Działania świetlicy
Miło nam ogłosić wyniki konkursu:
I miejsce – klasa 1a
II miejsce – klasa 4c
III miejsce – klasa 5c
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim klasom biorącym udział w konkursie dziękujemy za przygotowane prace!
„PIJ SOK PRZEZ CAŁY ROK” – warsztaty świetlicowe
Warsztaty kulinarne: „Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe”
Świętujemy Dni Książki oraz Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku święto odbyło się pod hasłem: „Czytaj po swojemu”.
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
8 maja – Dzień bibliotekarza i Bibliotek
8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczął się Tydzień Bibliotek ogólnopolska kampania realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć czytelniczych, uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych oraz brali udział w spotkaniu online „Martynka w zoo” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.
Majowe Święta
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY – w tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – święto obchodzone od 2004 roku. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA – konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m. in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało jej się wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasie zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie.
W ramach obchodów ŚWIĄT MAJOWYCH w świetlicy szkolnej odbył się całotygodniowy cykl zajęć : warsztaty, projekcja filmów edukacyjnych, zajęcia czytelnicze i plastyczne, rozmowy kierowane, dyskusje, wypowiedzi uczniów. Celem tych zajęć było kształtowanie szacunku dla własnego państwa, i poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi i kształtowanie postaw patriotycznych.
„Na zielonej łące” – warsztaty czytelnicze z elementami czytania wrażeniowego
„Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele” – wyniki konkursu
Miło nam poinformować, że 20 marca w świetlicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele” i uroczyste wręczenie nagród jego laureatom.
Konkursowe jury przyznało następujące miejsca:
- I miejsce – Michał Lewandowski z klasy 1a
- II miejsce – Natalia Geroska z klasy 3c
- II miejsce – Natalia Sobolewska z klasy 3b
- III miejsce – Marcelina Rozbicka z klasy 3c
- wyróżnienie – Jan Knopik z klasy 4b
- wyróżnienie – Małgorzata Śmigla z klasy 3a
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!
Dzień Motyla
14 marca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Motyla. Była to okazja do bliższego przyjrzenia się tym wspaniałym owadom. Świetliczaki poznały etapy rozwoju motyla, dowiedziały się też, jakie motyle można spotkać w Polsce. W trakcie zajęć świetlicowych uczniowie mogli również zapoznać się z prezentacją „Motyle”, która została przygotowana przez Amelię, Natalię, Wiktorię i Tymka z klasy III c podczas zajęć z informatyki. W ramach cyklu „Z kuchni na warsztat młodego artysty” powstały piękne „Gąsienice”, do których tworzenia uczniowie wykorzystali sól, farbę i balony. Nie zabrakło wesołych piosenek i wierszy związanych z tematem dnia oraz zabaw z chustą animacyjną. 🙂
Kobietki małe i duże w świetlicy
23 lutego – Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
Lodowe witraże pachnące cytryną i goździkami oraz kukiełki z łyżek drewnianych
Początek nowego roku kalendarzowego przywitał nas minusowymi temperaturami. Świetliczaki – zamiast bać się zimy – zaprosiły ją do wspólnej zabawy! W ramach cyklu zajęć „Z kuchni na warsztat młodego artysty” uczniowie przygotowali jedyne w swoim rodzaju „witraże” wykorzystując do ich zrobienia różne produkty z kuchennych półek – liście laurowe, goździki, makaron, pomidorki, plasterki jabłka oraz cytryny i in. Była potrzebna też oczywiście woda! A później… wystawiliśmy nasze dzieła na zewnątrz i mróz zamienił wodę w lód. Jaki był tego efekt? Zobaczcie sami w fotorelacji! 🙂
Na drugim spotkaniu warsztatowym w ramach cyklu świetliczaki zamieniły – obecne chyba w każdej kuchni łyżki drewniane – w śliczne kukiełki. Wykorzystaliśmy je później w świetlicowym teatrzyku „BO JO CI PRZAJA, CZYLI WALENTYNKI PO ŚLĄSKU”.
LODOWE WITRAŻE PACHNĄCE CYTRYNĄ I GOŹDZIKAMI
KUKIEŁKI Z ŁYŻEK DREWNIANYCH
Walentynki w świetlicy szkolnej.
NUMER ALARMOWY 112 – RATUJE ŻYCIE
Z okazji Dnia Kubusia Puchatka świetlica szkolna przygotowała dla uczniów klas I – IV naszej szkoły Konkurs Plastyczny „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!!!
Wychowawcy świetlicy
REGULAMIN KONKURSU „MIESZKAŃCY STUMILOWEGO LASU – KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE”
Kubuś Puchatek i nasza świetlica 🙂
18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto to przypada w rocznicę urodzin autora książki „Kubuś Puchatek” – Alana Aleksandra Milne’a. Misia Kubusia Puchatka – mieszkańca Stumilowego Lasu – kochają i uwielbiają miliony dzieci na całym świecie. Uwielbiamy i my! Dlatego nasza świetlica włączyła się w obchody święta jednego z najpopularniejszych misiów. Świetliczaki zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku oraz życiem i twórczością Alana Milne’a. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla nich quiz wiedzy o Stumilowym lesie i jego mieszkańcach oraz wiele zabaw, wśród nich na przykład: „Przyczep ogonek Kłapouszkowi „, „Kubuś i balonik”, „Tygryski lubią brykać”. W ramach zajęć manualnych uczniowie przygotowali niezwykłe – bo stworzone z papierowych talerzyków – „Portrety Kubusia Puchatka”, które zawisły na świetlicowej gazetce.
Z okazji Dnia Kubusia Puchatka świetlica przygotowała jeszcze jedną niespodziankę – dla wszystkich uczniów klas I -IV naszej szkoły. Jest nią Szkolny Konkurs Plastyczny – „Mieszkańcy Stumilowego lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Zapraszamy do udziału!
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
12 stycznia w naszej świetlicy miała miejsce uroczystość „Pasowania na Świetliczaka”, której celem było wesołe wprowadzenie uczniów klas pierwszych do grona świetlicowej gromady. W obecności Dyrekcji i wychowawców klas kandydaci na świetliczaków wykonywali zadania przygotowane dla nich przez wychowawców świetlicy. Wśród zadań było m.in. rozwiązanie zagadkowego testu wiedzy, wspólne zaśpiewanie „Piosenki świetlicowej” oraz określenie zachowania, jakie powinno cechować każdego świetliczaka.
Na pamiątkę uroczystości Pasowania wszystkie świetliczaki z klas pierwszych otrzymały pamiątkowe dyplomy, a wszyscy pierwszoklasiści – drobne upominki. Był śmiech, śpiew, taniec i zabawa.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!
Z KUCHNI NA WARSZTAT MŁODEGO ARTYSTY
„Z kuchni na warsztat młodego artysty” to cykl zajęć rozwijających zdolności plastyczne realizowanych w naszej świetlicy, w trakcie których świetliczaki korzystają w swojej aktywności twórczej z prostych i łatwo dostępnych produktów, które można znaleźć prawie w każdej kuchni. W tym roku szkolnym w ramach cyklu zajęć uczniowie przygotowywali już między innymi własnoręcznie „farbę herbacianą i kawową”, by malować nią jesienne obrazy. Powstały też prace kawą i kaszą manną sypane oraz malowane farbą na przygotowanym przez dzieci jadalnym lukrze. Uczniowie projektowali też własne „śnieżynki” i ozdabiali je kryształkami cukru.
