KLUB HISTORYCZNY – archiwum 2019 – 2020

Nasze działania w roku szkolnym  2019 – 2020  

2 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu miało miejsce bardzo wzruszające wydarzenia. Uczniowie  spotkali się z przedstawicielami wojennego pokolenia   w ramach ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz…”, której inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP.
Włączając się w owo przedsięwzięcie chcieliśmy aby w  ten symboliczny sposób Dzieci Wojny mogły dokończyć ich przerwany 80 lat temu, marsz do szkół.
Lata okupacji zabrały Im beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Dlatego pragniemy pokazać i udowodnić, że Ich poświęcenie, dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne.
Bardzo dziękujemy za przybycie i wspomnienia pani Halinie Maternie, pani Halinie Foremny oraz panu Kazimierzowi Bromerowi.
Dla wszystkich zgromadzonych były to chwile ogromnego wzruszenia.
„Przerwany Marsz” jest próbą wyrażenia szacunku i podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to, że mimo złamanego dzieciństwa przetrwali i są tu z nami. Dzięki nim uczniowie dziś mogą spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców  i opiekunów.
Kontynuacją akcji będą „Pamiętniki Pokoleń”, czyli udokumentowanie wspomnień  Polskich Dzieci Wojny.

 

Na skróty

Skip to content