Wolontariat

                                                                                            

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły nauczycieli, uczniów i rodziców na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Ważnym elementem jest również dbanie o środowisko naturalne zarówno to lokalne, jak i rozumiane w znaczeniu globalnym. Poprzez uczestnictwo w akcjach wolontariatu kształtujemy postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarzamy okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomagamy w rozwijaniu zainteresowań i pasji.

 

ZŁOTE MYŚLI O WOLONTARIACIE

Wolontariat – to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa.

Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, zwierząt, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Wolontariuszem może zostać każdy!!!

 Oprócz dysponowania wolnym czasem należy mieć przede wszystkim dobre chęci.

 Cechy, które powinny charakteryzować wolontariusza:

 • optymizm i chęć do działania;
 • motywacja do niesienia pomocy potrzebującym;
 • odwaga i brak barier psychicznych;
 • odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność…

AKCJE WOLONTARIATU

 • zbiórki żywności;
 • zbiórki przyborów szkolnych, książek i gier;
 • zbiórki nakrętek, znaczków, okularów;
 • organizacja światowego Dnia Chorych;
 • pomoc Afryce, stowarzyszeniom i fundacjom;
 • włączanie się w ogólnoświatowe, ogólnopolskie, lokalne i szkolne akcje;
 • kiermasze i loterie;
 • pomoc schroniskom i przytuliskom dla zwierząt.

 Pamiętaj Człowieku !!!

 Tobie została powierzona ziemia jako ogród, zatem rządź nią z mądrością;

Troszcz się o człowieka, o zwierzę,  o zioło, o wodę i o powietrze…  aby Ziemia nie została ich pozbawiona.

 

KOORDYNATORZY

Szkolny Klub Wolontariusza w naszej szkole działa od 2003 roku. Koordynatorami Szkolnego Klubu Wolontariusza są: Marzena Kowalik i Halina Karczewska. Z Klubem aktywnie współpracuje cała społeczność szkolna. W roku szkolnym 2023/2024 koordynatorami są Halina Karczewska i Iwona Pawełczyk-Mukoid.

 

CYTATY

„Kiedy robię coś dobrego, czuję się tak, jakbym jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami”

                                                                                                                              Cecylka Knedelek

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.” 

                                                                                                                                Jan Paweł II

Występy Wolontariuszy

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Akcja „Wiosenna paka dla zwierzaka” w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza naszej szkoły.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się do akcji „Wiosenna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i kocyków. Zebrane dary przekazane zostały organizacjom zajmującym się pomaganiem zwierzętom: Schronisko OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytulisko „KOTY I PSY” w Lublińcu.
                                                                                                                        Szkolny Klub Wolontariusza

WYSTĘP DLA KOŁA POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH

10 kwietnia br. w restauracji Antares w Lublińcu na spotkaniu wielkanocnym członków Koła Polskiego Związku Niewidomych uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce wiosenno-świątecznej, przygotowany pod kierunkiem pani Haliny Karczewskiej. Podczas występu uczniowie klas 3a, 6b i 7a: Hanna Grabińska, Marta Dyla, Paulina Geroska, Kewin Ceglarz, Aleksander Grabiński, Mikołaj Sroka, Dawid Brzezina przedstawili wiersze i utwory muzyczne, sprawiając niezwykłą radość wszystkim zgromadzonym.

Wydarzeniu towarzyszyła przemiła atmosfera, pełna wiosennego optymizmu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zasiedli do poczęstunku i mieli okazję poznać się i wspólnie spędzić czas na rozmowach. Uczniowie zostali obdarowani słodkościami.

To wyjątkowe spotkanie z osobami niedowidzącymi i niewidzącymi pozostawi ślad w sercach i pamięci każdego, kto w nim uczestniczył.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W miniony weekend na terenie Lublińca odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności, w której udział wzięli również wolontariusze spośród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

                                                                                                                                 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM

           23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. W ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza uczniowie przygotowali plakaty oraz prezentacje, które przybliżały ideę święta – należy i warto pomagać, jak również prosić o pomoc, wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Powstały też prace plastyczne ukazujące, czym dla dzieci jest „pomoc potrzebującym”.
         O różnych formach pomocy, o potrzebujących i niosących pomoc opowiadało przedstawienie teatrzyku cieni „Klub Leśnej Pomocy” przygotowane przez uczniów klasy 7a – Franka, Jana, Kubę, Lenę, Remigiusza i Wojtka na podstawie scenariusza opracowanego przez opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariusza, panią Iwonę Pawełczyk – Mukoid. Uczniowie samodzielnie przygotowali potrzebne rekwizyty i użyli cieni rzucanych na ekranie do przedstawiania postaci i historii uczniom przebywającym w świetlicy szkolnej. A jaka to historia? Poznajemy między innymi historię bociana, którego opieką otoczył Klub Leśnej Pomocy, gdy ten – ze względu na złamane skrzydło – nie mógł odlecieć na zimę do ciepłych krajów, a który potem sam pomaga potrzebującym pomocy lub też historię niedźwiedzicy zaangażowanej w niesienie pomocy na rzecz innych, która nagle sama tej pomocy potrzebuje i – co ważne – prosi o nią.

         Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele osób mijanych przez nas na co dzień potrzebuje pomocy. Nie zawsze potrzebne jest wsparcie materialne, czasem wokół nas są ludzie, dla których ważne i potrzebne w danej chwili jest dobre słowo czy gest. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Międzynarodowego Dnia Pomocy Potrzebującym w naszej szkole.

 

NOWOROCZNY WYSTĘP W DOMU KOMBATANTA

22 stycznia br. w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu odbył się Noworoczny montaż słowno-muzyczny połączony z obchodami Dnia Babci i Dnia Dziadka z udziałem uczniów naszej szkoły. Przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Pani Haliny Karczewskiej. Uczniowie kl. 6b zaprezentowali utwory muzyczne, wiersze i piosenki. Szczególnie wyróżniła się orkiestra, która zaprezentowała utwory muzyczne oraz podkłady do piosenek na różnych instrumentach, takich jak: euphonium, trąbka i gitara klasyczna.

Wspólne spotkanie młodzieży i seniorów będące swoistą symbiozą pokoleń, dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń i na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Pensjonariusze otrzymali przygotowane przez uczniów upominki okolicznościowe.

Występ upłynął w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością nie był ostatnim w Domu Kombatanta.

„DZIECI – DZIECIOM” – AKCJA SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA

„Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek i słodyczy. Zebrane dary przekazane zostały dla podopiecznych z Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie akcji.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

5 grudnia z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto wolontariuszy             i organizacji, które zajmują się wolontariatem. Celem święta jest uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Szkolny Klub Wolontariusza działający od wielu lat w naszej szkole włącza się          w szereg akcji charytatywnych. Pomagamy potrzebującym, reagujemy czynnie na potrzeby środowiska oraz wspomagamy różnego typu inicjatywy charytatywne, takie jak:

 • „Jesienna paka dla zwierzaka” i „Wiosenna paka dla zwierzaka” – zbiórki karmy, zabawek i kocyków dla Schroniska OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytuliska – Koty  i psy w Lublińcu;
 • „Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich;
 • „Serce dla seniora” – przygotowanie występu słowno-muzycznego oraz przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu;
 • „POMÓŻ I TY” – zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli  i słodyczy przeznaczona dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach;
 • „Nakręć się na zbieranie dla Adasia” – zbiórka plastikowych nakrętek dla chorego mózgowe porażenie dziecięce Adasia. Zebrane nakrętki pomogą sfinansować rehabilitację i zajęcia, które usprawnią funkcjonowanie chłopca.
 • „Świąteczna Zbiórka Żywności” i „Wielkanocna zbiórka Żywności” – włączenie się do akcji zbiórki żywności dla potrzebujących w punkcie Biedronka, we współpracy  z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lublińcu.
 • „Zbieraj baterie i telefony” – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej;
 • Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza –„Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”;
 • Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze i inne.

Wszystkim wolontariuszom składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Życzymy wewnętrznej satysfakcji ze swoich działań oraz uśmiechu tych, którym pomagacie. Empatia, wrażliwość, dobroć, bezinteresowność i serdeczność są cechami, które w tak szlachetny sposób potraficie spożytkować i obdarować nimi drugiego człowieka. Niech niesienie pomocy innym, wnosi w Wasze życie radość       i szczęście oraz niech stanie się źródłem osobistego rozwoju.

Świąteczna zbiórka żywności.

Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu w dniu 25.11.2023r. brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności – „Święta godne, a nie głodne”, która odbyła się w punkcie Biedronka przy ulicy Pawła Stalmacha w Lublińcu.
Serdeczne podziękowania wszystkim za zaangażowanie i współpracę na rzecz akcji i osób potrzebujących.
                                                                                                                                                                                                

Święty Mikołaj na Kresach – podsumowanie.

Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje dzieciom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i wsparcie akcji „Święty Mikołaj na Kresach”, wspierając naszych rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Przygotowane paczki z darami, dostarczone zostały do siedziby Towarzystwa Patriotycznego „KRESY” w Częstochowie.
                                                                                                                              
Akcja „Jesienna paka dla zwierzaka” w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza naszej szkoły.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się do akcji „Jesienna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i kocyków. Zebrane dary przekazane zostały organizacjom zajmującym się pomaganiem zwierzętom: Schronisko OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytulisko „KOTY I PSY” w Lublińcu. 