LUKROWANY JESIENNY ŚWIAT
OBRAZKI KAWĄ PACHNĄCE
KASZĄ SYPANE
ŚNIEŻYNKI W KRYSZTAŁKACH CUKRU
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ,,JESIENNY PEJZAŻ’’
Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Jesienny pejzaż”:
I miejsce – Filip Rzeźniczek kl.1b
II miejsce – Alicja Krogulecka kl.1a
III miejsce – Lena Baszczok kl.1a
wyróżnienia:
Weronika Łopacińska kl.2a
Zuzanna Waliczek kl.1a
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom gratulujemy!
Wychowawcy świetlicy
Przetwory – co możemy zrobić z owoców i warzyw.
Dzień guzika
12 grudnia obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Guzika. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o „guziku”, między innymi tego, że historia guzika liczy około 5 tysięcy lat, jak również tego, że Dzień Guzika obchodzimy 12 grudnia, gdyż guziki dawniej liczyło się tuzinami i stąd data obchodów święta. Guziczki posłużyły nam tego dnia do wykonania ozdób choinkowych. Okazało się, że guziki można też z powodzeniem wykorzystać w zabawie! 😍 Uczniowie brali udział w zabawach z nagrodami – „MEMORY Z GUZIKAMI” i „GUZIKOWE KÓŁKO I KRZYŻYK”. Bawiliśmy się świetnie!
.
Mikołajki w świetlicy szkolnej
Dzień Górnika w świetlicy szkolnej
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej
Międzyklasowy konkurs „Na tropie zdrowych smaków” rozstrzygnięty!
W ramach realizowanych na przestrzeni roku szkolnego działań edukacyjnych, związanych z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, świetlica szkolna zorganizowała międzyklasowy konkurs adresowany dla uczniów klas I – V Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu biorących udział w „Programie dla szkół” – „Na tropie zdrowych smaków”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie w dowolnej formie „prozdrowotności” – wybranego w drodze losowania – owocu lub warzywa, swojej wiedzy na jego temat. Powstały piękne prace, które można podziwiać w szkolnej świetlicy i przy okazji dowiedzieć się z nich wielu ciekawych rzeczy na temat wybranych owoców i warzyw.
Miło nam ogłosić wyniki konkursu:
I miejce – klasa 5c
II miejsce – klasa 5b
III miejce – klasa 2b
Wyróżnienie otrzymali:
klasa 1a,
klasa 1c
oraz klasa 2a.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim klasom biorącym udział w konkursie dziękujemy za przygotowane prace!
Wychowawcy świetlicy
Rozstrzygnięcie konkursów: „Lubliniec-ukochane miasto Edyty Stein”, „Tropem życiowych dróg Edyty Stein”
11 listopada – Świetliczaki pamiętają
Jubileusz nadania Lublińcowi Patronatu św. Edyty Stein
11 października br. obchodziliśmy 15-lecie nadania Lublińcowi Patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. To ważna data w historii naszego miasta. Lubliniec był ulubionym miastem urodzonej we Wrocławiu św. Edyty Stein – siostry karmelitanki Teresy Benedykty od Krzyża, pochodzącej z rodziny żydowskiej. Było to rodzinne miasto jej matki, a Edyta przyjeżdżała tu odwiedzać dziadków.
„Dla nas, dzieci, nie było większej radości jak wakacyjny wyjazd do krewnych w Lublińcu. (…) Znaliśmy tu każdy kąt i każdy radośnie witaliśmy. (…) Jaka duma nas rozpierała z powodu naszej znajomości okruchów polskiego narzecza śląskiego…
W ramach obchodów jubileuszu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, na których zapoznali się z niezwykłą historią życia św. Edyty Stein. Na terenie szkoły przygotowana została wystawa poświęcona jej postaci. Zaprezentowany został również film – „Edyta Stein – patronka Europy patronką Lublińca” i prezentacja multimedialna „Śladami patronki miasta – św. Edyty Stein”. Uczniowie klas pierwszych przebywający w świetlicy brali udział w pięknym widowisku – teatrzyku sylwetkowym „O małej Edytce Stein”, pod kierunkiem pani Aleksandry z Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu.
Uczniowie mieli możliwość zobrazować poznaną postać św. Edyty Stein i miejsc z nią związanych w konkursach fotograficznym oraz plastycznym, przygotowanych z tej okazji.
Głównym celem obchodów jubileuszu było przybliżenie postaci św. Edyty Stein, wzbudzenie zainteresowania ludzi młodych jej osobą oraz dokonaniami, propagowanie postaci Edyty Stein jako patronki Lublińca, a także rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii miasta Lublińca.
Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu edukacyjnego „Tropem życiowych dróg” św. Edyty Stein.
Halina Karczewska
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dzień Kundelka
W naszej świetlicy radość wielka – świętujemy dzień Kundelka.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami organizowanych przez świetlicę szkolną konkursów:
Tropem życiowych dróg Edyty Stein
Lubliniec – ukochane miasto Edyty Stein
Światowy Dzień Jabłka
Na powitanie jesieni świetlica szkolna zorganizowała całotygodniową zabawę „W kolorach jesieni”. Świetliczaki chętnie włączyły się w zabawę, w której każdego dnia w świetlicy królowała inna jesienna barwa. W trakcie tej zabawy miało miejsce też szczególne wydarzenie – włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Jabłka, które w tym roku przypadły na 28 września.
Tego dnia w trakcie zajęć świetlicowych uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie są właściwości jabłek, dlaczego warto jeść je ze skórką – oczywiście pamiętając, że trzeba jabłuszko wcześniej umyć! Odbyły się zajęcia muzyczne, czytelnicze i plastyczne, a na chętnych czekała „Jabłuszkowa fotobudka”. Bawiliśmy się wyśmienicie!
Świetlica w kolorach jesieni…
Nadal słońce przygrzewa. Choć nadchodzi nowa pora roku.
Przybywa do nas jesień – barwami zachwyca wokół.
Świetlica w kolorach tonie. Jesiennie w każdym kąciku…
Jesień w wierszu, w piosence, w zabawie i w wiklinowym koszyku!
Od pierwszej kropki wszystko się zaczyna… Świetlica szkolna wita w roku szkolnym 2023/2024!
Wrzesień upływa nam na wzajemnym poznawaniu się i integracji. Poznaliśmy lub – w przypadku starszych świetliczaków – przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące w świetlicy, w szkole i na szkolnym podwórku oraz w drodze do szkoły. Szczególnie ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy był obchodzony 15 września „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Uczestnicy zajęć świetlicowych mieli okazję poznać historię małej Vasthi – bohaterki książki Petera Reynoldsa „Kropka” i zastanowić się, czy Vasthi i jej kropka może być inspiracją do podejmowania wyzwań, odkrywania w sobie talentów? Zainspirowani też twórczością artystki Yayoi Kusama sworzyliśmy w świetlicy własne magiczne, kropkowe drzewo z wykorzystaniem materiałów wtórnych 🙂
WAŻNE!
Dnia 29. 08. 2023 r. odbyła się uzupełniająca komisja rekrutacyjna dzieci przyjętych do świetlicy szkolnej. Rodzice dzieci nieprzyjętych zostali powiadomieni drogą elektroniczną.
Rodzice do momentu oddania karty świetlicowej dziecka, zobowiązani są do pisemnego powiadamiania wychowawców świetlicy o sposobie opuszczania przez dziecko świetlicy szkolnej.
„Ahoj przygodo! Radosne i bezpieczne wakacje”
W ostatnim tygodniu przed wakacjami w naszej świetlicy szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy bezpieczeństwu podczas wakacji. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów między innymi inscenizację interaktywną połączoną z prezentacją bezpiecznych zachowań podczas wakacji – „Ahoj przygodo! Bezpieczne wakacje”.
