bibliotekasp1

Przejdź do treści

Menu główne:

KLASY IV-VIII

Elżbieta Kulisz
Barbara Janoszka


Poniedziałek  730 – 1500
Wtorek          730 – 1500
Środa            730 – 1500
Czwartek       730 – 1500
Piątek            730 – 1500
 
KLASY I-III


Halina Karczewska


Poniedziałek  745 – 1345
Wtorek         840 – 1440
Środa           730 – 855  i 940 – 1415
Czwartek      745 – 1345
Piątek           730 – 1330Telegraficzny skrót działalności biblioteki w roku szkolnym 2020/2021
 
 Żyj zdrowo, jedz kolorowo
 
     W środę 24 lutego, świetlica i biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia w ramach tematyki tygodniowej świetlicy pt. „ Żyj zdrowo, jedz kolorowo”. Celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania. Podczas prezentacji tematu uczniowie poznali piramidę zdrowego odżywiania, dowiedzieli się, jaki wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna, mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju warzywa i owoce oraz wysłuchać krótkiego filmiku edukacyjnego. Poprzez wspólne ćwiczenie na tablicy, mogli utrwalić zdobytą podczas zajęć wiedzę. Podsumowaniem spotkania było przedstawienie teatrzyku kukiełkowego pt. „Na straganie” J. Brzechwy, w którym udział brały dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w spotkaniu. Na zakończenie chętne osoby otrzymały karty pracy do ćwiczeń w domu.
 
Halina Karczewska i Dagmara Serafin
 
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 
      Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas 1a, 1b i 1c, które odbyło się   8 lutego br. było dla nich ogromnym przeżyciem. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki, jak je szanować. Zapoznały się z regulaminem biblioteki szkolnej i sposobem wypożyczania książek w czasie pandemii.
 
     Święto pasowania na czytelnika nawiązywało do Dnia Postaci z Bajek. Zarówno pierwszoklasiści, jak i uczniowie klas 2 i 3 przebrali się za postacie z różnych bajek i baśni, wszyscy bawili się wyśmienicie. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
 
    Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę, następnie wysłuchali próśb książki. Po takim wprowadzeniu, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Były również upominki: Wyprawka Czytelnicza (książka i materiały edukacyjne) w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, dyplom, zakładka i słodycze. Uroczystość uświetnił występ uczniów Kółka Teatralnego z klasy 3a w przedstawieniu „Spotkanie z książką”, pod kierunkiem pani Sandry. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
 
Halina Karczewska
Akcja czytelnicza „Bilet powrotny do biblioteki”
         Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki” uczniów klas 2 i 3. Akcja jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszamy także rodziców.
         Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki szkolnej, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.
Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzymuje dyplom. Akcja organizowana jest przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”.
Bilety zostały już rozdane! Zapraszamy do biblioteki!
Szczegóły akcji: https://biblioteka.pl/artykul/Bilet-powrotny-do-biblioteki/10292
Sukces Wiktorii w XII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska”

   Ogłoszono wyniki XII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Filię w Lublińcu. Adresatami konkursu byli uczniowie 5 klas szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego. Uczestnicy mieli za zadanie zilustrować dowolną baśń, legendę lub podanie z Górnego Śląska.

Do konkursu przystąpiło 7 placówek oświatowych.

Jury przyznało:
I MIEJSCE:
Wiktoria Klyta, Szkoła Podstawowa w Pawonkowie – legenda „Bazyliszek w koronie”
II MIEJSCE:
Wiktoria Mikulska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu – legenda „Syrena”
Maja Kaczmarczyk, Szkoła Podstawowa w Pawonkowie – legenda „Bazyliszek w koronie”
III MIEJSCE:
Maja Mańka, Szkoła Podstawowa w Kośmidrach – legenda „Studnia trzech braci”
WYRÓŻNIENIE:
Dawid Grychtoł, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu – legenda „Czy duch księcia straszy?”
Kinga Woźniak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu – legenda „Czy duch księcia straszy?”
Zwycięzcom gratulujemy!
Biblioteka szkolna

 
Wyniki konkursu literackiego
Szkolny konkurs literacki na wiersz o Kubusiu Puchatku rozstrzygnięty:
I miejsce – Amelia Ryłko
II miejsce – Maja Łopacińska
III miejsce – Marlena Bazan
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Biblioteka i świetlica szkolna
Urodziny Kubusia Puchatka
W ramach obchodów 94. urodzin Kubusia Puchatka, uczniowie pierwszych klas naszej szkoły, uczestniczyli w „Wielkiej urodzinowej niespodziance dla Puchatka” – inscenizacji w wykonaniu uczniów klasy 3a, pod kierunkiem pani Sandry. Dzieci wysłuchały również krótkiej historii powstania Kubusia Puchatka, złożyły solenizantowi życzenia urodzinowe i odśpiewały uroczyste 100 lat.
Halina Karczewska i Iwona Pawełczyk-Mukoid

 Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
         Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegorocznym tematem przewodnim było hasło: „Z książką Ci do twarzy”. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece przygotowana została wystawa książek i gazetka tematyczna nawiązująca do święta. Uczniowie klas pierwszych zobaczyli inscenizację pt. „Wielka urodzinowa niespodzianka dla Puchatka” w wykonaniu uczniów klasy 3a, pod kierunkiem pani Sandry. Dzieci poznały również historię powstania książki o przygodach małego misia. Z okazji święta biblioteki zorganizowany został szkolny konkurs literacki na wiersz o Kubusiu Puchatku.Wszystkim czytelnikom serdecznie dziękujemy.
Biblioteka szkolna
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

       29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja, zainicjowana przez Polską Izbę Książki, obchodzona jest co roku 29 września w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej – poetki, prozaika, autorki wielu znanych książek dla dzieci. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.
       W tym dniu zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnego, głośnego czytania podczas pierwszej lekcji. Mamy nadzieję, że święto zachęci wszystkich do czytania przez cały rok.
Biblioteka szkolna


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego