Język mniejszości narodowej – niemiecki

Rok szkolny 2022/2023

„Ogólnoniemiecki Dzień Głośnego Czytania”

W piątek 18 listopada Niemcy obchodzili „Der bundesweite Vorlesetag” czyli Dzień Głośnego Czytania. Co roku do akcji włączają się tysiące osób. Głośne czytanie odbywa się nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale również w muzeach, pływalniach i w centrach miast. Z tej okazji klasa 4b mogła się przekonać, że głośne czytanie po niemiecku wcale nie musi być nudne. Uczniowie podzieleni na grupy zmagali się np. z „Zungenbrecher” czyli łamańcami językowymi, których wymawianie sprawiło im wiele radości. Świetnie poradzili sobie z zadaniem „Stille Post”, które polegało na odczytaniu i zapamiętaniu zdania przez pierwszą osobę i wyszeptaniu bezbłędnie tego samego zdania do osoby siedzącej obok. Po kolejnych wyzwaniach związanych z głośnym czytaniem, każda grupa otrzymała tekst, na którego podstawie zostały przygotowane wspaniałe plakaty. Warto czytać na głos w języku obcym – dzięki temu lepiej zapamiętujemy nowe zwroty i ćwiczymy wymowę.

Patrycja Tyczka

 

Martinstag – Dzień św. Marcina

Dzień św. Marcina jest obchodzony w Polsce i w Niemczech 11 listopada. Z tej okazji uczniowie klas 4a oraz 4c przygotowali miłą niespodziankę dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Czwartoklasiści z lampionami w dłoniach odwiedzili klasy 1-3 śpiewając przy tym popularną niemiecką piosenkę: „Ich gehe mit meiner Laterne.”
Następnie każda klasa otrzymała quiz o św. Marcinie. Natomiast na szkolnym korytarzu pojawiły się informacje na temat św. Marcina i obchodów tego dnia w Niemczech. Wskazówkami dla dzieci były lampiony. Podążając tropem lampionów, uczniowie rozwiązywali quiz. Dla klasy, która bezbłędnie odpowiedziała na pytania, została przewidziana słodka nagroda. Aż 5 klas poradziło sobie z quizem wyśmienicie i spośród nich, został wylosowany zwycięzca, którym okazała się klasa 1c. Nagrodą był kosz słodkich rogali.

„Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne…“

Na lekcji języka mniejszości niemieckiej klasa 3b z zapałem przygotowywała „die Laternen” czyli lampiony z okazji dnia św. Marcina. Uczniom w trakcie wykonywania pracy towarzyszyły piosenki, które niemieckie dzieci śpiewają podczas pochodów z okazji dnia św. Marcina. Dzieci poznały także legendę o św. Marcinie. Opowiada ona o podróży rzymskiego żołnierza – Marcina po skutej mrozem ziemi, na której spotkał żebraka. Widząc go, św. Marcin mieczem odciął połowę swojego płaszcza i razem z sakiewką pieniędzy wręczył ciepłe okrycie biedakowi. Podobno żebrak po tym geście przemienił się w postać Jezusa Chrystusa. Poniżej prezentujemy efekty pracy 3b.

Patrycja Tyczka

 

Z Historii i Kultury Niemiec – Niemieccy Nobliści

Już niedługo, bo 10 grudnia zostaną wręczone nagrody Nobla m. in. w dziedzinie literatury, fizyki, chemii i medycyny. W ciągu minionego wieku znalazło się wśród laureatów ww. nagrody wielu Niemców, także tych, urodzonych na Pomorzu, jak Günter Grass, na Dolnym Śląsku – Gerhart Hauptmann i Paul Ehrlich, czy też na Warmii i Mazurach – Emil Adolf von Behring. To właśnie m. in. ww. osobistościom poświęcony został ostatni cykl zajęć z Historii i Kultury Niemiec. Jego zwieńczeniem było przedstawienie przygotowanych przez uczniów prezentacji, obrazujących życie i dokonania wybranego Noblisty. Wszystkie prace uczniów były niezwykle interesujące, opracowane z dużym zapałem i zaangażowaniem.

