lubliniec – ukochane miasto Edyty Stein”:
I miejsce – Adam Zając, kl. 4b
II miejsce – Amelia Grzona, kl. 3c
III miejsce – Liliana Psiuk, kl. 2b
wyróżnienia – Natalia Dalkowska, kl.4c oraz Weronika Owczarek, kl. 4b
Laureaci Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Tropem życiowych dróg Edyty Stein”:
I miejsce – Jakub Serafin, kl. 8a
II miejsce – Lena Mukoid, kl.7c
III miejsce – Oliwia Krawczyk, kl. 7c
wyróżnienie – Paulina Geroska, kl. 6c
Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!

 

11 listopada – Świetliczaki pamiętają

Jubileusz  nadania Lublińcowi Patronatu św. Edyty Stein

11 października br. obchodziliśmy 15-lecie nadania Lublińcowi Patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. To ważna data w historii naszego miasta. Lubliniec był ulubionym miastem urodzonej we Wrocławiu św. Edyty Stein – siostry karmelitanki Teresy Benedykty od Krzyża, pochodzącej z rodziny żydowskiej. Było to rodzinne miasto jej matki, a Edyta przyjeżdżała tu odwiedzać dziadków.

„Dla nas, dzieci, nie było większej radości jak wakacyjny wyjazd do krewnych w Lublińcu. (…) Znaliśmy tu każdy kąt i każdy radośnie witaliśmy. (…) Jaka duma nas rozpierała z powodu naszej znajomości okruchów polskiego narzecza śląskiego…

W ramach obchodów jubileuszu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, na których zapoznali się z niezwykłą historią życia św. Edyty Stein. Na terenie szkoły przygotowana została wystawa poświęcona jej postaci. Zaprezentowany został również film – „Edyta Stein – patronka Europy patronką Lublińca” i prezentacja multimedialna „Śladami patronki miasta – św. Edyty Stein”. Uczniowie klas pierwszych przebywający w świetlicy brali udział w pięknym widowisku – teatrzyku sylwetkowym „O małej Edytce Stein”, pod kierunkiem pani Aleksandry z Muzeum Pro Memoria Edith Stein  w Lublińcu.

Uczniowie mieli możliwość zobrazować poznaną postać św. Edyty Stein i miejsc z nią związanych w konkursach fotograficznym oraz plastycznym, przygotowanych z tej okazji.

Głównym celem obchodów jubileuszu było przybliżenie postaci św. Edyty Stein, wzbudzenie zainteresowania ludzi młodych jej osobą oraz dokonaniami, propagowanie postaci Edyty Stein jako patronki Lublińca, a także rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii miasta Lublińca.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu edukacyjnego „Tropem życiowych dróg” św. Edyty Stein.

Halina Karczewska

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzone jest jedno z najmilszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych, bajkowych bohaterów. Grupa uczniów z kl. 6b uświetniła to święto uczniom przebywającym w świetlicy szkolnej występem artystycznym.

 

Dzień Kundelka

W naszej świetlicy radość wielka – świętujemy dzień Kundelka.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami organizowanych przez świetlicę szkolną konkursów:

Tropem życiowych dróg Edyty Stein

Lubliniec – ukochane miasto Edyty Stein

Światowy Dzień Jabłka

  Na powitanie jesieni świetlica szkolna zorganizowała całotygodniową zabawę „W kolorach jesieni”. Świetliczaki  chętnie włączyły się w zabawę, w której każdego dnia w świetlicy królowała inna jesienna barwa. W trakcie tej zabawy miało miejsce też szczególne wydarzenie – włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Jabłka, które w tym roku przypadły na 28 września. 

          Tego dnia w trakcie zajęć świetlicowych uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie są właściwości jabłek, dlaczego warto jeść je ze skórką – oczywiście pamiętając, że trzeba jabłuszko wcześniej umyć! Odbyły się zajęcia muzyczne, czytelnicze i plastyczne, a na chętnych czekała „Jabłuszkowa fotobudka”. Bawiliśmy się wyśmienicie! 

Świetlica w kolorach jesieni…

Nadal słońce przygrzewa. Choć nadchodzi nowa pora roku.

Przybywa do nas jesień – barwami zachwyca wokół.

Świetlica w kolorach tonie. Jesiennie w każdym kąciku…

Jesień w wierszu, w piosence, w zabawie i w wiklinowym koszyku!

Od pierwszej kropki wszystko się zaczyna… Świetlica szkolna wita w roku szkolnym 2023/2024!

 Wrzesień upływa nam na wzajemnym poznawaniu się i integracji. Poznaliśmy lub – w przypadku starszych świetliczaków – przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące w świetlicy, w szkole i na szkolnym podwórku oraz w drodze do szkoły. Szczególnie ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy był obchodzony 15 września „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Uczestnicy zajęć świetlicowych mieli okazję poznać historię małej Vasthi – bohaterki książki Petera Reynoldsa „Kropka” i zastanowić się, czy Vasthi i jej kropka może być inspiracją do podejmowania wyzwań, odkrywania w sobie talentów? Zainspirowani też twórczością artystki Yayoi Kusama sworzyliśmy w świetlicy własne magiczne, kropkowe drzewo z wykorzystaniem materiałów wtórnych 🙂

WAŻNE!

Dnia 29. 08. 2023 r. odbyła się uzupełniająca komisja rekrutacyjna dzieci przyjętych do świetlicy szkolnej. Rodzice dzieci nieprzyjętych zostali powiadomieni drogą elektroniczną.

Rodzice do momentu oddania karty świetlicowej dziecka, zobowiązani są do pisemnego powiadamiania wychowawców świetlicy o sposobie opuszczania przez dziecko świetlicy szkolnej.

„Ahoj przygodo! Radosne i bezpieczne wakacje”

W ostatnim tygodniu przed wakacjami w naszej świetlicy szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy bezpieczeństwu podczas wakacji. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów między innymi inscenizację interaktywną połączoną z prezentacją bezpiecznych zachowań podczas wakacji – „Ahoj przygodo! Bezpieczne wakacje”.
Bawiliśmy się świetnie! Dodatkowo świetliczaki przygotowały plakat zawierający życzenia od nich i od wychowawców świetlicy – „RADOSNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI”, dla wszystkich tych, którzy właśnie zaczynają wakacyjną przygodę! 🙂

 

Szanowni Państwo,

komisja rekrutacyjna rozpatrzyła wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu na rok szkolny 2023/24. Osoby, których wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, zostały o tym poinformowane telefonicznie (w przypadku rodziców / opiekunów prawnych uczniów, którzy rozpoczną naukę w szkole od września 2023 r.) lub przez e-dziennik.

Lista uczniów przyjętych do świetlicy szkolnej na podstawie wniosków dostępna w sekretariacie szkoły.

Wnioski złożone po 20 czerwca zostaną rozpatrzone w rekrutacji uzupełniającej.

Szkolny Konkurs Plastyczny „Laurka dla przyjaciela” rozstrzygnięty!

21 czerwca w naszej świetlicy miało miejsce wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Laurka dla przyjaciela”. Inspiracją do zorganizowania tego konkursu było ważne święto obchodzone w czerwcu – Dzień Przyjaciela (9 czerwca).

Miło nam poinformować o wynikach konkursu:

I miejsce – Stanisław Dudek, kl. 1b;

II miejsce – Liliana Psiuk, kl. 1b;

III miejsce – Amelia Grzona, kl. II c;

Wyróżnienie – Malina Piotrowska, kl. III c.

Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                                                                                   Wychowawcy świetlicy

Wyróżnienie świetlicowej drużyny

w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY

Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu wyróżniona została  w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej – #REPETUJEMY. Głównym celem projektu   było wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. W toku realizacji Programu drużyny rywalizujące miały do wykonania następujące działania: pracę kwalifikacyjną, 6 zadań specjalnych i 1 zadanie podsumowujące. Nasza świetlicowa drużyna z wyzwaniami poradziła sobie doskonale.  

A teraz czekamy na specjalną nagrodę… 🙂

Gratulujemy uczniom i nauczycielom uczestniczącym w Programie!

Sukcesy uczennic SP1 w Regionalnym Konkursie Plastycznym

„Różanecznik – urok i magia”

W dniu 04 czerwca 2023 r. podczas uroczystości Święta Kwitnącego Różanecznika w Pawełkach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podziękowań za udział w konkursie organizowanym przez – Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

Laureatkami konkursu „Różanecznik – urok i magia” zostały uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu:

Kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej – 

Sandra Serafin, kl. 3a

Ludmiła Płuciennik, kl. 3b

Milena Sukiennik, kl. 3b   

Kategoria III: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej –

miejsce I – Antonina Kaczmarczyk, kl. 6b

miejsce II – Lena Mukoid, kl. 6a 

miejsce III– Martyna Kubica, kl. 4b

Tematyka konkursu, nieodzownie związana z pięknem kwiatów kwitnących różaneczników, miała na celu zachęcenie twórców do powrotu do korzeni, czyli do badania natury poprzez odwzorowywanie jej piękna oraz inspirowanie się nią.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów,  a nagrodzonym – gratulujemy!

Halina Karczewska

                                                                                                                                                               Iwona Pawełczyk-Mukoid

15 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Regionalnego Konkursu Plastycznego „Lasy Państwowe – strażnik polskiej przyrody” zorganizowanego przez Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach oraz w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie i Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie.
    Miło nam poinformować, że wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie, znalazły się uczennice naszej szkoły:
– Lena Mukoid z kl. 6a, która zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VIII i
– Julia Kempa z kl. 4a, która  otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VIII.
Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie, a nagrodzonym – serdecznie gratulujemy!

REGULAMIN KONKURSU

Laureaci szkolnego konkursu plastycznego ” Majowa łąka”:

I miejsce – Natalia Dalkowska kl. 3 c

II miejsce – Mateusz Ulżyk kl.2 c

III miejsce  – Amelia Grzona kl.2 c  i Tymoteusz Hucz  kl. 1 b

Wszystkich dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom GRATULUJEMY!

„NIE ZAPOMNIJ O MNIE”

15 maja obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Polskiej Niezapominajki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach pod hasłem „Nie zapomnij o mnie”, których celem było zapoznanie dzieci z przesłaniem wyjątkowego święta – Dnia Polskiej Niezapominajki oraz poszerzanie ich wiedzy o otaczającym świecie przyrodniczym i społecznym, jak również rozbudzanie szacunku do otaczającej nas przyrody i drugiego człowieka. Bawiliśmy się przy tym doskonale!

Rozstrzygnięcie konkursów: „RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT”, „LIPKA SŁOWEM MALOWANA”

Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego – „RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT”

I miejsce – Filip Dalkowski, kl. 1a
II miejsce – Sandra Serafin, kl. 3a
III miejsce – Anna Smołucha, kl. 3c
Laureatką Szkolnego Konkursu na wiersz/rymowankę – „LIPKA SŁOWEM MALOWANA” została Sandra Serafin, kl. 3a.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!

WYZWANIE 6 – Wykonane!

Zadanie specjalne nr 6 OPEE #REPETUJEMY polegało na stworzeniu piosenki „Życie butelki”. Zapraszamy do obejrzenia:

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Już pewnego rodzaju tradycją stało się, że w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja) świetliczaki z naszej „Jedyneczki” w sposób szczególny pamiętają o paniach pracujących w szkolnej bibliotece. Tego dnia własnoręcznie przygotowują podarek dla pań bibliotekarek i wręczają go paniom z życzeniami i podziękowaniami za ich pracę i uśmiech od wszystkich świetliczaków i pań z świetlicy.

W tym roku nie mogło być inaczej! 🙂

WYZWANIE 5 – Wykonane!
Zadanie specjalne numer 5  Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY polegało na przygotowaniu pracy plastycznej – „Drugie życie  odpadów”. Świetlicowa drużyna jak zwykle stanęła na wysokości zadania.

Świętujemy Dni Książki

 

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu  co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku gospodarzem święta była Grecja, a jego motto brzmiało: „Jestem książką, przeczytaj mnie”.

W tym dniu promujemy literaturę piękną i grafikę dla młodego czytelnika.

 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt, świetlica szkolna zorganizowała cykl zajęć, na których uczniowie mogli obejrzeć filmy edukacyjne, gazetkę nawiązującą do tematu i wystawę książek; poznali  historię i etapy powstania książki; czytali „Baśnie” H. Ch. Andersena oraz wiersze J. Brzechwy, J, Tuwima i M. Konopnickiej.

Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

          Wisława Szymborska

WYZWANIE 4 – wykonane!
Tym razem zadanie świetlicowej drużyny działającej w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY polegało na stworzeniu wiersza o segregacji odpadów. Była to wspaniała okazja dla uczniów, by wyrazić swoje przemyślenia na temat ekologii i dbania o środowisko, jednocześnie rozwijając swoje zdolności literackie.
ŚWIETLICA W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
„Wiosenne warsztaty z Kogutkiem” w świetlicy
„Wiosenne warsztaty z Kogutkiem”  to cykl zajęć warsztatowych, których głównym celem było pogłębienie wiedzy uczestników warsztatów na temat symboli i zwyczajów związanych z Wielkanocą oraz zainteresowanie kulturą ludową. 
Pierwsze spotkanie pod hasłem „Łączka dla zajączka” polegało na przygotowaniu nietypowych ozdób domu lub wielkanocnego stołu z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Uczniowie w własnoręcznie przygotowanych przez siebie pojemniczkach zasiali rzeżuchę oraz owies wielkanocny.
Drugie spotkanie warsztatowe pod hasłem „Kwiotki – nie do szuflodki” poświęcone było bibułkarstwu. Uczestnicy zajęć wykonali piękne kwiaty z bibuły, które posłużyły do ozdoby palemek, wianka i stroika wielkanocnego.
Ostatnie z cyklu zajęć warsztatowych przebiegło pod hasłem „Moja pisanka”.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH

 

Wewnątrzszkolny Konkurs na wiersz / rymowankę dla uczniów klas 2-3  – „Lipka słowem malowana”

REGULAMIN KONKURSU – LIPKA SŁOWEM MALOWANA

Szkolny Konkurs Plastyczny „Razem z Lipą od 100 lat”

REGULAMIN KONKURSU – RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY

Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu wzięła udział w kolejnym zadaniu specjalnym w ramach działań związanych z uczestnictwem naszej świetlicy w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej  #REPETUJEMY. Tym razem uczestnicy Programu musieli utworzyć komiks na temat właściwego przechowywania żywności.