Bawiliśmy się świetnie! Dodatkowo świetliczaki przygotowały plakat zawierający życzenia od nich i od wychowawców świetlicy – „RADOSNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI”, dla wszystkich tych, którzy właśnie zaczynają wakacyjną przygodę! 🙂
Szanowni Państwo,
komisja rekrutacyjna rozpatrzyła wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu na rok szkolny 2023/24. Osoby, których wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, zostały o tym poinformowane telefonicznie (w przypadku rodziców / opiekunów prawnych uczniów, którzy rozpoczną naukę w szkole od września 2023 r.) lub przez e-dziennik.
Lista uczniów przyjętych do świetlicy szkolnej na podstawie wniosków dostępna w sekretariacie szkoły.
Wnioski złożone po 20 czerwca zostaną rozpatrzone w rekrutacji uzupełniającej.
Szkolny Konkurs Plastyczny „Laurka dla przyjaciela” rozstrzygnięty!
21 czerwca w naszej świetlicy miało miejsce wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Laurka dla przyjaciela”. Inspiracją do zorganizowania tego konkursu było ważne święto obchodzone w czerwcu – Dzień Przyjaciela (9 czerwca).
Miło nam poinformować o wynikach konkursu:
I miejsce – Stanisław Dudek, kl. 1b;
II miejsce – Liliana Psiuk, kl. 1b;
III miejsce – Amelia Grzona, kl. II c;
Wyróżnienie – Malina Piotrowska, kl. III c.
Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Wychowawcy świetlicy
Wyróżnienie świetlicowej drużyny
w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY
Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu wyróżniona została w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej – #REPETUJEMY. Głównym celem projektu było wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. W toku realizacji Programu drużyny rywalizujące miały do wykonania następujące działania: pracę kwalifikacyjną, 6 zadań specjalnych i 1 zadanie podsumowujące. Nasza świetlicowa drużyna z wyzwaniami poradziła sobie doskonale.
A teraz czekamy na specjalną nagrodę… 🙂
Gratulujemy uczniom i nauczycielom uczestniczącym w Programie!
Sukcesy uczennic SP1 w Regionalnym Konkursie Plastycznym
„Różanecznik – urok i magia”
W dniu 04 czerwca 2023 r. podczas uroczystości Święta Kwitnącego Różanecznika w Pawełkach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podziękowań za udział w konkursie organizowanym przez – Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.
Laureatkami konkursu „Różanecznik – urok i magia” zostały uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu:
Kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej –
Sandra Serafin, kl. 3a
Ludmiła Płuciennik, kl. 3b
Milena Sukiennik, kl. 3b
Kategoria III: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej –
miejsce I – Antonina Kaczmarczyk, kl. 6b
miejsce II – Lena Mukoid, kl. 6a
miejsce III– Martyna Kubica, kl. 4b
Tematyka konkursu, nieodzownie związana z pięknem kwiatów kwitnących różaneczników, miała na celu zachęcenie twórców do powrotu do korzeni, czyli do badania natury poprzez odwzorowywanie jej piękna oraz inspirowanie się nią.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a nagrodzonym – gratulujemy!
Halina Karczewska
Iwona Pawełczyk-Mukoid
Laureaci szkolnego konkursu plastycznego ” Majowa łąka”:
I miejsce – Natalia Dalkowska kl. 3 c
II miejsce – Mateusz Ulżyk kl.2 c
III miejsce – Amelia Grzona kl.2 c i Tymoteusz Hucz kl. 1 b
Wszystkich dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom GRATULUJEMY!
„NIE ZAPOMNIJ O MNIE”
15 maja obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Polskiej Niezapominajki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach pod hasłem „Nie zapomnij o mnie”, których celem było zapoznanie dzieci z przesłaniem wyjątkowego święta – Dnia Polskiej Niezapominajki oraz poszerzanie ich wiedzy o otaczającym świecie przyrodniczym i społecznym, jak również rozbudzanie szacunku do otaczającej nas przyrody i drugiego człowieka. Bawiliśmy się przy tym doskonale!
Rozstrzygnięcie konkursów: „RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT”, „LIPKA SŁOWEM MALOWANA”
Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego – „RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT”
WYZWANIE 6 – Wykonane!
Zadanie specjalne nr 6 OPEE #REPETUJEMY polegało na stworzeniu piosenki „Życie butelki”. Zapraszamy do obejrzenia:
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Już pewnego rodzaju tradycją stało się, że w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja) świetliczaki z naszej „Jedyneczki” w sposób szczególny pamiętają o paniach pracujących w szkolnej bibliotece. Tego dnia własnoręcznie przygotowują podarek dla pań bibliotekarek i wręczają go paniom z życzeniami i podziękowaniami za ich pracę i uśmiech od wszystkich świetliczaków i pań z świetlicy.
W tym roku nie mogło być inaczej! 🙂
Świętujemy Dni Książki
2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone co roku 2 kwietnia od 1967 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin znanego nam dobrze duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 r. W tym roku gospodarzem święta była Grecja, a jego motto brzmiało: „Jestem książką, przeczytaj mnie”.
W tym dniu promujemy literaturę piękną i grafikę dla młodego czytelnika.
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W ramach obchodów wyżej wymienionych świąt, świetlica szkolna zorganizowała cykl zajęć, na których uczniowie mogli obejrzeć filmy edukacyjne, gazetkę nawiązującą do tematu i wystawę książek; poznali historię i etapy powstania książki; czytali „Baśnie” H. Ch. Andersena oraz wiersze J. Brzechwy, J, Tuwima i M. Konopnickiej.
Głównym celem zajęć było przypomnienie uczniom, dlaczego warto czytać książki. Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje nam sił i zapału. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH
Wewnątrzszkolny Konkurs na wiersz / rymowankę dla uczniów klas 2-3 – „Lipka słowem malowana”
REGULAMIN KONKURSU – LIPKA SŁOWEM MALOWANA
Szkolny Konkurs Plastyczny „Razem z Lipą od 100 lat”
REGULAMIN KONKURSU – RAZEM Z LIPĄ OD 100 LAT
Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY
Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu wzięła udział w kolejnym zadaniu specjalnym w ramach działań związanych z uczestnictwem naszej świetlicy w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY. Tym razem uczestnicy Programu musieli utworzyć komiks na temat właściwego przechowywania żywności.
Dnia 27 marca odbyły się w świetlicy warsztaty w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
ŚWIETLICOWY OGRÓDECZEK
Szkolny Konkurs Fotograficzny „Lubliniec na każdą porę roku” – rozstrzygnięty
Wykonanie zdjęć w plenerze odzwierciedlających piękno wybranego miejsca w Lublińcu w różnych porach roku w sposób promujący walory architektoniczno – przyrodnicze miasta, było zadaniem w 4-etapowym Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Lubliniec na każdą porę roku” dla uczniów klas VI–VIII. Organizatorem konkursu była świetlica szkolna SP1 oraz szkolny klub „Eko Franek”.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Marcelin Sabaliński, kl. VIII a ,
II miejsce – Jan Szwed, kl. VI a,
III miejsce – Lena Mukoid, kl. VI a ,
wyróżnienie – Przemysław Pielorz, kl. VIII a ,
wyróżnienie – Michał Mukoid, kl. VIII b ,
wyróżnienie – Wiktor włodarczak, kl. VIII c .
Organizatorzy przygotowali, prócz nagród dla laureatów konkursu, drobne upominki dla wszystkich tych uczestników,którzy w każdym etapie wykonali zgodne z wymogami prace. Dodatkowo każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy wielu sukcesów, a zwycięzcom – gratulujemy!