Agata Płuska

Z Historii i Kultury Niemiec – Niemieckie specjały

Każdy zakątek świata posiada własne tradycyjne potrawy. Przemiany polityczne dokonywane w ciągu stuleci oraz mieszanie się kultur nie pozostały obojętne wobec ukształtowania się regionalnych specjałów na danych terenach. I tak w obrębie jednego kraju można znaleźć wiele potraw, charakterystycznych tylko i wyłącznie dla danego regionu: kartacze na Suwalszczyźnie i Mazurach, kwaśnicę na Podhalu, a kluski z roladą i modrą kapustą na Śląsku. A jakie są regionalne dania w Niemczech? Wiedzę tę zgłębiali uczniowie klasy 6a i 6c podczas zajęć z Historii i Kultury Niemiec. Po ogólnym zapoznaniu uczniów z ww. zagadnieniem, każda grupa przygotowała plakaty, ukazujące specjały kuchni niemieckiej z podziałem na landy. Uczniowie wykazali się kreatywnością, zdolnościami plastycznymi oraz sumiennością.

Agata Płuska

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Pisania Listów
na zajęciach języka niemieckiego
jako języka mniejszości narodowej

9 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Dzień ten zapisał się już na stałe na kartach naszego kalendarza i od kilku lat obchodzony jest na lekcjach języka niemieckiego jako języka mniejszości. Uczniowie każdego roku wybierają jedną osobistość ze świata polityki, kultury, czy sportu, pochodzącą z Niemiec lub innego kraju niemieckojęzycznego. Za każdym razem uczniowie zadają przemyślane pytania, dot. obszaru działalności zawodowej osoby, do której kierują list, ukazując tym samym swoje własne zainteresowanie danym zagadnieniem lub tematem. W tym roku grupa uczniów z klasy 6c postanowiła napisać do Manuela Neuera, bramkarza Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec. Wszyscy z niecierpliwością czekają teraz na odpowiedź, licząc, że niedługo ona nadejdzie.

Agata Płuska

I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Językowy

PASJE – droga do ODKRYWANIA siebie.”

LEIDENSCHAFTEN – ein Weg, sich selbst zu ENTDECKEN.”

We wrześniu kilkoro uczniów naszej szkoły zgłosiło się do udziału w I Wojewódzkim Konkursie Językowo-Plastycznym „PASJE – droga do ODKRYWANIA siebie.”

Konkurs został ogłoszony przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku w trzech kategoriach, obejmujących klasy 1-3, 4-6 oraz 7-8. Zadaniem uczniów było przygotowanie książeczki w języku niemieckim, przedstawiającej ich zainteresowania, pasje i hobby. Dzieci mogły przygotować pracę dowolną techniką, jednakże wykluczającą wydruk. W każdej kategorii uczniowie otrzymali inne wytyczne wykonania pracy.
W kategorii klas 1-3 książeczka musiała liczyć od 2 do 3 stron i być opatrzona pojedynczymi słowami lub zwrotami w języku niemieckim. W kategorii klas 4-6 uczniowie musieli przygotować od 4 do 5 stron pracy oraz użyć krótkich zdań, z kolei klasy 7-8 obowiązywała praca 6-8-stronicowa oraz dłuższy opis.

W konkursie wzięli udział:

Vanessa Pełka kl. 3c

Wiktor Mońka kl. 4c

Natasza Sadek kl. 6a

Julia Balinowska kl. 8a

Komisja konkursowa oceniać będzie kreatywność i pomysłowość uczniów, poprawność językową oraz zgodność wykonania pracy z opisem.

Trzymamy kciuki za wyniki wszystkich uczestników i życzymy sukcesu w konkursie!

Agata Płuska

Lekcje niemieckiego w barwach jesieni

Ostatni cykl zajęć z języka niemieckiego w grupie uczniów z klasy 3a i 3c poświęcony został tematyce jesiennej. Uczniowie poznali słownictwo i zwroty, opisujące czynności charakterystyczne dla tej pory roku i nauczyli się piosenki „Im Herbst” („Jesienią”). Zwieńczeniem zajęć były jesienne obrazy, wykonane przez dzieci m. in. z liści i jarzębiny.