Na przełomie września i października br. w ramach działań szkolnego Wolontariatu miała miejsce akcja – „Zbiórka darów dla królików i gryzoni”. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do zbiórki. Zebrane dary przekazane zostały do Okienka życia dla królików i gryzoni.

                                                                                                                                           Szkolny Klub Wolontariusza

Szkolny Klub Wolontariusza zachęca do udziału w akcji charytatywnej – „Święty Mikołaj na Kresach”. Tegoroczna akcja, wzorem lat ubiegłych, obejmować będzie pomoc materialną dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.
W bieżącym roku szkolnym zbieramy:
– słodycze (batoniki, czekolady, ciastka zbożowe, dżemy i żelki),
– artykuły szkolne (zeszyty, kredki, mazaki, ołówki, długopisy, plastelinę, książki – lektury).
Cała klasa przygotowuje paczkę z wyżej wymienionych darów. Do paczki wkładamy również kartkę z życzeniami świątecznymi od uczniów przygotowujących paczkę.
Paczki przynosimy do świetlicy szkolnej do dnia 7 listopada br.

ROK SZKOLNY 2022/2023

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA – PODSUMOWANIE

Zgodnie z ideą Wolontariatu, wolontariusze z opiekunami organizowali i realizowali różne przedsięwzięcia. Podejmowana przez uczniów aktywność wpływała pozytywnie na rozwój ich osobowości oraz kształcenie postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, dostarczała alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

W trakcie całego roku Szkolny Klub Wolontariusza brał udział w organizacji następujących przedsięwzięć:

 • „Jesienna paka dla zwierzaka” i „Wiosenna paka dla zwierzaka” – zbiórki karmy, zabawek i kocyków dla Schroniska OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytuliska – Koty i psy w Lublińcu;
 • „Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich;
 • „Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu;
 • „POMÓŻ I TY” – zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli  i słodyczy przeznaczona dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach;
 • „Nakręć się na zbieranie dla Adasia” – zbiórka plastikowych nakrętek dla chorego mózgowe porażenie dziecięce Adasia. Zebrane nakrętki pomogą sfinansować rehabilitację i zajęcia, które usprawnią funkcjonowanie chłopca.
 • „Świąteczna Zbiórka Żywności” i „Wielkanocna zbiórka Żywności” – włączenie się do akcji zbiórki żywności dla potrzebujących w punkcie Biedronka, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lublińcu.
 • „Zbieraj baterie i telefony” – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej;
 • Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza –„Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”;
 • Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze.

Uczniowie – wolontariusze nauczyli się niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień. Wykonanie poszczególnych zadań wniosło w ich życie wiele radości i przyczyniło się do osobistej satysfakcji.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w działania prowadzone przez Szkolny Klub Wolontariusza. Mamy świadomość, że bez wsparcia uczniów i ich rodziców wielu z tych akcji nie udałoby się przeprowadzić.

 Jeszcze raz bardzo dziękujemy. Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji!

 

Akcja „Wiosenna paka dla zwierzaka” w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza naszej szkoły.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się do akcji „Wiosenna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i kocyków. Zebrane dary przekazane zostały organizacjom zajmującym się pomaganiem zwierzętom: Schronisko OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytulisko „KOTY I PSY” w Lublińcu.
                                                                                                                         

Akcja „POMÓŻ I TY” w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza naszej szkoły.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się do akcji „POMÓŻ I TY” – zbiórka zabawek, książek, gier i artykułów papierniczych. Dary przekazane zostały podopiecznym Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach.

                                                                                                                                                                       

Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje wszystkim za włączenie się do akcji „Nakręć się na zbieranie dla Adasia” – zbiórka nakrętek.
Dziękujemy i prosimy o jeszcze! 
                                                 
                                                                                                                                                                             
WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu w dniu 25.03.2023 r. brali udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności, która odbyła się w punkcie Biedronka przy ulicy Pawła Stalmacha w Lublińcu. Organizatorem zbiórki był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu.
Serdeczne podziękowania wszystkim za zaangażowanie i współpracę na rzecz akcji i osób potrzebujących.
                                                                
                                                                                                                                                                                                

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH

Podobnie jak w poprzednich latach i w tym roku nasza szkoła brała udział w akcji „Święty Mikołaj na Kresach”. Idea tegorocznej akcji polegała na przygotowaniu świątecznych paczek dla młodych Rodaków na Wschodzie. W ramach działań Szkolnego Wolontariatu została zorganizowana zbiórka produktów do przygotowania paczek, były to: zeszyty, kredki, plastelina, mazaki, długopisy, ołówki i słodycze. Przygotowane paczki przekazane zostały do siedziby Towarzystwa Patriotycznego „KRESY” w Częstochowie.

Dziękujemy rodzicom i uczniom za włączenie się do akcji.