Dnia 27 marca odbyły się w świetlicy warsztaty w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

ŚWIETLICOWY OGRÓDECZEK

Laureaci świetlicowego konkursu plastycznego „Koty, kotki domowe i te całkiem bajkowe” :
I miejsce – Adam Zając     kl. 3b
II miejsce – Oliwia Ochman kl. 2c
III miejsce –  Natalia Dalkowska kl. 3c 
wyróżnienie: Jakub Sąsała kl. 2a  i Liliana Psiuk kl. 1b

Szkolny Konkurs Fotograficzny „Lubliniec na każdą porę roku” – rozstrzygnięty

Wykonanie zdjęć w plenerze odzwierciedlających piękno wybranego miejsca w Lublińcu w różnych porach roku w sposób promujący walory architektoniczno – przyrodnicze miasta, było zadaniem w 4-etapowym Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Lubliniec na każdą porę roku” dla uczniów klas VI–VIII. Organizatorem konkursu była świetlica szkolna SP1 oraz szkolny klub „Eko Franek”.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Marcelin Sabaliński, kl. VIII a ,
II miejsce – Jan Szwed, kl. VI a,
III miejsce – Lena Mukoid, kl. VI a ,
wyróżnienie – Przemysław Pielorz, kl. VIII a ,
wyróżnienie – Michał Mukoid, kl. VIII b ,
wyróżnienie – Wiktor włodarczak, kl. VIII c .

Organizatorzy przygotowali, prócz nagród dla laureatów konkursu, drobne upominki dla wszystkich tych uczestników,którzy w każdym etapie wykonali zgodne z wymogami prace. Dodatkowo  każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!

Twórczość uczestników konkursu  ukazująca piękno miasta Lublińca została zaprezentowana w formie wystawy pokonkursowej na szkolnym korytarzu, by mogła cieszyć oczy społeczności szkolnej oraz gości odwiedzających naszą szkołę.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy!

Słonko już świeci, rozkwitają drzewa, ptaszek w gałęziach rano śpiewa, bo … Wiosna przyszła do naszej świetlicy! Ma z polnych kwiatów sukienkę, do młodych listków wyciąga rękę, uśmiech słoneczny ma na swej buzi, lubią ją wszyscy: mali i duzi.

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy

Jak już wiemy, świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu została zakwalifikowana do realizacji Programu #rePETujemy oraz udziału w kolejnych rozgrywkach tylko 20 grup, na które czeka szereg wyzwań i okazji do „eko-rywalizacji”. Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

W ramach projektu drużyna świetlicowa zrealizowała już dwa wyzwania konkursowe:

Wyzwanie numer 1 – przygotowanie plakatu na temat: „O przyrodę dbamy, bardzo ją kochamy”.

Wyzwanie numer 2 – praca plastyczna na temat: „Ekologiczne zakupy”.

                                                                                                      Wychowawcy świetlicy

 

DZIEŃ MOTYLI

Jedną z oznak długo wyczekiwanej pory roku – WIOSNY są  – dla niektórych najpiękniejsze stworzenia świata – kolorowe i kruche motyle. 14 marca obchodziliśmy właśnie ich święto. Nie jest to jeszcze czas, w którym motyle swobodnie latają po Polsce, ale nic straconego. Dzieci świetlicowe obejrzały je w internetowej galerii zdjęć, a krótka bajka ,,Od gąsienicy do motyla” pozwoliła im zapoznać się z etapami rozwoju motyla. Po wysłuchaniu ciekawostek na temat tych pięknych owadów dzieci przystąpiły do wykonywania kolorowych prac plastycznych.

 

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca, świetlica szkolna przygotowała kolorową gazetkę ,,Kobietki małe i duże”. Dzieci poznały historię tego święta oraz słynne kobiety świata, wykonywały wachlarzowe bukiety, a dla dziewczynek przygotowane były cukierki i „ sto lat” zagrane na pianinie przez Tymka Kazucha.

 

ZABAWY NA POGODĘ I NIEPOGODĘ

SAVOIR-VIVRE OBROŃCÓW PRZYRODY

„Savoir-vivre obrońców przyrody” – to całotygodniowy cykl zajęć świetlicowych, który miał na celu zainteresowanie uczniów tematyką ochrony przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

MIASTA POLSKI. NASZE MIASTO

Od 20 lutego w świetlicy szkolnej odbył się się całotygodniowy cykl zajęć – „Miasta Polski. Nasze miasto”, których celem było kształtowanie postaw patriotycznych związanych z rodzinnym krajem oraz wzbogacanie wiedzy uczniów związanej ze swoim miastem.

EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO „112”

NUMER ALARMOWY 112 – RATUJE ŻYCIE!
Pod takim hasłem w świetlicy szkolnej w ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 odbyły się zajęcia, mające na celu uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112.

SUKCES ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy

Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu została zakwalifikowana do realizacji Programu oraz udziału w kolejnych rozgrywkach tylko 20 grup, na które czeka szereg wyzwań i okazji do „eko-rywalizacji”.Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zadaniem rekrutacyjnym było przygotowanie w dowolnej formie pracy pt. „Jak dbać o środowisko?” Świetlicowa drużyna naszej szkoły przygotowała piosenkę –  „Jak dbać o środowisko”, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, wykonanych przez uczniów z recyklingu.

Wychowawcy świetlicy

”W SIECI” – O CZYM MUSZĄ WIEDZIEĆ DZIECI ?

Tydzień od 6 do 10 lutego był w świetlicy szkolnej Tygodniem Bezpiecznego Internetu. Wychowankowie obejrzeli filmy edukacyjne, spotkali się z panią psycholog Agatą Kołodziejczyk na prezentacji multimedialnej i pogadance na temat bezpieczeństwa w sieci, wysłuchali inscenizacji „Ryby w sieci” oraz wykonywali prace plastyczne ilustrujące najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci – Zabezpiecz swój komputer !  Nie podawaj swoich danych!  Nie ufaj osobom poznanym w sieci !  Mów, jeśli coś jest nie tak! Bezpiecznego surfowania !

Dzieci miały w ten sposób możliwość uświadomienia  sobie, że każdy z użytkowników Internetu ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

 

Miło w świetlicy spędzać czas, gdy w drzwiach już uśmiech wita nas…

Uroczyste wprowadzenie Pierwszaków do grona ŚWIETLICZAKÓW – fotorelacja

 

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.

Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego wydarzenia różne działania, takie jak: gazetki związane z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka; cykl zajęć edukacyjnych w oparciu o pomysły własne i scenariusze przygotowane przez UNICEF; zajęcia taneczno-muzyczne, plastyczne, teatralne   i dramowe, czytelnicze; szkolny konkurs plastyczny „Moje Prawa”; gry, zabawy, quizy nawiązujące do praw dziecka; dzień na niebiesko; Świetlicowy Dzień Życzliwości; prace i zabawy na chodniku szkolnym przy użyciu kredy – rysunki na temat praw dziecka; apel      z okazji Dnia Tolerancji; wystawa plakatów, lapbooków i rysunków nawiązujących do praw dziecka.

Dziękujemy uczniom, wychowawcom świetlicy i nauczycielom za włączenie się do akcji.

 Halina Karczewska

Uczennice naszej szkoły odniosły sukcesy w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Jesień w różnych regionach Polski”, zorganizowanym przez wychowawców świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.

Nagrodzone uczennice;
I miejsce – Sandra Serafin kl. 3a
wyróżnienie – Milena Sukiennik kl. 3b

Gratulujemy!

 

W rodzinnym konkursie plastycznym na przepis dania „Zdrowo i kolorowo”  laureatami zostali:

I miejsce – Marcelina Owczarek

II miejsce – Stasiu Janik

III miejsce – Wojtek Janik

Wyróżnienia zdobyli: Weronika Owczarek, Kacper Janik i Kuba Sąsała.