Twórczość uczestników konkursu ukazująca piękno miasta Lublińca została zaprezentowana w formie wystawy pokonkursowej na szkolnym korytarzu, by mogła cieszyć oczy społeczności szkolnej oraz gości odwiedzających naszą szkołę.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy!
Słonko już świeci, rozkwitają drzewa, ptaszek w gałęziach rano śpiewa, bo … Wiosna przyszła do naszej świetlicy! Ma z polnych kwiatów sukienkę, do młodych listków wyciąga rękę, uśmiech słoneczny ma na swej buzi, lubią ją wszyscy: mali i duzi.
Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy
Jak już wiemy, świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu została zakwalifikowana do realizacji Programu #rePETujemy oraz udziału w kolejnych rozgrywkach tylko 20 grup, na które czeka szereg wyzwań i okazji do „eko-rywalizacji”. Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
W ramach projektu drużyna świetlicowa zrealizowała już dwa wyzwania konkursowe:
Wyzwanie numer 1 – przygotowanie plakatu na temat: „O przyrodę dbamy, bardzo ją kochamy”.
Wyzwanie numer 2 – praca plastyczna na temat: „Ekologiczne zakupy”.
Wychowawcy świetlicy
DZIEŃ MOTYLI
Jedną z oznak długo wyczekiwanej pory roku – WIOSNY są – dla niektórych najpiękniejsze stworzenia świata – kolorowe i kruche motyle. 14 marca obchodziliśmy właśnie ich święto. Nie jest to jeszcze czas, w którym motyle swobodnie latają po Polsce, ale nic straconego. Dzieci świetlicowe obejrzały je w internetowej galerii zdjęć, a krótka bajka ,,Od gąsienicy do motyla” pozwoliła im zapoznać się z etapami rozwoju motyla. Po wysłuchaniu ciekawostek na temat tych pięknych owadów dzieci przystąpiły do wykonywania kolorowych prac plastycznych.
Z okazji Dnia Kobiet 8 marca, świetlica szkolna przygotowała kolorową gazetkę ,,Kobietki małe i duże”. Dzieci poznały historię tego święta oraz słynne kobiety świata, wykonywały wachlarzowe bukiety, a dla dziewczynek przygotowane były cukierki i „ sto lat” zagrane na pianinie przez Tymka Kazucha.
ZABAWY NA POGODĘ I NIEPOGODĘ
SAVOIR-VIVRE OBROŃCÓW PRZYRODY
„Savoir-vivre obrońców przyrody” – to całotygodniowy cykl zajęć świetlicowych, który miał na celu zainteresowanie uczniów tematyką ochrony przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
MIASTA POLSKI. NASZE MIASTO
Od 20 lutego w świetlicy szkolnej odbył się się całotygodniowy cykl zajęć – „Miasta Polski. Nasze miasto”, których celem było kształtowanie postaw patriotycznych związanych z rodzinnym krajem oraz wzbogacanie wiedzy uczniów związanej ze swoim miastem.
EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO „112”
NUMER ALARMOWY 112 – RATUJE ŻYCIE!Pod takim hasłem w świetlicy szkolnej w ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 odbyły się zajęcia, mające na celu uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112.
SUKCES ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy
Świetlicowa drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu została zakwalifikowana do realizacji Programu oraz udziału w kolejnych rozgrywkach tylko 20 grup, na które czeka szereg wyzwań i okazji do „eko-rywalizacji”.Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zadaniem rekrutacyjnym było przygotowanie w dowolnej formie pracy pt. „Jak dbać o środowisko?” Świetlicowa drużyna naszej szkoły przygotowała piosenkę – „Jak dbać o środowisko”, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, wykonanych przez uczniów z recyklingu.
Wychowawcy świetlicy
”W SIECI” – O CZYM MUSZĄ WIEDZIEĆ DZIECI ?
Tydzień od 6 do 10 lutego był w świetlicy szkolnej Tygodniem Bezpiecznego Internetu. Wychowankowie obejrzeli filmy edukacyjne, spotkali się z panią psycholog Agatą Kołodziejczyk na prezentacji multimedialnej i pogadance na temat bezpieczeństwa w sieci, wysłuchali inscenizacji „Ryby w sieci” oraz wykonywali prace plastyczne ilustrujące najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci – Zabezpiecz swój komputer ! Nie podawaj swoich danych! Nie ufaj osobom poznanym w sieci ! Mów, jeśli coś jest nie tak! Bezpiecznego surfowania !
Dzieci miały w ten sposób możliwość uświadomienia sobie, że każdy z użytkowników Internetu ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Miło w świetlicy spędzać czas, gdy w drzwiach już uśmiech wita nas…
Uroczyste wprowadzenie Pierwszaków do grona ŚWIETLICZAKÓW – fotorelacja
„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.
Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.
Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego wydarzenia różne działania, takie jak: gazetki związane z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka; cykl zajęć edukacyjnych w oparciu o pomysły własne i scenariusze przygotowane przez UNICEF; zajęcia taneczno-muzyczne, plastyczne, teatralne i dramowe, czytelnicze; szkolny konkurs plastyczny „Moje Prawa”; gry, zabawy, quizy nawiązujące do praw dziecka; dzień na niebiesko; Świetlicowy Dzień Życzliwości; prace i zabawy na chodniku szkolnym przy użyciu kredy – rysunki na temat praw dziecka; apel z okazji Dnia Tolerancji; wystawa plakatów, lapbooków i rysunków nawiązujących do praw dziecka.
Dziękujemy uczniom, wychowawcom świetlicy i nauczycielom za włączenie się do akcji.
Halina Karczewska
Uczennice naszej szkoły odniosły sukcesy w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Jesień w różnych regionach Polski”, zorganizowanym przez wychowawców świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.
Nagrodzone uczennice;
I miejsce – Sandra Serafin kl. 3a
wyróżnienie – Milena Sukiennik kl. 3bGratulujemy!
W rodzinnym konkursie plastycznym na przepis dania „Zdrowo i kolorowo” laureatami zostali:
I miejsce – Marcelina Owczarek
II miejsce – Stasiu Janik
III miejsce – Wojtek Janik
Wyróżnienia zdobyli: Weronika Owczarek, Kacper Janik i Kuba Sąsała.
Gratulujemy!
Radosne obchody Dnia Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, przytulanka i najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś.
W ramach obchodów tego miłego święta dzieci obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię powstania Święta Pluszowego Misia. Następnie przystąpiły do kolorowania misiowej kolorowanki, robiły misiowe maski i pacynki, czytały fragmenty przygód misia Puchatka. W tym dniu każdy mógł zostać przyjacielem pluszowego misia i zrobić sobie też zdjęcie w misiowej fotobudce. Było wesoło i misiowo😉Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dzień Kredki
Kolorowe kredki, kredki kolorowe
Kredki ołówkowe, pastelowe, świecowe,
22 listopada swoje święto miały,
o czym w naszej świetlicy dzieci pamiętały…
W listopadzie, niech każdy się dowie, obchodzimy ważne święto – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień!
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej świetlicy tego dnia dużo rozmawialiśmy o tym, jak ważne w relacjach międzyludzkich są: uśmiech, miłe powitanie, życzliwe gesty, dobre słowo. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nas jest życzliwość i co to znaczy właściwie „być życzliwym”. Ćwiczyliśmy mówienie sobie wzajemnie miłych rzeczy oraz zastanawialiśmy się nad tym, kogo w tym dniu chcielibyśmy pozdrowić. Wiele radości uczestnikom zajęć świetlicowych przyniosła wspólna praca nad „Drzewami życzliwości”.