 

 

Zaczynamy akcję zbierania nakrętek! Jeśli wyrzucacie to przestańcie! Jeśli zbieracie i nie wiecie co z nimi zrobić to my chętnie przygarniemy każdą ilość, kolorowe i białe, duże i małe, po sokach, po chemii, po jogurtach – normalnie WSZYSTKIE!

Przyłączcie się do zbiórki – Szkolny Klub Wolontariusza

 

JESIENNA PAKA DLA ZWIERZAKA

Jak co roku w październiku, w ramach działań szkolnego Wolontariatu, w naszej szkole miała miejsce zbiórka karmy, zabawek i kocyków dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zebrane dary zostały przekazane organizacjom  zajmującym się pomaganiem zwierzętom: Schronisko OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytulisko „KOTY I PSY” w Lublińcu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

„Jesienna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i koców dla Schroniska OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytuliska – Koty i Psy w Lublińcu.

 

„Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

 

„Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu.

 „Razem dla dzieci Ukrainy” włączenie się w akcję pomocy dzieciom z Ukrainy – zbiórka artykułów papierniczych, książek, kolorowanek, plecaków, piórników, zabawek i słodyczy, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kulturą mi do twarzy – Warto pomagać”.

Działania Wolontariatu 

      1. Jesienna paka dla zwierzaka – zbiórka karmy, zabawek i kocy dla schroniska i przytuliska w Lublińcu.

      2. Święty Mikołaj na Kresach – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

      3. Zbieraj baterie i telefony – akcja w ramach edukacji ekologicznej.

      4. Cykl zajęć dla uczniów klas 1-8 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza:

– „Radość pomagania – dlaczego warto pomagać?”;

– Mikołajem być… – czyli co to jest WOLONTARIAT. Porównanie Mikołaja do Wolontariusza;

– Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym;

      5. „Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków dla podopiecznych Domu Kombatanta z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

      6. Laurka dla Seniora-wykonanie i przekazanie laurek z okazji Dnia Babci i Dziadka dla podopiecznych Domu Kombatanta w Lublińcu.

Akcja charytatywna „Dzieci – dzieciom”

 

„Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli i słodyczy przeznaczona dla dzieci i młodzieży  z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach.

                                     Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie akcji.

                                                                                                                                               Szkolny Klub Wolontariusza

 

 

 

Cykliczne zajęcia dla uczniów

Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – „Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”.

Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze.

„Zbieraj baterie i telefony” – Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej.

 

„Wakacyjna paka dla zwierzaka” – zbiórka karmy, zabawek i koców dla Przytuliska – Koty i Psy w Lublińcu.

Dziękujemy za wsparcie!

 

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA – PODSUMOWANIE

Zgodnie z ideą Wolontariatu, wolontariusze z opiekunami organizowali i realizowali różne przedsięwzięcia. Podejmowana przez uczniów aktywność wpływała pozytywnie na rozwój ich osobowości oraz kształcenie postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, dostarczała alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

W trakcie całego roku Szkolny Klub Wolontariusza brał udział w organizacji następujących przedsięwzięć:

 • „Jesienna paka dla zwierzaka” i „Wakacyjna paka dla zwierzaka” – zbiórki karmy, zabawek i kocyków dla Schroniska OTOZ ANIMALS w Lublińcu i Przytuliska – Koty i psy w Lublińcu;
 • „Święty Mikołaj na Kresach” – zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich;
 • „Serce dla seniora” – przygotowanie i przekazanie upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu;
 • „Laurka dla seniora” – wykonanie i przekazanie laurek z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu;
 • „Dzieci – dzieciom” – zbiórka artykułów papierniczych, książek, zabawek, gier, puzzli i słodyczy przeznaczona dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach;
 • „Zbieraj baterie i telefony” – włączenie się do akcji w ramach edukacji ekologicznej;
 • „Razem dla dzieci Ukrainy” – włączenie się w akcję pomocy dzieciom z Ukrainy – zbiórka artykułów papierniczych, książek, kolorowanek, piórników, plecaków, zabawek i słodyczy w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy – Warto pomagać”;
 • Cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – „Radość pomagania” – dlaczego warto pomagać?, „Mikołajem być…” – czyli co to jest WOLONTARIAT, „Znaczenie Wolontariatu w życiu codziennym”;
 • Cykl zajęć dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej – warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia czytelnicze.

Uczniowie – wolontariusze nauczyli się niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień. Wykonanie poszczególnych zadań wniosło w ich życie wiele radości i przyczyniło się do osobistej satysfakcji.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w działania prowadzone przez Szkolny Klub Wolontariusza. Mamy świadomość, że bez wsparcia uczniów i ich rodziców wielu z tych akcji nie udałoby się przeprowadzić.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy. Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji!

 

ARCHIWUM

Rok szkolny 2019/2020

 

 

Na skróty

Skip to content