Gratulujemy!

 

Radosne obchody Dnia Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, przytulanka i najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś.
W ramach obchodów tego miłego święta dzieci obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię  powstania Święta Pluszowego Misia. Następnie przystąpiły do kolorowania misiowej kolorowanki, robiły misiowe maski i pacynki, czytały fragmenty przygód misia Puchatka. W tym dniu każdy mógł zostać przyjacielem pluszowego misia i zrobić sobie też zdjęcie w misiowej fotobudce. Było wesoło i misiowo😉
Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo  Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Dzień Kredki

Kolorowe kredki, kredki kolorowe

Kredki ołówkowe, pastelowe, świecowe,

22 listopada swoje święto miały,

o czym w naszej świetlicy dzieci pamiętały…

 

W listopadzie, niech każdy się dowie, obchodzimy ważne święto – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień!

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej świetlicy tego dnia dużo rozmawialiśmy o tym, jak ważne w relacjach międzyludzkich są: uśmiech, miłe powitanie, życzliwe gesty, dobre słowo. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nas jest życzliwość i co to znaczy właściwie „być życzliwym”. Ćwiczyliśmy mówienie sobie wzajemnie miłych rzeczy oraz zastanawialiśmy się nad tym, kogo w tym dniu chcielibyśmy pozdrowić. Wiele radości uczestnikom zajęć świetlicowych przyniosła wspólna praca nad „Drzewami życzliwości”.

Dnia 16 listopada  obchodziliśmy w świetlicy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ten sposób zwracamy szczególną uwagę  na szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. ,,Brzydkie kaczątko” bawiąc się przy tym w odgrywanie ról postaci tam występujących .Następnie obejrzały filmik edukacyjny ,,Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”. I z radością wykonywały prace plastyczne, które pokazują, iż pomimo różnic wszyscy jesteśmy równi. Głównym celem tego dnia było uwrażliwienie na  naszą różnorodność.

11 listopada to dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w czasie zajęć tematycznych poznawali historię Polski w prezentacji multimedialnej o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawali  się z sylwetkami ważnych postaci historycznych.                                 

  Natomiast podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie. Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to ważna lekcja historii.

 

W ramach działań edukacyjnych związanych z uczestnictwem naszej szkoły w Programie dla szkół świetlica szkolna zaprasza uczniów kl. 1 – 5 do udziału w konkursie ” ZDROWO I KOLOROWO”. Szczegóły konkursu w regulaminie.                                                               
Serdecznie zapraszamy do udziału.
                                                             Wychowawcy świetlicy

Dziś w świetlicy radość wielka – obchodzimy Dzień Kundelka!

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Po zapoznaniu z piosenkami „Kundel bury” oraz „Pieski małe dwa” uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się na temat swoich czworonożnych pupili. Wszyscy ochoczo przyznawali, że bardzo je lubią, chętnie się nimi opiekują, wyprowadzają na spacery i karmią, albo … o nich marzą, żeby je mieć.
Uwieńczeniem dnia była prezentacja wykonanych z dużym zaangażowaniem prac plastycznych, przedstawiających wymarzonego psa.  

Ruch to zdrowie! Jesienne zabawy na szkolnym podwórku.

 

18 X – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto to było doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć dzieciom o roli warzyw i owoców w naszej diecie i zdrowym żywieniu. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy ” Na straganie”, uczyły się piosenki „Owocowy blues oraz malowały farbami owoce i warzywa. Natomiast wszyscy chętni z kl. 1 – 5 mogli wziąć udział we wcześniej ogłoszonym szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „ Kolorowo się odżywiam – jem owoce i warzywa”. Konkurs ten zorganizowano w ramach działań edukacyjnych  w związku z udziałem naszej szkoły w Programie dla szkół .

Wyniki konkursu:

Zwycięstwo  przypadło uczennicy klasy 3c – Ani Smołucha

II miejsce zdobył Antoś Krych z kl. 1a                                                                                        

III  miejsce –  Maks Chmiel z kl. 1a                                                                                                                                 

Gratulujemy!   

TYDZIEŃ  W  BARWACH  JESIENI

Kto powiedział, że jesień jest smutna,
że ma kolor szarego płótna,
że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
roześmiana i gwarna jak szkoła!
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
w odlot ptaka wpatrzona ciekawie.
Jesień – roztargniona malarka
Gubi farby po lasach i parkach,
a ja biegam wciąż za nią z ochotą
i znajduję brąz, czerwień i złoto!

                                                                     Marek Głogowski “Pora wesoła”

Tydzień od 26 do 30 września upłynął  w świetlicy pod znakiem barw jesieni. Każdy dzień był innego koloru . Były gry, zabawy, filmy edukacyjne, zajęcia czytelnicze i prace plastyczne, których motywem przewodnim była co dzień inna barwa jesieni –  kolor  zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy i brązowy. Było kolorowo i fajowo!

15 września  obchodziliśmy w świetlicy  Dzień Kropki – międzynarodowe święto kreatywności, odwagi i zabawy.  

Tego dnia prawie wszystkie dzieci ubrały się w kropy, kropki i kropeczki, a zajęcia świetlicowe były  poświęcone właśnie temu świętu. Dzieci obejrzały film „Kropka”, którego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu dzieci  pokazały swoje talenty – przystąpiły do wykonania swoich kropkowych dzieł . Na koniec – kto chciał – pozował do zdjęcia w kropkowej fotobudce.

Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć  w siebie!!

8 września  to Dzień Marzyciela. W tym dniu każdy bezkarnie może chodzić z głową w chmurach  i zatracić się w swojej wyobraźni niczym Dyzio Marzyciel. I właśnie tego dnia Świetliczaki marzycielami byli, o różnych rzeczach marzyli  i świetnie się bawili…

I znowu jesteśmy w szkole…

Pierwsze dni upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu i zasad obowiązujących w świetlicy oraz w czasie zabaw na boisku szkolnym.

Ale  ŚWIETLICA  to  przede wszystkim czas na dobrą zabawę w grupie rówieśników oraz relaks po trudach nauki. Więc zaczynamy!

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

„Bezpieczne wakacje”

Gdy wakacje się zbliżają,

od myślenia nie zwalniają.

Szanuj zdrowie, szanuj życie,

w domu, w lesie, czy na szczycie.

Czy nad wodą z pełnym żaglem.

Czy też zmierzasz górskim szlakiem.

Na rowerze, leśną drogą,

licz się zawsze z niepogodą.

Od plaż dzikich, rzecznych wirów

trzymaj się z daleka.

Licho nie śpi, więc nie zwlekaj.

Z bezpieczeństwem za pan brat,

i u stóp jest piękny świat.

W okresie od 20 do 24 czerwca br. w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych na temat – „BEZPIECZNE WAKACJE”. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz spotkanie z panią pedagog.                      

Tematyka tych spotkań była następująca:

  • Jak można spędzić wakacje?
  • Co to znaczy bezpieczne wakacje?
  • Bezpieczne zabawy na wakacjach.
  • Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacyjnych zabaw i wyjazdów?
  • Bezpieczne wakacje nad morzem, w górach, w domu, na drodze.
  • Bezpieczne zachowania – zajęcia z panią pedagog.

Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw i zagrożeń w czasie wakacji. Kształtowanie nawyku bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Rozbudzanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Kształtowanie asertywności w różnych sytuacjach oraz utrwalanie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia.

UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !

,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Powiedzenie ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane. Rozumiemy to tak, że jeśli odpowiednio zadbamy o swoje ciało, będzie to skutkować jednocześnie poprawieniem naszego nastroju i samopoczucia. Powiedzenie to bardzo często towarzyszy nam na świetlicy szkolnej. To nie tylko pogadanki, konkursy, filmy, czy uczestnictwo w ,,Programie dla szkół”, ale także wyjścia na boisko i plac przed szkołą, aby aktywnie i zdrowo spędzić czas – do czego zachęcamy dzieci również w czasie wolnym od zajęć. Życzymy wszystkim uczniom udanych i aktywnych wakacji!

Światowy Dzień Żyrafy

Żyrafa
„Długą ma szyję, łatki na ciele.
Listków akacji w dzień zjada wiele.
Nawet gdy śpi na nogach stoi,
bo dzikich zwierząt bardzo się boi.
Mieszka w Afryce, gdzie żyją lwy
co mają białe ogromne kły.
Jednak żyrafa mocnym kopnięciem
poradzi sobie z dzikim zwierzęciem.
Kto chce żyrafę spotkać już dziś
musi do zoo szybciutko iść.”

Żyrafy są najwyższymi zwierzętami na świecie. Umaszczenie żyraf jest kamuflażem – dzięki temu zwierzęta te wtapiają się w trawiasty obraz sawanny. Ich długa szyja pomaga im w piciu wody oraz sięganiu wysoko rosnących gałęzi. Żyrafa jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały m. in. : gdzie żyją te zwierzęta, jaką mają budowę, jak wygląda ich dieta. Podczas zajęć edukacyjnych nie zabrakło ciekawostek, które dzieci uwielbiają.
Wykonaliśmy przepiękne żyrafy podczas zajęć plastycznych.

Tydzień z dobrymi manierami

„Kto jest grzeczny, kulturalny
I maniery dobre zna,
temu łatwiej iść przez życie,
zawsze sobie radę da!”

W okresie od 6 do 12 czerwca br. w ramach „Tygodnia z dobrymi manierami” w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, scenki dramowe, zajęcia plastyczne. Tematyka tych spotkań była następująca:

  • Grunt to dobre wychowanie,
  • Jak być kulturalnym w każdej sytuacji życiowej,
  • ABC dobrego wychowania,
  • Jak cię widzą, tak cię piszą…,
  • Magiczne słowa,
  • Co wypada, a co nie wypada…,
  • Podróże małe i duże – dobre maniery na wakacjach,
  • Grzeczność na co dzień,
  • Kulturalnie przy stole,
  • Dobre zachowanie – złe zachowanie – scenki dramowe.

Głównym celem spotkań było przypomnienie i utrwalenie zasad dobrego wychowania, uświadomienie jak istotne jest stosowanie dobrych manier na co dzień oraz kształtowanie nawyku poprawnego i kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach.

I TY MOŻESZ BYĆ AKTOREM

W roku szkolnym 2021/2022 w świetlicy szkolnej prężnie działa grupa teatralno-muzyczna. Jej głównym celem działania jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych: aktorskich, muzycznych, tanecznych i plastycznych. Poprzez realizację różnorodnych form pracy: warsztaty teatralne i dramowe, zajęcia czytelnicze, zabawy muzyczne, śpiew, gra na instrumentach, aktywne słuchanie muzyki, ekspresja ruchowa, taniec, warsztaty plastyczne przygotowują „młodych artystów” do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, zapoznają ze światem emocji i ich przeżywania, są treningiem umiejętności komunikacyjnych i współdziałania.

Dzieci miały okazję wielokrotnie prezentować swoje osiągnięcia m.in.: z okazji Dnia Nauczyciela, Świąt Bożego Narodzenia; Dnia Babci i Dziadka; 750-lecia Lublińca; Światowego Dnia Zdrowia; Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska; w ramach integracji dzieci świetlicowych z dziećmi z Ukrainy z Oddziału Przygotowawczego  czy w związku z obchodami Tygodnia z Dobrymi Manierami.

Wśród prezentowanych uzdolnień Naszych milusińskich wymienić można m.in.: grę na instrumentach („Sto lat” dla nauczycieli w świetlicy szkolnej); przedstawienie „Jasełka”; nagranie życzeń i piosenki dla babć i dziadków; nagranie wierszyka „Serce dla Lublińca”; przedstawienie teatrzyków kukiełkowych „Na straganie” i „Gucio i Maja uczą dzieci czystości”; przedstawienie teatrzyku kamishibai „Szukając Marudka” i „Groszki” oraz warsztaty plastyczne: wykonanie kukiełki; scenki dramowe – „Dobre zachowanie – złe zachowanie”.

 „Świetlicowi artyści” bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i bawią się w aktorów, z ogromną radością występują z wyznaczonym repertuarem przed publicznością szkolną. Dzięki takim zajęciom dzieci otwierają się emocjonalnie i uwrażliwiają, jest to również doskonała szansa dla dzieci nieśmiałych oraz okazja do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.

 

„Warsztaty z plecenia bransoletek przyjaźni”

9 czerwca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Przyjaciela. Była to okazja, aby zastanowić się nad tym, czym jest prawdziwa przyjaźń i spróbować określić cechy prawdziwego przyjaciela. Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych uczestniczyli również w warsztatach z plecenia bransoletek przyjaźni, co sprawiło im wiele radości. Efektem pracy uczestników warsztatów były śliczne bransoletki, które miały stać się miłym upominkiem dla kogoś bliskiego 🙂

 

„DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!”

Ziemia to nasz wspólny dom.

Dom wszystkich ludzi.

Dbajmy więc o nią wszyscy.

Niech trwa jak najdłużej.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia  z edukacji ekologicznej – „Dbajmy o naszą planetę”, przybliżające uczniom kwestie związane z ochroną środowiska. Celem spotkań było kształtowanie postawy troski o środowisko naturalne, zachęcanie do segregowania śmieci       i dbałości o czystość otoczenia oraz wzbogacenie wiedzy na temat wykorzystania surowców wtórnych. Promowanie ekologicznego stylu życia: Sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. „Dbajmy o naszą planetę”.

„Zdrowie to największy skarb”

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

„Zdrowie to największy skarb” – uczymy się o nie troszczyć – cykl zajęć świetlicowych, którego celem było wdrażanie do zdrowego stylu życia i kształtowanie u dzieci właściwych zachowań prozdrowotnych. Styl życia wpływa na nasze zdrowie. Do zachowań sprzyjających zdrowiu zaliczamy: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o higienę osobistą, stosowny do pory roku ubiór oraz regularny sen. Wszystkie czynniki wpływające na nasze zdrowie były omawiane na warsztatach, edukacji medialnej i czytelniczej, spotkaniach z pielęgniarką szkolną, a wiedza uczniów na temat zdrowego stylu życia została pogłębiona.

Pamiętajmy: Nasze zdrowie w naszych rękach!!!

,,Klasowa Piramida Zdrowia”

Od września nasza szkoła bierze udział w Programie dla szkół. Program ten, ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz działań edukacyjnych realizowanych w szkole. W maju, jako podsumowanie tego projektu – świetlica zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I – V pod hasłem ,, Klasowa Piramida zdrowia”. Spośród wielu pięknych prac, ostatecznie przyznano:

              I miejsce – kl. IIIa

            II miejsce – kl. IIb

           III miejsce – kl. IVa

Dziękujemy wszystkim klasom biorącym udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Bociana Białego

Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go widziały,
żabki płakały przez dzionek cały.
Przysiadły na topoli, stare gniazdo poznały,
dzieciom na powitanie
o wiośnie klekotały.