Dnia 16 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ten sposób zwracamy szczególną uwagę na szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. ,,Brzydkie kaczątko” bawiąc się przy tym w odgrywanie ról postaci tam występujących .Następnie obejrzały filmik edukacyjny ,,Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”. I z radością wykonywały prace plastyczne, które pokazują, iż pomimo różnic wszyscy jesteśmy równi. Głównym celem tego dnia było uwrażliwienie na naszą różnorodność.
11 listopada to dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w czasie zajęć tematycznych poznawali historię Polski w prezentacji multimedialnej o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawali się z sylwetkami ważnych postaci historycznych.
Natomiast podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie. Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to ważna lekcja historii.
Dziś w świetlicy radość wielka – obchodzimy Dzień Kundelka!
25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Po zapoznaniu z piosenkami „Kundel bury” oraz „Pieski małe dwa” uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się na temat swoich czworonożnych pupili. Wszyscy ochoczo przyznawali, że bardzo je lubią, chętnie się nimi opiekują, wyprowadzają na spacery i karmią, albo … o nich marzą, żeby je mieć.
Uwieńczeniem dnia była prezentacja wykonanych z dużym zaangażowaniem prac plastycznych, przedstawiających wymarzonego psa.
Ruch to zdrowie! Jesienne zabawy na szkolnym podwórku.
18 X – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto to było doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć dzieciom o roli warzyw i owoców w naszej diecie i zdrowym żywieniu. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy ” Na straganie”, uczyły się piosenki „Owocowy blues oraz malowały farbami owoce i warzywa. Natomiast wszyscy chętni z kl. 1 – 5 mogli wziąć udział we wcześniej ogłoszonym szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „ Kolorowo się odżywiam – jem owoce i warzywa”. Konkurs ten zorganizowano w ramach działań edukacyjnych w związku z udziałem naszej szkoły w Programie dla szkół .
Wyniki konkursu:
Zwycięstwo przypadło uczennicy klasy 3c – Ani Smołucha
II miejsce zdobył Antoś Krych z kl. 1a
III miejsce – Maks Chmiel z kl. 1a
Gratulujemy!
TYDZIEŃ W BARWACH JESIENI
Kto powiedział, że jesień jest smutna,
że ma kolor szarego płótna,
że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
roześmiana i gwarna jak szkoła!
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
w odlot ptaka wpatrzona ciekawie.
Jesień – roztargniona malarka
Gubi farby po lasach i parkach,
a ja biegam wciąż za nią z ochotą
i znajduję brąz, czerwień i złoto!
Marek Głogowski “Pora wesoła”
Tydzień od 26 do 30 września upłynął w świetlicy pod znakiem barw jesieni. Każdy dzień był innego koloru . Były gry, zabawy, filmy edukacyjne, zajęcia czytelnicze i prace plastyczne, których motywem przewodnim była co dzień inna barwa jesieni – kolor zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy i brązowy. Było kolorowo i fajowo!
15 września obchodziliśmy w świetlicy Dzień Kropki – międzynarodowe święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Tego dnia prawie wszystkie dzieci ubrały się w kropy, kropki i kropeczki, a zajęcia świetlicowe były poświęcone właśnie temu świętu. Dzieci obejrzały film „Kropka”, którego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu dzieci pokazały swoje talenty – przystąpiły do wykonania swoich kropkowych dzieł . Na koniec – kto chciał – pozował do zdjęcia w kropkowej fotobudce.
Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!
8 września to Dzień Marzyciela. W tym dniu każdy bezkarnie może chodzić z głową w chmurach i zatracić się w swojej wyobraźni niczym Dyzio Marzyciel. I właśnie tego dnia Świetliczaki marzycielami byli, o różnych rzeczach marzyli i świetnie się bawili…
Pierwsze dni upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu i zasad obowiązujących w świetlicy oraz w czasie zabaw na boisku szkolnym.
Ale ŚWIETLICA to przede wszystkim czas na dobrą zabawę w grupie rówieśników oraz relaks po trudach nauki. Więc zaczynamy!
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
„Bezpieczne wakacje”
Gdy wakacje się zbliżają,
od myślenia nie zwalniają.
Szanuj zdrowie, szanuj życie,
w domu, w lesie, czy na szczycie.
Czy nad wodą z pełnym żaglem.
Czy też zmierzasz górskim szlakiem.
Na rowerze, leśną drogą,
licz się zawsze z niepogodą.
Od plaż dzikich, rzecznych wirów
trzymaj się z daleka.
Licho nie śpi, więc nie zwlekaj.
Z bezpieczeństwem za pan brat,
i u stóp jest piękny świat.
W okresie od 20 do 24 czerwca br. w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych na temat – „BEZPIECZNE WAKACJE”. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz spotkanie z panią pedagog.
Tematyka tych spotkań była następująca:
- Jak można spędzić wakacje?
- Co to znaczy bezpieczne wakacje?
- Bezpieczne zabawy na wakacjach.
- Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacyjnych zabaw i wyjazdów?
- Bezpieczne wakacje nad morzem, w górach, w domu, na drodze.
- Bezpieczne zachowania – zajęcia z panią pedagog.
Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw i zagrożeń w czasie wakacji. Kształtowanie nawyku bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Rozbudzanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Kształtowanie asertywności w różnych sytuacjach oraz utrwalanie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia.
UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”
Powiedzenie ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane. Rozumiemy to tak, że jeśli odpowiednio zadbamy o swoje ciało, będzie to skutkować jednocześnie poprawieniem naszego nastroju i samopoczucia. Powiedzenie to bardzo często towarzyszy nam na świetlicy szkolnej. To nie tylko pogadanki, konkursy, filmy, czy uczestnictwo w ,,Programie dla szkół”, ale także wyjścia na boisko i plac przed szkołą, aby aktywnie i zdrowo spędzić czas – do czego zachęcamy dzieci również w czasie wolnym od zajęć. Życzymy wszystkim uczniom udanych i aktywnych wakacji!
Światowy Dzień Żyrafy
Żyrafa
„Długą ma szyję, łatki na ciele.
Listków akacji w dzień zjada wiele.
Nawet gdy śpi na nogach stoi,
bo dzikich zwierząt bardzo się boi.
Mieszka w Afryce, gdzie żyją lwy
co mają białe ogromne kły.
Jednak żyrafa mocnym kopnięciem
poradzi sobie z dzikim zwierzęciem.
Kto chce żyrafę spotkać już dziś
musi do zoo szybciutko iść.”
Żyrafy są najwyższymi zwierzętami na świecie. Umaszczenie żyraf jest kamuflażem – dzięki temu zwierzęta te wtapiają się w trawiasty obraz sawanny. Ich długa szyja pomaga im w piciu wody oraz sięganiu wysoko rosnących gałęzi. Żyrafa jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały m. in. : gdzie żyją te zwierzęta, jaką mają budowę, jak wygląda ich dieta. Podczas zajęć edukacyjnych nie zabrakło ciekawostek, które dzieci uwielbiają.
Wykonaliśmy przepiękne żyrafy podczas zajęć plastycznych.
Tydzień z dobrymi manierami
„Kto jest grzeczny, kulturalny
I maniery dobre zna,
temu łatwiej iść przez życie,
zawsze sobie radę da!”
W okresie od 6 do 12 czerwca br. w ramach „Tygodnia z dobrymi manierami” w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych. Wśród nich znalazły się m.in.: zajęcia medialno-czytelnicze, warsztaty, scenki dramowe, zajęcia plastyczne. Tematyka tych spotkań była następująca:
- Grunt to dobre wychowanie,
- Jak być kulturalnym w każdej sytuacji życiowej,
- ABC dobrego wychowania,
- Jak cię widzą, tak cię piszą…,
- Magiczne słowa,
- Co wypada, a co nie wypada…,
- Podróże małe i duże – dobre maniery na wakacjach,
- Grzeczność na co dzień,
- Kulturalnie przy stole,
- Dobre zachowanie – złe zachowanie – scenki dramowe.
