21 września, 2022

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Projekty edukacyjne

Dobiega końca realizacja zadań wynikających z udziału szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W bibliotece można było zobaczyć prace wykonane przez uczniów w ramach następujących projektów edukacyjnych: Mali artyści ilustrują wiersze Juliana Tuwimatworzenie albumów z ilustracjami do wybranych utworów (klasy 1), Na wyspach Bergamutach – prezentacja wiersza Jana Brzechwy za pomocą papierowego teatrzyku kamishibai (klasy 2), Moje ulubione zwierzątko – wykonanie lapbooków (klasy 3), Okładka do mojej ulubionej książki – zaprojektowanie okładki do wybranej książki (klasy 4), Mistrz dobrych manier (klasy 5), Polecam – przeczytaj!przygotowanie recenzji wybranej książki (klasy 6), Kartki z kalendarza – wykonanie prac plastycznych nt. wybranego wydarzenia lub postaci historycznej związanej z historią Polski XX wieku (klasy 7), Święci i błogosławieni – patroni ulic naszego miasta – wykonanie albumów (klasy 8).

Nauczycielom i uczniom dziękujemy za zaangażowanie.

Biblioteka szkolna

                                                              80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji w bibliotece została przygotowana wystawa, przybliżająca życiorysy osób niosących pomoc prześladowanym w czasie II wojny światowej Żydom. Można było również zapoznać się materiałami przygotowanymi na tę okazję przez Instytut Pamięci Narodowej oraz z nowościami książkowymi, z zakresu historii najnowszej, zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

Sprawdzian z dobrych manier

 19 kwietnia br. w naszej szkole odbył się konkurs „Sprawdzian z dobrych manier”, którego uczestnikami byli uczniowie klas piątych. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego, podnoszenie kultury osobistej uczniów oraz rozwijanie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie. W konkursie wzięło udział po dwóch reprezentantów z każdej klasy piątej. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu oraz wykonanie zadań praktycznych. Najlepszą znajomością savoir-vivre’u wykazali się reprezentanci klasy 5b, drugie miejsce zajęła klasa 5c, a trzecie 5a.

Uczestnikom gratulujemy wiadomości i umiejętności.

                                                                                                                                                                                               Nauczyciele biblioteki i świetlicy

 

 

Warsztaty teatralno-czytelnicze w klasie 3c

21 kwietnia br. gościliśmy w naszej bibliotece panią Annę Trzepizur – autorkę wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie klasy 3c wysłuchali tekstu pt. „Zakładki Niejadki”, a następnie przygotowali inscenizację opartą na przeczytanym opowiadaniu. Trzecioklasiści stworzyli żywą książkę. Były okładki, zakładki, obwoluty, litery, karty. Kolorowe przebrania pozwoliły dzieciom wcielić się w rolę bohaterów książki przygodowej.

Uśmiech, radość i dobra zabawa towarzyszyły wszystkim podczas całego spotkania. Dziękujemy pani Ani za wspólnie spędzony czas oraz miłą i serdeczną atmosferę. Mamy nadzieję, że pani Ania jeszcze nas odwiedzi.

 

Pasowanie na czytelnika

21 lutego w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej” uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej oraz wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.

Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z rodzajami gromadzonych zbiorów oraz regulaminem biblioteki, mogli też zobaczyć najmniejszą i największą książkę dostępną w bibliotece.

W obecności dyrekcji szkoły i wychowawców dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, po którym nastąpiło pasowanie na czytelnika. Ważnym momentem wizyty było wypożyczenie pierwszej książki. Większość zaproponowanych dzieciom tytułów to nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe upominki oraz słodycze.

Naszych najmłodszych czytelników zapraszamy do biblioteki i życzymy ciekawych przygód w zaczarowanym świecie książek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. w naszej bibliotece

Dzięki udziałowi szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zbiory naszej biblioteki zostały wzbogacone o 468 nowości. Podczas dokonywania zakupów kierowano się przede wszystkim propozycjami zgłaszanymi przez uczniów i rodziców. W ofercie czytelniczej znalazły się m. in. takie tytuły jak Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai,  seria książek autorstwa Rafała Kosika Felix, Net i Nika i Dariusza Rekosza Na tropach tajemnic. Dla najmłodszych uczniów pozyskano książki Waldemara Cichonia o przygodach kota Cukierka oraz bestsellerową serię Magiczny domek na drzewie. Miłośnicy podróży będą mogli poznać przygody Neli małej reporterki oraz Mazurskich – najbardziej zakręconej rodzinki świata. Wśród zakupionych książek znalazła się również literatura fantastyczna, przygodowa, obyczajowa, historyczna oraz komiksy.

Pragnąc zainteresować i zapoznać naszych uczniów z pozyskanymi nowościami, przygotowana została wystawa Warto przeczytać. Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których ósmoklasiści zachęcali swoich młodszych kolegów do czytania.

Dla czytelników została przygotowana loteria z niespodziankami Prezent od Świętego Mikołaja. Każdy z uczestników miał możliwość wylosowania ciekawej książki do wypożyczenia i przeczytania. Na uczniów czekały również szczęśliwe losy uprawniające do wybrania dla siebie książki jako prezentu.

Mamy nadzieję, że udział naszej placówki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zachęci uczniów do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki i sięgania po książkę.

Sukcesy naszych uczniów

Uczennica naszej szkoły Natasza Sadek z klasy 6a zajęła II  miejsce w kategorii plastycznej Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Czytam bo lubię”, którego organizatorem była Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.

Sukcesy odnieśliśmy również w XIV edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska”. Antoni Ciwiński z klasy 5a zdobył II miejsce a wyróżnienie przyznano Oskarowi Kardasowi z klasy 5b.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęliśmy działania promujące czytelnictwo. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Lublińcu i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu, w trakcie których poznali różne formy książki. Dzieci miały również okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Trzy świnki”.

Dla drugoklasistów uczennice klasy ósmej czytały fragmenty „Asiuni” Joanny Papuzińskej. Tematyka książki została wybrana celowo, w związku z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych – „Czytanie dla pokoju”.

W październiku zaprosiliśmy także naszych uczniów do udziału w etapie szkolnym konkursów „Czytam, bo lubię” i „Mój ulubiony bohater literacki”. Zwycięskie prace plastyczne będą reprezentować szkołę na szczeblu powiatowym.

Akcje związane z promocją czytelnictwa wpisały się w realizowany przez naszą placówkę Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w 2001 roku na pamiątkę urodzin Janiny Porazińskiej – wybitnej pisarki, która wiele książek napisała z myślą o najmłodszych czytelnikach. Inicjatorem tego wydarzenia jest Polska Izba Książki.

Również w naszej szkole w tym dniu odbyły się zajęcia zorganizowane przez bibliotekę i świetlicę. Dzieci miały okazję wysłuchać m.in. tekstów baśni i legend polskich czytanych przez nauczycieli i uczniów klas ósmych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania zaprezentowane w formie teatrzyku obrazkowego kamishibai.

Na skróty

Skip to content