31 maja z okazji święta bociana białego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pogłębiające i poszerzające wiedzę na temat bocianów: cechy charakterystyczne wyglądu bociana białego, sposoby przystosowania się bociana do środowiska i pór roku, czym żywią się bociany, budowanie gniazd, zagrożenia, bociany pod ochroną, zwiastun wiosny.

180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły

Wspomnienie Konopnickiej

Maria Konopnicka, kobieta wspaniała, w Suwałkach się urodziła, tam też dorastała. Przez całe życie pisać kochała, dla małych czytelników bajkowe światy otwierała. Na jagody do owocowych ludków dzieci zabierała. Z Sierotką Marysią też się przyjaźniła, z krasnoludkami herbatkę piła. Jej „Dym” czy „Nasza szkapa” dla ludzi, dla nich zawsze ciepła była. Ona też „Rotę” napisała, uczniów do śpiewania zachęcała. Maria Konopnicka nie tylko bajała, ale o codzienności także pisała. Lecz czar prysł i ciemna chmura nastała, we Lwowie Konopnicka swe życie pożegnała. Teraz jej każdy utwory wspomina, a była to istna emocji pantomima. Wszyscy ludzie kochają ją i podziwiają, za wzór pisarza po dziś dzień mają!

W ramach obchodów 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć, mający na celu przybliżenie sylwetki patronki naszej szkoły, przyjaciółki dzieci.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych „Świetliczaki” dziękowały Pani Kasi – pielęgniarce szkolnej za troskę, uśmiech, dobre serce, poświęcenie, za plaster na kolano,  za telefon do mamy i taty, za zimny okład, cenne informacje, za mierzenie i ważenie i słowa otuchy. To wszystko jest ważne i to doceniamy.

Dziękujemy, że jest Pani z nami!


Światowy Dzień Pszczół

„Pracowite pszczółki”

Pszczoła to jest owad mały, ale za to doskonały. Ona w ulu dom swój ma i pracuje tam co dnia. Zapyla kwiaty, ciężko pracuje, ludzi miodkiem obdarowuje. W lesie, w powietrzu czy też na łące, możemy spotkać pszczółek tysiące. Ciągle latają, nektar zbierają i wiele siły do pracy mają.  Z zebranym nektarem, z zachwytu wielkiego, wracają pszczółki do domu swojego. Każda to pszczółka jest pracowita, żadna nie próżnuje, produkuje dla nas miodek i ciężko pracuje. A my miodek ten lubimy, szybko go zjadamy, przez co zdrowsi się czujemy i dobre humory mamy.

Światowy Dzień Pszczół” – zajęcia świetlicowe mające na celu wprowadzenie uczniów w tematykę związaną z pszczołami: Dlaczego pszczoły są aż tak ważne? Pszczoła owad społeczny. Rodzaje pszczół i ich funkcje w ulu. Rozwój pszczoły miodnej. Język pszczeli, czyli pszczeli taniec. Jak powstaje miód, rodzaje miodów i ich właściwości. Kłopoty pszczół, co jeśli pszczoły wyginą? Co możemy zrobić dla pszczół? 

TEATR

Teatr to miejsce niezwykłe, zaczarowana każda chwila, kurtyna w górę się unosi i przedstawienie rozpoczyna. Na scenie dzieją się historie wesołe, smutne, zagadkowe, można do kraju baśni trafić i poznać światy całkiem nowe. Można się wzruszyć, rozweselić, nauczyć wielu mądrych rzeczy, uważnie patrzeć, pilnie słuchać, ciekawym być i bardzo grzecznym. – J. Koczanowska

„MAGIA TEATRU” – Pod takim tytułem w  świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze i warsztaty  mające na celu: poszerzenie ogólnej wiedzy uczniów o teatrze, zapoznanie z pojęciami związanymi z teatrem – scena, widownia kurtyna, kulisy, kostiumy, rekwizyty i inne. Dzieci  zapoznały się z czynnościami wykonywanymi przez scenografa, suflera, reżysera, aktora. Poznały różnice między pacynką, kukiełką a marionetką. Zapoznały się  z różnymi rodzajami teatru i  przedstawieniami teatralnymi oraz przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania się w teatrze. Poprzez udział w przedstawieniach teatralnych rozwinęły swoją  kreatywność i wyobraźnię twórczą oraz umiejętności wyrażania emocji za pomocą gestów i mimiki.

 

Dzień Polskiej Niezapominajki

Czy to nie po prostu małe kwiatki – te niezapominajki?

Niektórzy twierdzą, że to „kwiatki z bajki”…

 

W poniedziałek 16 maja w naszej szkole zmieniło się to i owo…

Było tak niebiesko, tak „niezapominajkowo”.

Zapachniało trawą , w tle ptaki śpiewały,

gdy uczniowie historię i znaczenia Dnia Polskiej Niezapominajki poznawali.

 

W tym dniu kolor niebieski zawitał również na pracach plastycznych uczniów. Z okazji tego święta został zorganizowany szkolny konkurs „Niezapominajki to są kwiaty z bajki”. Kreatywność uczniów nie miała końca. Gratulując wszystkim uczniom pięknych prac, przedstawiamy zwycięzców:

1. Kamil Pietrucha 2b

2. Marianna Kononowicz 1a

3. Wiktoria Wacławik 2b

 

Mądra sowa w bibliotece się chowa!

 

Gdy w to miejsce idziemy krokiem raźnym,
Od progu wita nas uśmiech przyjazny,
Miła pani nam podpowie,
Jaką książkę wybrać, aby w młodej głowie
Zaszczepić ciekawość, ćwiczyć wyobraźnię:
Raz książkę o sporcie, innym razem baśnie…
To miejsce to biblioteka,

Przygoda tam czeka!

 

„Mądra sowa w bibliotece się chowa…” – pod takim hasłem, w pierwszym tygodniu maja, w świetlicy odbywały się zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie prezentowali fragmenty wybranych przez siebie książek dostępnych w bibliotece szkolnej. Była to też kolejna okazja do kształtowania nawyku uważnego słuchania i wyciągania wniosków z przeczytanego tekstu. Uczestnicy zajęć świetlicowych mogli również dowiedzieć się, jak powstaje książka i wykonać własną książeczkę bez użycia kleju czy zszywacza. Wiele radości sprawiło uczniom wykonanie laurki jako upominku dla pani bibliotekarki w podziękowaniu za jej pracę z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz uczestnictwo w lekcji bibliotecznej przygotowanej przez Panią Elę z biblioteki szkolnej.

Świetlicowe obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. W tym dniu w świetlicy temat straży pożarnej, strażaków i ich pracy niejednokrotnie ratującej dobytek, zdrowie i życie ludzi królował w rozmowach, piosence, zajęciach ruchowych, czytelniczych i manualnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przyczynami i skutkami powstawania pożarów, utrwalić numery alarmowe oraz zastanowić się nad tym, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo własne i innych. 

MAJOWE ŚWIĘTA

W piątek 29 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty tematyczne „Co wiemy o świętach majowych?” Celem spotkania było kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej; rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi; kształtowanie postaw patriotycznych.