Głównym celem spotkań było przypomnienie i utrwalenie zasad dobrego wychowania, uświadomienie jak istotne jest stosowanie dobrych manier na co dzień oraz kształtowanie nawyku poprawnego i kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach.
I TY MOŻESZ BYĆ AKTOREM
W roku szkolnym 2021/2022 w świetlicy szkolnej prężnie działa grupa teatralno-muzyczna. Jej głównym celem działania jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych: aktorskich, muzycznych, tanecznych i plastycznych. Poprzez realizację różnorodnych form pracy: warsztaty teatralne i dramowe, zajęcia czytelnicze, zabawy muzyczne, śpiew, gra na instrumentach, aktywne słuchanie muzyki, ekspresja ruchowa, taniec, warsztaty plastyczne przygotowują „młodych artystów” do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, zapoznają ze światem emocji i ich przeżywania, są treningiem umiejętności komunikacyjnych i współdziałania.
Dzieci miały okazję wielokrotnie prezentować swoje osiągnięcia m.in.: z okazji Dnia Nauczyciela, Świąt Bożego Narodzenia; Dnia Babci i Dziadka; 750-lecia Lublińca; Światowego Dnia Zdrowia; Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska; w ramach integracji dzieci świetlicowych z dziećmi z Ukrainy z Oddziału Przygotowawczego czy w związku z obchodami Tygodnia z Dobrymi Manierami.
Wśród prezentowanych uzdolnień Naszych milusińskich wymienić można m.in.: grę na instrumentach („Sto lat” dla nauczycieli w świetlicy szkolnej); przedstawienie „Jasełka”; nagranie życzeń i piosenki dla babć i dziadków; nagranie wierszyka „Serce dla Lublińca”; przedstawienie teatrzyków kukiełkowych „Na straganie” i „Gucio i Maja uczą dzieci czystości”; przedstawienie teatrzyku kamishibai „Szukając Marudka” i „Groszki” oraz warsztaty plastyczne: wykonanie kukiełki; scenki dramowe – „Dobre zachowanie – złe zachowanie”.
„Świetlicowi artyści” bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i bawią się w aktorów, z ogromną radością występują z wyznaczonym repertuarem przed publicznością szkolną. Dzięki takim zajęciom dzieci otwierają się emocjonalnie i uwrażliwiają, jest to również doskonała szansa dla dzieci nieśmiałych oraz okazja do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.
„Warsztaty z plecenia bransoletek przyjaźni”
9 czerwca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Przyjaciela. Była to okazja, aby zastanowić się nad tym, czym jest prawdziwa przyjaźń i spróbować określić cechy prawdziwego przyjaciela. Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych uczestniczyli również w warsztatach z plecenia bransoletek przyjaźni, co sprawiło im wiele radości. Efektem pracy uczestników warsztatów były śliczne bransoletki, które miały stać się miłym upominkiem dla kogoś bliskiego 🙂
„DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!”
Ziemia to nasz wspólny dom.
Dom wszystkich ludzi.
Dbajmy więc o nią wszyscy.
Niech trwa jak najdłużej.
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z edukacji ekologicznej – „Dbajmy o naszą planetę”, przybliżające uczniom kwestie związane z ochroną środowiska. Celem spotkań było kształtowanie postawy troski o środowisko naturalne, zachęcanie do segregowania śmieci i dbałości o czystość otoczenia oraz wzbogacenie wiedzy na temat wykorzystania surowców wtórnych. Promowanie ekologicznego stylu życia: Sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. „Dbajmy o naszą planetę”.
„Zdrowie to największy skarb”
Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
„Zdrowie to największy skarb” – uczymy się o nie troszczyć – cykl zajęć świetlicowych, którego celem było wdrażanie do zdrowego stylu życia i kształtowanie u dzieci właściwych zachowań prozdrowotnych. Styl życia wpływa na nasze zdrowie. Do zachowań sprzyjających zdrowiu zaliczamy: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o higienę osobistą, stosowny do pory roku ubiór oraz regularny sen. Wszystkie czynniki wpływające na nasze zdrowie były omawiane na warsztatach, edukacji medialnej i czytelniczej, spotkaniach z pielęgniarką szkolną, a wiedza uczniów na temat zdrowego stylu życia została pogłębiona.
Pamiętajmy: Nasze zdrowie w naszych rękach!!!
,,Klasowa Piramida Zdrowia”
Od września nasza szkoła bierze udział w Programie dla szkół. Program ten, ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz działań edukacyjnych realizowanych w szkole. W maju, jako podsumowanie tego projektu – świetlica zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I – V pod hasłem ,, Klasowa Piramida zdrowia”. Spośród wielu pięknych prac, ostatecznie przyznano:
I miejsce – kl. IIIa
II miejsce – kl. IIb
III miejsce – kl. IVa
Dziękujemy wszystkim klasom biorącym udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Bociana Białego
31 maja z okazji święta bociana białego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pogłębiające i poszerzające wiedzę na temat bocianów: cechy charakterystyczne wyglądu bociana białego, sposoby przystosowania się bociana do środowiska i pór roku, czym żywią się bociany, budowanie gniazd, zagrożenia, bociany pod ochroną, zwiastun wiosny.
180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły
Wspomnienie Konopnickiej
Maria Konopnicka, kobieta wspaniała, w Suwałkach się urodziła, tam też dorastała. Przez całe życie pisać kochała, dla małych czytelników bajkowe światy otwierała. Na jagody do owocowych ludków dzieci zabierała. Z Sierotką Marysią też się przyjaźniła, z krasnoludkami herbatkę piła. Jej „Dym” czy „Nasza szkapa” dla ludzi, dla nich zawsze ciepła była. Ona też „Rotę” napisała, uczniów do śpiewania zachęcała. Maria Konopnicka nie tylko bajała, ale o codzienności także pisała. Lecz czar prysł i ciemna chmura nastała, we Lwowie Konopnicka swe życie pożegnała. Teraz jej każdy utwory wspomina, a była to istna emocji pantomima. Wszyscy ludzie kochają ją i podziwiają, za wzór pisarza po dziś dzień mają!
W ramach obchodów 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć, mający na celu przybliżenie sylwetki patronki naszej szkoły, przyjaciółki dzieci.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych „Świetliczaki” dziękowały Pani Kasi – pielęgniarce szkolnej za troskę, uśmiech, dobre serce, poświęcenie, za plaster na kolano, za telefon do mamy i taty, za zimny okład, cenne informacje, za mierzenie i ważenie i słowa otuchy. To wszystko jest ważne i to doceniamy.
Dziękujemy, że jest Pani z nami!
Światowy Dzień Pszczół
„Pracowite pszczółki”
Pszczoła to jest owad mały, ale za to doskonały. Ona w ulu dom swój ma i pracuje tam co dnia. Zapyla kwiaty, ciężko pracuje, ludzi miodkiem obdarowuje. W lesie, w powietrzu czy też na łące, możemy spotkać pszczółek tysiące. Ciągle latają, nektar zbierają i wiele siły do pracy mają. Z zebranym nektarem, z zachwytu wielkiego, wracają pszczółki do domu swojego. Każda to pszczółka jest pracowita, żadna nie próżnuje, produkuje dla nas miodek i ciężko pracuje. A my miodek ten lubimy, szybko go zjadamy, przez co zdrowsi się czujemy i dobre humory mamy.
