KLUB HISTORYCZNY – archiwum 2020 – 2021

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2020 – 2021

 

Wyniki  Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Moja Solidarność- Moja Wolność”
1 czerwca 2021r w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Moja Solidarność- Moja Wolność”. Konkurs został zorganizowany z okazji 40 Rocznicy powstania Solidarności i dotyczył jej historii ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
– europoseł pani Jadwiga Wiśniewska
-poseł pan Andrzeja Gawrona
-Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność w Częstochowie
-Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Lublińcu
-Urząd Miasta Lublińca
-Starostwo Powiatowe w Lublińcu
-Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
 
Oto nagrodzeni:
I miejsce – Sebastian Petlak – SP1
II miejsce- Aleksander Kaszlewicz- SP1
III miejsce Olga Kanclerz- Zespół Szkół im. E. Stein
Wyróżnienia:
Izabela Ledwoń- SP 3
Julia Panek -SP Kośmidry
Ignacy Majczyna- Zespół Szkół im. E. Stein
Antonina Benecka-SP1
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczniom wręczyli pan poseł Andrzej Gawron, asystent pani europoseł Jadwigi Wiśniewskiej-pan Marcin Woś, zastępca przewodniczącego Częstochowskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” pani Dorota Kaczmarczyk. Na uroczystości obecni byli także radni panowie Jan Springwald i Adam Richter oraz pan Marian Cyroń.
Dziękujemy naszym paniom Dyrektor Bożenie Wręczyckiej i pani Ewie Jaskule za obecność i wsparcie, którego udzieliły organizatorom.
Podziękowania należą się także wszystkim uczniom, którzy przygotowali prace konkursowe oraz ich opiekunom pani Katarzynie Kozie, pani Brygidzie Czuidai i pani Marzenie Kowalik. Bez Was ten konkurs by się nie udał.
Naszą mała galę konkursową uświetnił występ naszych utalentowanych uczniów Kamila Jaskulskiego i Dominika Sroki pod kierunkiem pana Arkadiusza Suchary.

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która ma na celu pielęgnować pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.
W rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję przypominającą o tym desperackim, heroicznym zrywie, który jest na symbolem walki o godność.  
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
W ramach naszych działań uczniowie klas 5-6 zapoznali się z filmem edukacyjnym „Będę pisać”, natomiast młodzież klas starszych poznała losy warszawskich Żydów na podstawie filmu „Muranów- Dzielnica Północna”. Ponadto uczniowie jak co roku przygotowali żółte żonkile.
Projekt „BACZYŃSKI”
Klub Historyczny oraz miłośnicy historii z naszej szkoły włączyli się w kolejny projekt edukacyjny „BACZYŃSKI”.
Celem projektu jest przede wszystkim upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego . Na stronie biblioteki szkolnej znajdziecie informacje nt. życiorysu poety , a także ciekawe linki do których warto zajrzeć.   Uczniowie klas ósmych przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące jego działalności jako żołnierza.  Projekt będziemy realizowali do końca roku szkolnego. Przed nami jeszcze m.in lekcja języka polskiego „Uczniowie-uczniom. Lekcja o Baczyńskim” A oto niektóre efekty naszej pracy.
X TYDZIEŃ SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

W lutym już po raz X odbył się jubileuszowy  „Tydzień Spotkań z Historią”. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ odbywała się online. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wykonali piękne prace na temat swojego ulubionego wydarzenia historycznego lub ulubionej postaci.

Oto kilka przykładowych prac.
Zapraszamy do udziału w akcji „ X Tydzień spotkań z historią”
Każdy miłośnik historii może wykonać pracę na temat ulubionego wydarzenia lub postaci historycznej.
Pracę można wykonać w następującej formie:
  • Kolaż
  • Komiks
  • Plakat
  • Prezentacja
  • Lapbook
Prace – prezentację należy przesłać na e-mail służbowy:
d.opalka@sp1.lubliniec.pl
lub
m.kowalik@sp1.lubliniec.pl
Pozostałe prace –  przesłać zdjęcie zadania a po powrocie do szkoły przynieść do nauczyciela uczącego.
Termin: na prace czekamy od 8 lutego do 12 lutego do godziny 15.00.
 
 
#SzkołaPamięta Pamiętamy i MY-uczniowie SP1
 
„Szkoła pamięta” – idea akcji:
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę  pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych,  którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.  Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny  wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w  historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje  do polskiej tradycji świat zadusznych.
                                                                                                #SzkołaPamięta                                                                                                                                                            Zachęcamy do udziału w akcji 
 
Propozycje działań:
   -przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
   -przygotowanie pracy  plastycznej upamiętniającej ważne postaci lokalnej historii,
  – opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,
  – przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,
  – odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat.

Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Moja Solidarność- Moja Wolność”                                               
pod honorowym patronatem:
– europoseł pani Jadwigi Wiśniewskiej
-posła pana Andrzeja Gawrona
-Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność w Częstochowie
-Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w Lublińcu
-Urzędu Miasta Lublińca
-Starostwa Powiatowego w Lublińcu
-Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
1. Zakres tematyczny konkursu:
prace plastyczne -wykonaj plakat lub kolaż uwzględniając w nim słowo „Solidarność”
prace wykonane jako prezentacje multimedialne mają w swojej tematyce nawiązywać do wydarzeń dotyczących historii Solidarności ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.
2. Warunki uczestnictwa:
przesłanie na adres organizatora metryczki  wraz z pracami  w terminie do   10.12.2020 r. (załącznik nr 1),
6. Prace muszą spełniać następujące wymagania:
a) praca plastyczna;
format A3, technika dowolna
b) prezentacja multimedialna musi:
być wykonana w programie Power Point bądź i zapisana w formacie umożliwiającym otwarcie jej bezpośrednio w wyżej wymienionych programach  (z rozszerzeniem *.ppt, *.pptx *.odp jak również jako prezentacja multimedialna z rozszerzeniem *.pps,*.ppsx) i zostać nagrana na płytę CD lub DVD;
zawierać od 15 do 30 slajdów (czas prezentacji 10-15 min.);
zawierać stronę tytułową z danymi autora: imię i nazwisko, wiek, szkoła, imię    i nazwisko opiekuna;
zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych.
Materiały do prezentacji dostępne są na stronie www.lubliniecki.pl oraz na fb Lubliniecki.pl
Podział nagród*:
-wyjazd do Brukseli (ok. 3 dniowy),
-1 dniowa wycieczka do Warszawy,
– atrakcyjne nagrody rzeczowe,
-nagrody  książkowe dla wszystkich uczestników.
*Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
*ze względu na stan pandemii wycieczki odbędą się w roku szkolnym 2021/2022
Więcej informacji u nauczycieli historii. Zapraszamy.

XXVI Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego
                               „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1972–1514. Od Cedyni do Orszy”                             
Zadania pisemne na  etapie szkolnym:
‒wiadomości i umiejętności z zakresu historii Polski  w latach
od 1966 do 1320 określone w podstawie programowej,
‒wiedzę podstawową dotyczącą oręża polskiego w latach 1966–1320.
Etap szkolny odbędzie się 04. 11. 2020 r. (środa) o godz. 13.00.
Wszystkich chętnych uczniów zapraszam do kontaktu.
BohaterOn w Twojej Szkole!
 
Jak co roku nasza szkoła włączyła  się w ogólnopolską akcję o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach „ Historia w Pudełku” oraz przygotowywali kartki dla Powstańca.
Akcji patronuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na skróty

Skip to content