 

„Kwiotki nie do szuflodki”, „Zajączki z rączki” oraz pisanki w rozmiarze XXL czyli świetlica świątecznie

Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną były czasem, gdy w świetlicy wiele miejsca poświęciliśmy zwyczajom związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. W ramach zajęć świetlicowych odbyły się między innymi warsztaty bibułkarskie pod hasłem :”Kwiotki nie do szuflodki”, gdzie uczniowie mogli poznać różne sposoby wykonania kwiatów z bibuły, a następnie własnoręcznie wykonać kwiatki, które zostały wykorzystane do przygotowania świątecznych palemek, koszyczków oraz ozdobnych wianków. Świetliczaki miały możliwość przygotowania kartek świątecznych dla bliskich osób oraz dekoracji w postaci pisanek, „hopsających” zajączków oraz żółciutkich kurczaczków. Był to czas pełen radości oraz aktywności twórczej. Bawiliśmy się świetnie!

 

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

„Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”

Świetlica szkolna ogłasza wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”:

I miejsce – Julia Hajdysek kl. 3 a

II miejsce – Bartosz Rudź kl. 2 a

III miejsce – Adam Zając kl. 2 b

wyróżnienie – Ewelina Mienkina kl. 2 a

wyróżnienie – Jakub Sąsała kl. 1 a

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!

„Od piekarza bułeczka,

od cukiernika ciasteczka,

i już niebo w gębie mamy,

i za to Wam serdeczne życzenia składamy.”

15 marca świętujemy Dzień Piekarzy i Cukierników, z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o tym, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz poznaliśmy walory zdrowotne i smakowe wypieków. Niemal każdego dnia przygotowując śniadanie sięgamy po pieczywo. Pamiętajmy, aby czasem jedząc produkt piekarniczy zastanowić się przez chwilkę, kto i z jakim poświęceniem pracuje, abyśmy mogli codziennie rano sięgnąć dłonią po tak pyszne wypieki.

 

ZABAWY BADAWCZE Z WYKORZYSTANIEM PRZYPRAW

Zajęcia świetlicowe, których celem było poznanie popularnych przypraw stosowanych w kuchni. Wyodrębnienie ich cech charakterystycznych poprzez zmysł wzroku, dotyku i węchu oraz zapoznanie uczniów ze zdrowotnymi właściwościami omawianych przypraw.

 

 

Motylek w powietrzu sobie leci,
Uganiają się za nim wszystkie dzieci.
Motylek , motylek barw ma tyle…
A wiesz ile?

Wiosna tuż, tuż, a co za tym idzie wszystko budzi się do życia. 14 marca w Dzień Motyla nasze świetliczaki  wykonywały na różne sposoby piękne motyle  oraz poznały w filmie edukacyjnym etapy rozwoju tego pięknego owada.

 

 

„Ósmego marca marcowy wiatr z odświętną miną do miasta wpadł.

Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiącem róż.

I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podarował kwiat.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – zapoznanie uczniów z tradycją obchodzenia Święta Kobiet, kształtowanie u chłopców postawy uprzejmości wobec koleżanek. Budzenie szacunku wobec wszystkich kobiet. „Słynne Polki” – przybliżenie uczniom wyjątkowych kobiecych postaci i zachęcanie do realizacji własnych marzeń i pasji.

 

 

„…TEN, KTO HOBBY ŚWIETNE MA, SWOJĄ WARTOŚĆ ZNA.”

„Moje hobby, moje pasje” – tygodniowy cykl zajęć świetlicowych, mających na celu rozwijanie zainteresowań i pasji, wskazanie pożytecznych form spędzania wolnego czasu. „Dobra pasje i złe pasje” – ich wpływ na rozwój, samopoczucie i zdrowie. W jakich trudnych sytuacjach hobby pomaga? Co daje nam pasja? Poznanie sylwetek kobiet z pasją.

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „AKTYWNE I BEZPIECZNE FERIE”

  Z przyjemnością ogłaszamy wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Aktywne i bezpieczne ferie” adresowanego dla uczniów klas I -III:

I miejsce: Anna Smołucha kl. 2c

                   II miejsce: Maciej Grzegorzewski kl. 2b

                   III miejsce: Zuzanna Najwer kl. 1c

                   wyróżnienie: Weronika Owczarek kl. 2b

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim jego uczestnikom, a autorom nagrodzonych prac – gratulujemy!

FERIE TUŻ… TUŻ…

Ostatni tydzień przed feriami w świetlicy upłynął pod hasłem ,,Piękno zimowego krajobrazu i bezpieczne ferie”. Podczas zajęć zachęcaliśmy uczniów do aktywnego wypoczynku podczas ferii, nie zapominając przy tym o przestrogach i dobrych radach na bezpieczne zabawy na śniegu. Śpiewaliśmy piosenki o tematyce zimowej, rozwiązywaliśmy zagadki, powstało też wiele wspaniałych prac ukazujących piękno zimowego krajobrazu.

         WYCHOWAWCY ŚWIETLICY ŻYCZĄ WSZYSTKIM UCZNIOM RADOSNYCH, AKTYWNYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH!

 

SERCE DLA LUBLIŃCA

W ramach obchodów 750 – lecia Miasta Lublińca, świetlica szkolna aktywnie włączyła się w świętowanie tych zacnych urodzin. Świetliczaki zapoznały się z historią, herbem, flagą i maskotką naszego miasta. Z okazji zbliżających się Walentynek dzieci przygotowały wierszyk pt. „Serce dla Lublińca” oraz wykonały walentynkowe serduszka dla ukochanego Lublińca.

 

ŻYJ ZDROWO – JEDZ KOLOROWO!

„Żyj zdrowo – jedz kolorowo” – pod takim hasłem rozpoczęliśmy nowy miesiąc w świetlicy szkolnej. W ramach realizowanego na przestrzeni roku szkolnego cyklu zajęć poświęconego zasadom zdrowego odżywiania, związanego z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, ukazującego korzyści płynące z diety bogatej w warzywa, owoce i produkty mleczne, jak również poruszającego temat pochodzenia produktów spożywczych, ich uprawy, produkcji oraz sposobów na niemarnowanie żywności, uczniowie mogli m.in. pogłębić swoją wiedzę na temat znaczenia drugiego śniadania dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przekonać się, że zdrowe jedzenie może być także atrakcyjne dla oczu – kolorowe. Jak zawsze, gdy mówimy o zdrowym odżywianiu, towarzyszył nam Chrumas – bohater „Pamiętnika Chrumasa”, sympatyczna świnka, fan sportu i zdrowej żywności.

 

 

Zachęcamy do udziału w konkursie NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W LUBLIŃCU OCZAMI DZIECKA

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY – Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka

 

ŚWIĘTO PAŃ Z SEKRETARIATU 

Uczniowie doskonale wiedzą, że sekretariat to bardzo ważne miejsce w szkole. Obchodzony 25 stycznia Dzień Sekretarki i Asystentki  był okazją, aby przybliżyć uczniom pracę pań z sekretariatu. W świetlicy powstały dla naszych pań sekretarek – pani Ani i pani Agaty „motylkowe drzewka szczęścia” oraz laurki. W ten sposób uczniowie chcieli podziękować za pracę, uśmiech oraz służenie pomocą i radą ​w wielu codziennych sprawach…

 

MOŻE WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ…

Może warto się zatrzymać na krótko lub dłużej,

Nie dlatego, że się weszło w ogromną kałużę…

Może i teraz, gdzieś tam za lasem, gdzieś za rzeką

Lub tuż obok niedaleko, w bloku w drugiej klatce,

W przygarbionym staruszku czy w smutnej sąsiadce

Ktoś samotny na drugiego człowieka czeka,

Co odwiedzi go lub chociaż pozdrowi z daleka…

Na zajęciach świetlicowych często przekonujemy się, że dając coś z siebie – zyskujemy jeszcze więcej! Okazywanie życzliwości innym, wrażliwość na potrzeby i emocje drugiego człowieka jest bardzo ważna. Dlatego w świetlicy angażujemy się w działania na rzecz innych.