Światowy Dzień Pszczół” – zajęcia świetlicowe mające na celu wprowadzenie uczniów w tematykę związaną z pszczołami: Dlaczego pszczoły są aż tak ważne? Pszczoła owad społeczny. Rodzaje pszczół i ich funkcje w ulu. Rozwój pszczoły miodnej. Język pszczeli, czyli pszczeli taniec. Jak powstaje miód, rodzaje miodów i ich właściwości. Kłopoty pszczół, co jeśli pszczoły wyginą? Co możemy zrobić dla pszczół?
TEATR
Teatr to miejsce niezwykłe, zaczarowana każda chwila, kurtyna w górę się unosi i przedstawienie rozpoczyna. Na scenie dzieją się historie wesołe, smutne, zagadkowe, można do kraju baśni trafić i poznać światy całkiem nowe. Można się wzruszyć, rozweselić, nauczyć wielu mądrych rzeczy, uważnie patrzeć, pilnie słuchać, ciekawym być i bardzo grzecznym. – J. Koczanowska
„MAGIA TEATRU” – Pod takim tytułem w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze i warsztaty mające na celu: poszerzenie ogólnej wiedzy uczniów o teatrze, zapoznanie z pojęciami związanymi z teatrem – scena, widownia kurtyna, kulisy, kostiumy, rekwizyty i inne. Dzieci zapoznały się z czynnościami wykonywanymi przez scenografa, suflera, reżysera, aktora. Poznały różnice między pacynką, kukiełką a marionetką. Zapoznały się z różnymi rodzajami teatru i przedstawieniami teatralnymi oraz przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania się w teatrze. Poprzez udział w przedstawieniach teatralnych rozwinęły swoją kreatywność i wyobraźnię twórczą oraz umiejętności wyrażania emocji za pomocą gestów i mimiki.
Dzień Polskiej Niezapominajki
Czy to nie po prostu małe kwiatki – te niezapominajki?
Niektórzy twierdzą, że to „kwiatki z bajki”…
W poniedziałek 16 maja w naszej szkole zmieniło się to i owo…
Było tak niebiesko, tak „niezapominajkowo”.
Zapachniało trawą , w tle ptaki śpiewały,
gdy uczniowie historię i znaczenia Dnia Polskiej Niezapominajki poznawali.
W tym dniu kolor niebieski zawitał również na pracach plastycznych uczniów. Z okazji tego święta został zorganizowany szkolny konkurs „Niezapominajki to są kwiaty z bajki”. Kreatywność uczniów nie miała końca. Gratulując wszystkim uczniom pięknych prac, przedstawiamy zwycięzców:
1. Kamil Pietrucha 2b
2. Marianna Kononowicz 1a
3. Wiktoria Wacławik 2b
Mądra sowa w bibliotece się chowa!
Przygoda tam czeka!
Świetlicowe obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka
Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. W tym dniu w świetlicy temat straży pożarnej, strażaków i ich pracy niejednokrotnie ratującej dobytek, zdrowie i życie ludzi królował w rozmowach, piosence, zajęciach ruchowych, czytelniczych i manualnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przyczynami i skutkami powstawania pożarów, utrwalić numery alarmowe oraz zastanowić się nad tym, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo własne i innych.
MAJOWE ŚWIĘTA
W piątek 29 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty tematyczne „Co wiemy o świętach majowych?” Celem spotkania było kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej; rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi; kształtowanie postaw patriotycznych.
„Kwiotki nie do szuflodki”, „Zajączki z rączki” oraz pisanki w rozmiarze XXL czyli świetlica świątecznie
Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną były czasem, gdy w świetlicy wiele miejsca poświęciliśmy zwyczajom związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. W ramach zajęć świetlicowych odbyły się między innymi warsztaty bibułkarskie pod hasłem :”Kwiotki nie do szuflodki”, gdzie uczniowie mogli poznać różne sposoby wykonania kwiatów z bibuły, a następnie własnoręcznie wykonać kwiatki, które zostały wykorzystane do przygotowania świątecznych palemek, koszyczków oraz ozdobnych wianków. Świetliczaki miały możliwość przygotowania kartek świątecznych dla bliskich osób oraz dekoracji w postaci pisanek, „hopsających” zajączków oraz żółciutkich kurczaczków. Był to czas pełen radości oraz aktywności twórczej. Bawiliśmy się świetnie!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”
Świetlica szkolna ogłasza wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka”:
I miejsce – Julia Hajdysek kl. 3 a
II miejsce – Bartosz Rudź kl. 2 a
III miejsce – Adam Zając kl. 2 b
wyróżnienie – Ewelina Mienkina kl. 2 a
wyróżnienie – Jakub Sąsała kl. 1 a
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!
„Od piekarza bułeczka,
od cukiernika ciasteczka,
i już niebo w gębie mamy,
i za to Wam serdeczne życzenia składamy.”
15 marca świętujemy Dzień Piekarzy i Cukierników, z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o tym, na czym polega praca piekarza i cukiernika oraz poznaliśmy walory zdrowotne i smakowe wypieków. Niemal każdego dnia przygotowując śniadanie sięgamy po pieczywo. Pamiętajmy, aby czasem jedząc produkt piekarniczy zastanowić się przez chwilkę, kto i z jakim poświęceniem pracuje, abyśmy mogli codziennie rano sięgnąć dłonią po tak pyszne wypieki.
ZABAWY BADAWCZE Z WYKORZYSTANIEM PRZYPRAW
Zajęcia świetlicowe, których celem było poznanie popularnych przypraw stosowanych w kuchni. Wyodrębnienie ich cech charakterystycznych poprzez zmysł wzroku, dotyku i węchu oraz zapoznanie uczniów ze zdrowotnymi właściwościami omawianych przypraw.
Wiosna tuż, tuż, a co za tym idzie wszystko budzi się do życia. 14 marca w Dzień Motyla nasze świetliczaki wykonywały na różne sposoby piękne motyle oraz poznały w filmie edukacyjnym etapy rozwoju tego pięknego owada.
„Ósmego marca marcowy wiatr z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podarował kwiat.”
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – zapoznanie uczniów z tradycją obchodzenia Święta Kobiet, kształtowanie u chłopców postawy uprzejmości wobec koleżanek. Budzenie szacunku wobec wszystkich kobiet. „Słynne Polki” – przybliżenie uczniom wyjątkowych kobiecych postaci i zachęcanie do realizacji własnych marzeń i pasji.
„…TEN, KTO HOBBY ŚWIETNE MA, SWOJĄ WARTOŚĆ ZNA.”
„Moje hobby, moje pasje” – tygodniowy cykl zajęć świetlicowych, mających na celu rozwijanie zainteresowań i pasji, wskazanie pożytecznych form spędzania wolnego czasu. „Dobra pasje i złe pasje” – ich wpływ na rozwój, samopoczucie i zdrowie. W jakich trudnych sytuacjach hobby pomaga? Co daje nam pasja? Poznanie sylwetek kobiet z pasją.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „AKTYWNE I BEZPIECZNE FERIE”
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Aktywne i bezpieczne ferie” adresowanego dla uczniów klas I -III:
I miejsce: Anna Smołucha kl. 2c
II miejsce: Maciej Grzegorzewski kl. 2b
III miejsce: Zuzanna Najwer kl. 1c
wyróżnienie: Weronika Owczarek kl. 2b
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim jego uczestnikom, a autorom nagrodzonych prac – gratulujemy!
