5 maja, 2024

MAJOWE ŚWIĘTA

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY – w tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu  i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki  pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – święto obchodzone od 2004 roku. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym i  powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA – konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m. in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało jej się wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasie zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją  na świecie.

W ramach obchodów ŚWIĄT MAJOWYCH  w świetlicy szkolnej odbył się całotygodniowy cykl zajęć : warsztaty, projekcja filmów edukacyjnych, zajęcia czytelnicze i plastyczne, rozmowy kierowane, dyskusje, wypowiedzi uczniów. Celem tych zajęć było kształtowanie szacunku dla własnego państwa, i poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi i kształtowanie postaw patriotycznych.

Na skróty

Skip to content