W ostatnim czasie dzieci w świetlicy przygotowały laurki dla seniorów, a wcześniej upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uśmiech na twarzy gościł na twarzach wszystkich uczestników zajęć!

 

BABCIU, DZIADKU, CÓŻ WAM DAM?

Dziadkowie w życiu dziecka zajmują szczególne miejsce… Dzień Babci, Dzień Dziadka – to wspaniała okazja, by okazać im szacunek i podziękować za ich ciepło, troskę i cierpliwość. W świetlicy z myślą o babciach i dziadkach w  radosnej atmosferze powstawały upominki od wnucząt – fantazyjnie ozdobione laurki oraz słoiczki z „lekarstwem na wszystko”. Wyjątkowym prezentem dla wszystkich babć i dziadków było nagranie piosenki z wierszykiem przygotowane przez dzieci z świetlicy. Wszyscy byli pełni zapału i pracowali z ochotą, aby dziadkowie wiedzieli, iż pamiętamy o nich w dniu ich święta i na co dzień!

 

ŚWIETLICOWA GROMADKA ŚWIĘTUJE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się A. A. Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego syna Krzysia. Urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Uczniowie naszej szkoły, przebywający w świetlicy szkolnej włączyli się w obchody tego wyjątkowego święta – Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Podczas zajęć świetlicowych dzieci zapoznały się z historią misia, wysłuchały fragmentów książki o przygodach misia i jego przyjaciół, rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe oraz wykonały maskę przedstawiającą Kubusia.

 

       Miś o bardzo małym rozumku jest skarbnicą złotych myśli, które warto przypominać:

„(…) – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? 

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

      „Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje, i jesteś mądrzejszy, niż myślisz.”

 

 

❄DZIEŃ ŚNIEGU

17 stycznia w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Śniegu. Ideą tego święta jest promowanie zarówno sportów zimowych i beztroskiej zabawy na śniegu, jak również edukacja związana ze śniegiem oraz ochroną środowiska.

Podczas zajęć w świetlicy dzieci miały możliwość zapoznania się z  świętem, obejrzenia filmów edukacyjnych na temat sportów zimowych, wykonania prac plastycznych, rozwiązywania zagadek, rebusów i krzyżówek. Badały też właściwości śniegu oraz jego czystość. Bawiły się doskonale!

 

  DZIEŃ MLEKA W ŚWIETLICY

Obchodzony w naszej świetlicy 11 stycznia Dzień Mleka był świetną okazją, by uzmysłowić sobie wartości płynące z picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych i odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego mleko i jego przetwory są ważne w diecie dzieci? Proponowane w tym dniu zajęcia – zabawy ruchowe, słuchanie piosenek tematycznych, puzzle, krzyżówki, zajęcia twórczo-plastyczne pozwoliły świetliczakom utrwalić nazwy przetworów mlecznych, poznać składniki odżywcze mleka i do tego świetnie się bawić! Szczególnie uczestnikom zajęć spodobało się twórcze eksperymentowanie z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów – barwników spożywczych i mleka.

 

 

Zachęcamy do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Aktywne i bezpieczne ferie zimowe”

REGULAMIN KONKURSU

KOLĘDNICY DLA ŚWIETLICY

W ramach zajęć z wychowania do życia w rodzinie uczniowie klasy 4b przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów korzystających z zajęć świetlicowych piękne Jasełka. Panowała podniosła, świąteczna atmosfera uświetniona grą na instrumentach naszych kolędników. Było wspólne kolędowanie i składanie życzeń. Było pięknie


ŚWIETLICZAKI I ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Pasowanie na Świetliczaka to uroczystość nie byle jaka. 16 grudnia  się odbyła i wszystkie pierwszaki zgromadziła. Dzieci klas 1 obiecały być grzecznymi , życzliwymi  świetliczakami i uroczyście to ślubowały. Zadania przygotowane dla nich wykonały, zagadki rozwiązały, piosenkę świetlicową pięknie odśpiewały – egzamin na medal zdały, stając się tym samym PRAWDZIWYMI ŚWIETLICZAKAMI. Na koniec dyplomy  i prezent  – samolot dostały i zadowolone do swoich sal się udały.

MIKOŁAJKI
 
6 grudnia Mikołaj zawitał również do naszej świetlicy. Obdarowując dzieci cukierkami, przeprowadził z nimi test wiedzowy na swój temat. Było wesoło i fajowo!

BARBÓRKA – ŚWIĘTO GÓRNIKÓW
 
Górnik świdrem węgiel kruszy, z latarni światło spływa. Już wagonik z węglem ruszył, winda w górę go porywa…

DZIEŃ KREDKI
 
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,

na malują wszystko, to co chcę…

TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI – MIŁO BYĆ MIŁYM

W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć, których celem było kształtowanie postaw tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą.

KAŻDY CI POWIE, CISZA TO ZDROWIE
 
Cykl zajęć świetlicowych pod hasłem „Hałas nasz wróg” – uświadomienie dzieciom szkodliwego wpływu na zdrowie, czym jest hałas, konsekwencje długotrwałego hałasu.

25 listopada – obchody Dnia Pluszowego Misia w świetlicy: Miś pluszowy, miś kudłaty, biały , czarny lub łaciaty. Wszystkie misie my kochamy, bo ich święto dzisiaj mamy.

AKCJE CHARYTATYWNE Z UDZIAŁEM ŚWIETLICY…
 
Razem ze Szkolnym Klubem Wolontariusza uczestniczymy w akcjach charytatywnych, których celem jest rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.
„Jesienna Paka dla Zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i kocy,
„Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich,
„Zbieraj Baterie i Telefony” – akcja w ramach edukacji ekologicznej.

STOP dla agresji
 
STOP dla agresji” to temat, któremu w październiku poświęciliśmy sporo uwagi. Były pogadanki uświadamiające jak rozwiązywać konflikty bez przemocy, gry i zabawy tematyczne oraz warsztaty z pedagogiem szkolnym. Podsumowaniem tych wszystkich działań było wykonanie plakatów nawołujących  do sprzeciwu przeciwko agresji, bo… nikt nie ma prawa nikogo poniżać, bić, wyzywać i każdego zawsze można na ratunek wzywać!

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

Wrzesień przywitał nas w szkole i w szkolnej świetlicy.
Trochę wspomnień z wakacji! Radość, że znów rówieśnicy
oraz inni uczniowie razem się spotykają
i w świetlicy bawią się, rysują, śpiewają,
odrabiają zadania, świętują wydarzenia,

takie jak Dzień Marzyciela lub Międzynarodowy Dzień Kropki, która czasem wiele zmienia…

 

Wrzesień upłynął nam na integracji grupy, na wzajemnym się poznawaniu,
Rozmawialiśmy o bezpiecznej drodze do szkoły i w szkole właściwym zachowaniu.
Przywitaliśmy też radośnie nową porę roku zabawą „Tydzień w barwach jesieni”,
gdy świetliczaków ubiór i wykonane przez nich kolorowe dekoracje sale świetlicy odmienił.
Obchodziliśmy w świetlicy również Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania –

dzień uświadamiający wartość czytania, dzień pełen niezwykłych historii i ich ilustrowania…

 

Na skróty

Skip to content