JĘZYK MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ – NIEMIECKI – archiwum 2020/2021

ROK SZKOLNY 2020/2021

Idiomy w obrazach
 
W maju uczniowie klas I-VI wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno – językowym „Bilderidiome – idiomy w obrazach”, zorganizowanym przez ZSP w Boruszowicach. Zadanie konkursowe polegało na zaprezentowaniu wybranych zwrotów w formie ilustracji, a tematyka związana była z kolorami (w klasach I-III) oraz zwierzętami (w klasach IV-VI). Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, oryginalnymi pomysłami oraz wyobraźnią. Z całej Polski napłynęło wiele prac, a jury musiało sprostać nie lada wyzwaniu, by wyłonić laureatów.  Naszym uczniom gratulujemy wykonania tak interesujących malunków i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu.
Agata Płuska
Patrycja Tyczka
Sukces Bianki i Julii
Z przyjemnością informujemy, że Bianka Schabowska (kl. 6f) oraz Julia Schabowska (kl. 7c) zostały laureatkami II miejsca w VI edycji Konkursu Plastyczno-Językowego „In der Märchenwelt der Brüder Grimm” na najlepszy komiks w języku niemieckim.
Zadanie polegało na napisaniu w języku niemieckim własnej opowieści z udziałem dowolnie wybranych bohaterów z baśni braci Grimm, dziejącej się we współczesnych czasach. Opowieść należało przestawić w formie komiksu. Konkurs został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak zaznaczają organizatorzy nadesłane w tym roku prace odznaczały się bardzo wysokim poziomem merytorycznym i artystycznym, dlatego komisja wyłaniająca zwycięzców stanęła przed nie lada wyzwaniem.
Naszym laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Barbara Piowczyk
Patrycja Tyczka
Pozdrowienia z Wiednia
Parę lat temu na lekcjach języka niemieckiego zainaugurowaliśmy obchody Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów. Co roku wysyłaliśmy list do jednej osobistości ze świata polityki lub sportu. Odpowiedź otrzymaliśmy od kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz piłkarza Borussii Dortmund Marco Reusa.
W tym roku nie mieliśmy możliwości przygotowania odręcznie wspólnej karty z pozdrowieniami, załączanej zawsze do listu. Mimo wszystko postanowiliśmy podtrzymać naszą tradycję i przesłać list w formie elektronicznej do prezydenta Austrii, Alexandra Van der Bellen. W liście wspomnieliśmy o licznych lekcjach, poświęconych historii i kulturze Austrii, a także załączyliśmy link do strony naszej szkoły, gdzie Prezydent mógł obejrzeć zdjęcia z zajęć, poświęconych Jego Ojczyźnie. Odpowiedź przyszła niezwykle szybko. Prezydent przesłał nam pozdrowienia i załączył niewielki fragment ze swojego przemówienia, które wygłosił w 2018 roku z okazji 100-lecia utworzenia Republiki:
„Austriackość stawia to, co wspólne ponad tym, co dzieli. Na tym bowiem polega możliwie największe dobro wszystkich.”
A także wspaniałe sentencje:
„Nie jesteśmy sami na świecie. I dlatego nikogo nie pozostawiamy samego”, oraz „Wszyscy jesteśmy Europą. Do nas należy ta, nasza, europejska przyszłość.”
Tym samym Prezydent nawiązał do obchodów Dnia Europy z 2018 roku, kiedy to gościł w swojej Kancelarii młodzież z 28 państw Unii Europejskiej, w tym również z Polski.
Niezmiernie się cieszymy, że Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen poświęcił czas, by nam odpisać.
                                                                                                                                                                                                                              Agata Płuska
Mein Haustier – Moje zwierzątko
 
Na języku mniejszości niemieckiej w klasie 3A, 3B, 3C uczniowie stanęli przed wyzwaniem wykonania rysunku swojego zwierzaka oraz napisania po niemiecku kilku najważniejszych rzeczy o swoim pupilu. Nasi trzecioklasiści poradzili sobie z zadaniem wspaniale – zarówno językowo, jak i plastycznie, dlatego poniżej publikujemy najpiękniejsze prace.
                                                                                                                                                                                                                            Patrycja Tyczka

Na skróty

Skip to content