Agata Płuska

Rok szkolny 2021/2022

Konkurs z „HiK” rozstrzygnięty

23 czerwca poznaliśmy zwycięzców konkursu z języka niemieckiego, w którym brali udział uczniowie klas V-VIII. Uczestnicy konkursu rozwiązali test, w którym zmierzyli się z pytaniami z zakresu kultury i historii krajów niemieckojęzycznych. Oto lista zwycięzców:

I miejsce: Teofil Filipiak kl. 7c

II miejsce: Radosław Rurański kl. 7f

III miejsce ex æquo: Wiktoria Mikulska kl.6 b  Michał Mukoid kl. 7b

Gratulujemy!

Barbara Piowczyk, Agata Płuska, Patrycja Tyczka

 

 

Język mniejszości niemieckiej w klasach 1-3

Od kilu lat uczniowie naszej Szkoły mają możliwość uczenia się już od pierwszej klasy języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Zajęcia są różnorodne i sprawiają dzieciom wiele radości. Poprzez gry, zabawy ruchowe, piosenki, wierszyki i prace językowo-plastyczne uczniowie poznają słownictwo i zwroty, dotyczące ich najbliższego otoczenia.

Poniżej prezentujemy naszą mini galerię zdjęć, przedstawiającą zajęcia języka niemieckiego w następujących klasach: 1c, 2a i 2c, 2b oraz 3c.

                                                                                                      Agata Płuska i Patrycja Tyczka

 

Sukces w konkursie z języka niemieckiego

Pod koniec marca br. I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie zorganizowało szereg konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych. Wśród laureatów znalazła się m. in. uczennica klasy 8b – Olga Borosz, która zdobyła wyróżnienie w Regionalnym Konkursie z Języka Niemieckiego.

Do klasy szóstej Olga uczyła się tegoż języka jako języka mniejszości narodowej, a od zeszłego roku uczęszcza na zajęcia prowadzone w ramach projektu Deutsch AG. Cieszymy się, że czas i trud włożony w naukę przyniósł zamierzone efekty, a Oldze gratulujemy sukcesu!

                                                                                                                   Agata Płuska

 

14 stycznia poznaliśmy zwycięzców konkursu „Der schӧnste Adventskalender” („Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy”).

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie kalendarza adwentowego, zawierającego słowa lub zwroty w języku niemieckim, związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i przygotowali wspaniałe prace. W związku z tym wyłonienie laureatów było nie lada zadaniem. Pod uwagę brana była kreatywność, estetyka, poprawność językowa oraz zgodność pracy z tematem. Wręczone zostały nagrody główne oraz nagrody pocieszenia. A oto laureaci:

I miejsce – Maja Kazek kl. 4a

II miejsce – Jakub Nguyen Huu kl. 4a

III miejsce ex aequo Jan Szwed kl. 5a oraz Hubert Przeorski kl. 4a

Wyróżnienia: Amelia Ryłko kl. 4b oraz Magda Majer kl. 4c

 

Serdecznie gratulujemy!

Agata Płuska i Partycja Tyczka

 

         

 

Konkurs z „HiK” rozstrzygnięty

23 czerwca poznaliśmy zwycięzców konkursu z języka niemieckiego, w którym brali udział uczniowie klas V-VIII. Uczestnicy konkursu rozwiązali test, w którym zmierzyli się z pytaniami z zakresu kultury i historii krajów niemieckojęzycznych. Oto lista zwycięzców:

I miejsce: Teofil Filipiak kl.7c

II miejsce: Radosław Rurański kl.7f

III miejsce ex æquo: Wiktoria Mikulska kl.6 b  Michał Mukoid kl.7b

 

Gratulujemy!

Barbara Piowczyk, Agata Płuska, Patrycja Tyczka

 

 

Na skróty

Skip to content