CMI archiwum 2019/2020

ROK SZKOLNY 2019/2020

Od września 2019r. uczniowie klas 4-8 mają możliwość uczęszczać na zajęcia rozwijające uzdolnienia w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, realizowanego w naszej szkole przez Ewę Siemiradzką. Celem projektu jest podniesienie kompetencji osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.
   Projekt CMI zapewnia uczestnictwo w prestiżowym przesięwzięciu o zasięgu ogólnopolskim, w tym możliwość stałego kontaktu ze społecznością renomowanych uczelni technicznych, a także kooperację środowisk dydaktycznych na polu uczelni wyższych i nauczycieli szkolnych.
  W naszej szkole zajęcia w ramach CMI uczniowie rozpoczeli od rozkręcenia jednostek centralnych, które przeznaczone były do utylizacji. Dzięki tem mogli praktycznie zobaczyć z czego zbudowany jest komputer.

Kolejne zajęcia to nauka programowania. Uczniowie świetnie sobie radzili na platformie PixBlocks, mBlock i w Scratchu.

Udział w grancie umożliwił nam otrzymanie trzech zestawów Mbotów (co zasiliło zasoby – ponieważ na początku roku szkolnego szkoła zakupiła 4 zestawy Mbotów do zajęć Robotyki prowadzonych również przez p. Gałązkę) i zakup robocików Edison oraz plansz do sterowania robotami. Skadanie robotów i programowanie ich było świetną zabawą dla zespołów przez kilka tygodni.

Odwiedziliśmy ROBOPARK – międzynarodową, interaktywną wystawę robotów. Dzięki najnowszej technologii byliśmy w interakcji z 70 robotami z całego świata. Zobaczyliśmy prawdziwy teatr robotów, rozmawialiśmy z robotami, zanurzyliśmy się w wirtualnej rzeczywistości i siłą umysłu zmuszaliśmy przedmioty do latania oraz uczestniczyliśmy w różnych warsztatach. Największą popularnością wśród naszych uczniów cieszyły się warsztaty długopisem 3D i slime.

Od pierwszych dni pracy zdalnej przygotowywaliśmy zadania na Ogólnopolskie Zawody Algorytmiczne, które umieszczaliśmy na platformie CMI. Zawody ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywały się on-line. Początkowo pracowaliśmy drogą mailową, poprzez kontakt telefoniczny i na Discord, a teraz szkoła zapewniła nam platformę Teams i nasza praca jest bardziej efektywna. Łącznie w zawodach wystartowało 226 zespołów. Z naszej szkoły brało udział w zawodach 9 Drużyn i ku naszej radości Drużyna, którą reprezentują: Michał Grabiński i Bartosz Perkowski z klasy 6c przeszli do kolejnego etapu zawodów na II miejscu na Politechnice Wrocławskiej. To bardzo duże osiągnięcie. Zadania były niezwykle trudne. Kolejny etap odbył się 16 maja 2020r. Hura. Michał i Bartek zajęli II miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych. Niestety, z powodu pandemii uroczysta gala nie odbędzie. Szkoda, mieliśmy nadzieję na spotkania z innymi uczestnikami zawodów.

Oprócz tego uczniowie w ramach kółka przygotowywali projekt na Ogólnopolski Konkurs Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej – Ambasador Wynalazczości.

 

Na skróty

Skip to content