FERIE TUŻ… TUŻ…
Ostatni tydzień przed feriami w świetlicy upłynął pod hasłem ,,Piękno zimowego krajobrazu i bezpieczne ferie”. Podczas zajęć zachęcaliśmy uczniów do aktywnego wypoczynku podczas ferii, nie zapominając przy tym o przestrogach i dobrych radach na bezpieczne zabawy na śniegu. Śpiewaliśmy piosenki o tematyce zimowej, rozwiązywaliśmy zagadki, powstało też wiele wspaniałych prac ukazujących piękno zimowego krajobrazu.
WYCHOWAWCY ŚWIETLICY ŻYCZĄ WSZYSTKIM UCZNIOM RADOSNYCH, AKTYWNYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH!
SERCE DLA LUBLIŃCA
W ramach obchodów 750 – lecia Miasta Lublińca, świetlica szkolna aktywnie włączyła się w świętowanie tych zacnych urodzin. Świetliczaki zapoznały się z historią, herbem, flagą i maskotką naszego miasta. Z okazji zbliżających się Walentynek dzieci przygotowały wierszyk pt. „Serce dla Lublińca” oraz wykonały walentynkowe serduszka dla ukochanego Lublińca.
ŻYJ ZDROWO – JEDZ KOLOROWO!
„Żyj zdrowo – jedz kolorowo” – pod takim hasłem rozpoczęliśmy nowy miesiąc w świetlicy szkolnej. W ramach realizowanego na przestrzeni roku szkolnego cyklu zajęć poświęconego zasadom zdrowego odżywiania, związanego z uczestnictwem naszej szkoły w „Programie dla szkół”, ukazującego korzyści płynące z diety bogatej w warzywa, owoce i produkty mleczne, jak również poruszającego temat pochodzenia produktów spożywczych, ich uprawy, produkcji oraz sposobów na niemarnowanie żywności, uczniowie mogli m.in. pogłębić swoją wiedzę na temat znaczenia drugiego śniadania dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przekonać się, że zdrowe jedzenie może być także atrakcyjne dla oczu – kolorowe. Jak zawsze, gdy mówimy o zdrowym odżywianiu, towarzyszył nam Chrumas – bohater „Pamiętnika Chrumasa”, sympatyczna świnka, fan sportu i zdrowej żywności.
Zachęcamy do udziału w konkursie NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W LUBLIŃCU OCZAMI DZIECKA
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY – Najpiękniejsze miejsca w Lublińcu oczami dziecka
ŚWIĘTO PAŃ Z SEKRETARIATU
Uczniowie doskonale wiedzą, że sekretariat to bardzo ważne miejsce w szkole. Obchodzony 25 stycznia Dzień Sekretarki i Asystentki był okazją, aby przybliżyć uczniom pracę pań z sekretariatu. W świetlicy powstały dla naszych pań sekretarek – pani Ani i pani Agaty „motylkowe drzewka szczęścia” oraz laurki. W ten sposób uczniowie chcieli podziękować za pracę, uśmiech oraz służenie pomocą i radą w wielu codziennych sprawach…
MOŻE WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ…
Może warto się zatrzymać na krótko lub dłużej,
Nie dlatego, że się weszło w ogromną kałużę…
Może i teraz, gdzieś tam za lasem, gdzieś za rzeką
Lub tuż obok niedaleko, w bloku w drugiej klatce,
W przygarbionym staruszku czy w smutnej sąsiadce
Ktoś samotny na drugiego człowieka czeka,
Co odwiedzi go lub chociaż pozdrowi z daleka…
W ostatnim czasie dzieci w świetlicy przygotowały laurki dla seniorów, a wcześniej upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uśmiech na twarzy gościł na twarzach wszystkich uczestników zajęć!
BABCIU, DZIADKU, CÓŻ WAM DAM?
Dziadkowie w życiu dziecka zajmują szczególne miejsce… Dzień Babci, Dzień Dziadka – to wspaniała okazja, by okazać im szacunek i podziękować za ich ciepło, troskę i cierpliwość. W świetlicy z myślą o babciach i dziadkach w radosnej atmosferze powstawały upominki od wnucząt – fantazyjnie ozdobione laurki oraz słoiczki z „lekarstwem na wszystko”. Wyjątkowym prezentem dla wszystkich babć i dziadków było nagranie piosenki z wierszykiem przygotowane przez dzieci z świetlicy. Wszyscy byli pełni zapału i pracowali z ochotą, aby dziadkowie wiedzieli, iż pamiętamy o nich w dniu ich święta i na co dzień!
ŚWIETLICOWA GROMADKA ŚWIĘTUJE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się A. A. Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego syna Krzysia. Urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Uczniowie naszej szkoły, przebywający w świetlicy szkolnej włączyli się w obchody tego wyjątkowego święta – Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Podczas zajęć świetlicowych dzieci zapoznały się z historią misia, wysłuchały fragmentów książki o przygodach misia i jego przyjaciół, rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe oraz wykonały maskę przedstawiającą Kubusia.
Miś o bardzo małym rozumku jest skarbnicą złotych myśli, które warto przypominać:
„(…) – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”
„Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje, i jesteś mądrzejszy, niż myślisz.”
❄DZIEŃ ŚNIEGU❄
Podczas zajęć w świetlicy dzieci miały możliwość zapoznania się z świętem, obejrzenia filmów edukacyjnych na temat sportów zimowych, wykonania prac plastycznych, rozwiązywania zagadek, rebusów i krzyżówek. Badały też właściwości śniegu oraz jego czystość. Bawiły się doskonale!
Obchodzony w naszej świetlicy 11 stycznia Dzień Mleka był świetną okazją, by uzmysłowić sobie wartości płynące z picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych i odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego mleko i jego przetwory są ważne w diecie dzieci? Proponowane w tym dniu zajęcia – zabawy ruchowe, słuchanie piosenek tematycznych, puzzle, krzyżówki, zajęcia twórczo-plastyczne pozwoliły świetliczakom utrwalić nazwy przetworów mlecznych, poznać składniki odżywcze mleka i do tego świetnie się bawić! Szczególnie uczestnikom zajęć spodobało się twórcze eksperymentowanie z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów – barwników spożywczych i mleka.
Zachęcamy do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Aktywne i bezpieczne ferie zimowe”
KOLĘDNICY DLA ŚWIETLICY
W ramach zajęć z wychowania do życia w rodzinie uczniowie klasy 4b przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów korzystających z zajęć świetlicowych piękne Jasełka. Panowała podniosła, świąteczna atmosfera uświetniona grą na instrumentach naszych kolędników. Było wspólne kolędowanie i składanie życzeń. Było pięknie ⭐
ŚWIETLICZAKI I ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ
Pasowanie na Świetliczaka to uroczystość nie byle jaka. 16 grudnia się odbyła i wszystkie pierwszaki zgromadziła. Dzieci klas 1 obiecały być grzecznymi , życzliwymi świetliczakami i uroczyście to ślubowały. Zadania przygotowane dla nich wykonały, zagadki rozwiązały, piosenkę świetlicową pięknie odśpiewały – egzamin na medal zdały, stając się tym samym PRAWDZIWYMI ŚWIETLICZAKAMI. Na koniec dyplomy i prezent – samolot dostały i zadowolone do swoich sal się udały.
na malują wszystko, to co chcę…
TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI – MIŁO BYĆ MIŁYM
25 listopada – obchody Dnia Pluszowego Misia w świetlicy: Miś pluszowy, miś kudłaty, biały , czarny lub łaciaty. Wszystkie misie my kochamy, bo ich święto dzisiaj mamy.
WRZESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
takie jak Dzień Marzyciela lub Międzynarodowy Dzień Kropki, która czasem wiele zmienia…
dzień uświadamiający wartość czytania, dzień pełen niezwykłych historii i ich ilustrowania…