Międzynarodowy projekt ekologiczny eTwinning „Eco-friendly kids”

W tym roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas 2 wraz ze swoimi wychowawczyniami i nauczycielkami języka angielskiego realizują międzynarodowy projekt eTwinning „Eco-friendly kids”, którego autorką i szkolnym koordynatorem jest nauczycielka języka angielskiego – Aleksandra Sobolewska.

Do projektu zaproszone zostały dzieci w wieku 8-10 lat z Hiszpanii, Grecji i Włoch.

Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę dbania o środowisko poprzez różnego rodzaju działania:

– dzieci wezmą udział w lekcjach o tematyce ekologicznej, przeprowadzonych w języku angielskim przez uczennice klas 8 naszej szkoły;

– zasadzimy rośliny upamiętniające nasze działania w projekcie;

– narysujemy rośliny i zwierzęta będące pod ochroną w naszych krajach;

– wykorzystamy sprzęt nabyty w ramach Laboratorium Przyszłości m.in. wykonamy fragment natury przy użyciu drukarki 3D;

– odbędziemy spotkania online z naszymi międzynarodowymi przyjaciółmi;

– naszą finalną pracą będzie e-book.

Rezultaty naszych działań będą przedstawione przy użyciu nowoczesnych technologii komputerowych.

W dniu 18 kwietnia, 21 kwietnia i 25 kwietnia w klasach 2 uczennice z klas 8 przedstawiły swoim młodszym kolegom i koleżankom temat „Earth Day” w ramach lekcji języka angielskiego. Dzieci poznały sposoby w jaki mogą chronić środowisko wzbogacając przy okazji swój zasób słownictwa z języka angielskiego w tak ważnym dla nich temacie.

 

21 kwietnia uczniowie klas 2 uczcili Światowy Dzień Ziemi – w klasach rozmawialiśmy o powodach, dla których powinniśmy świętować ten dzień oraz o sposobach, w jaki możemy dbać o naszą Planetę na co dzień. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na pochód po ulicach Lublińca, który swój finał miał na Rynku. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Ziemia, wyspa zielona”, przypominając sobie oraz wszystkim zgromadzonym w centrum miasta lublińczanom, że dbałość o Ziemię jest naszym wspólnym obowiązkiem.

Dzień 28 kwietnia był dla naszych dzieci niezwykle emocjonujący, gdyż właśnie wtedy odbyło się pierwsze spotkanie online wszystkich partnerów naszego międzynarodowego ekologicznego projektu. Mieliśmy okazję przywitać się zarówno w języku angielskim jak i ojczystym, chętni uczniowie powiedzieli kilka słów o sobie oraz jak dbają o środowisko wykorzystując słownictwo poznane w ramach lekcji angielskiego „Earth Day”, na koniec naszego spotkania pożegnaliśmy się również w dwóch językach.

Dziękujemy Laurze z Hiszpanii, Silvestri z Włoch oraz Effie i Elleni z Grecji wraz z ich uczniami za przesympatyczne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne 🙂

 

12 maja wzięliśmy udział w lekcji poświęconej tematyce recyklingu, wykorzystaliśmy przy okazji możliwości, jakie dają nam technologie informacyjne, jakimi dysponujemy. Zobaczyliśmy krótkie filmy poświęcone tej tematyce i wykonaliśmy kilka zadań przy użyciu tablicy interaktywnej.

Z okazji Dnia Niezapominajki na lekcji języka angielskiego napisaliśmy po angielsku co oznacza dla nas niezapominajka, a następnie narysowaliśmy kształt niezapominajki i wrysowaliśmy w niej to, co było dla każdego dziecka najważniejsze z podanych wcześniej przykładów.

W ramach zajęć z edukacji wczesnoszkolnej dzieci również omawiały temat związany z Dniem Niezapominajki świętowany 15 maja. Przy tej okazji powstały piękne prace plastyczne. 

Kolejnym etapem naszego ekologicznego projektu było zapoznanie uczniów klas 2 ze zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem w Polsce. Powstałe prace zostaną wykorzystane w tworzeniu w aplikacji StoryJumper e-booka „Animals and plants being under protection in our country” (Poland, Greece, Italy and Spain).

26 maja miało miejsce drugie spotkanie online z naszymi partnerami w projekcie. Z tej okazji uczennice klasy 8e przygotowały i omówiły prezentację o zwierzętach i roślinach zagrożonych wyginięciem na świecie. Dodatkowo mieliśmy szansę pokazać prace plastyczne powstałe w ramach codziennych lekcji a związane właśnie z tematyką wymierania różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym kraju.

Nie odbyło się bez śmiechów i radości z możliwości ponownego „zobaczenia się” 🙂

Po zakończonym spotkaniu udostępniliśmy przygotowaną przez nas kartę pracy oraz kolorowankę.

 

Ostatnie finałowe spotkanie online na aplikacji MS Teams poprowadzone przez Hiszpankę odbyło się w środę 7 czerwca. Chętni uczniowie mogli podzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami wrażeniami z realizacji ekologicznego projektu eTwinning. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają nadzieję spotkać się ponownie w innym projekcie.

19 czerwca 2023 roku uczniowie klas 2 wraz ze swoimi nauczycielkami zasadzili obok budynku naszej szkoły kwiaty, które będą nam przypominać o zrealizowanym ekologicznym projekcie międzynarodowym eTwinning. 

Był to jeden z ostatnich etapów realizacji naszego projekty „ECOfriendly kids”. Przed nami uzupełnienie e-booka przepięknymi rysunkami naszych uczniów klas 2.

Nasz e-book jako finalny produkt współpracy Polski, Włoch, Hiszpanii i Grecji w ramach międzynarodowego projektu eTwinning „Eco-friendly kids” jest gotów:

E-BOOK – ANIMALS AND PLANTS BEING UNDER PROTECTION IN OUR COUNTRIES

Na skróty

Skip to content