odp Merkel

POZDROWIENIA OD KANCLERZ NIEMIEC ANGELI MERKEL, CZYLI KORESPONDENCJA NA NAJWYŻSZYM SZCZEBLU

Jak zapewne pamiętacie, wspólnie z uczniami klas z językiem mniejszości 4a i 4c, napisaliśmy list do pani kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. I oto nadeszła wyczekiwana przez wszystkie dzieci odpowiedź. :) Mam nadzieję, że wielu z Was ona zainteresuje. Życzę Wam zatem viel Spaß beim Lesen!, czyli przyjemnego czytania! :)

Agata Płuska
Drogie Uczennice i Uczniowie,
pani kanclerz Niemiec dr Angela Merkel poprosiła mnie, abym serdecznie podziękował Wam za list i kwiat. Z chęcią odpisałaby Wam osobiście, jednak obecnie tak bardzo obciążona jest priorytetowymi zadaniami politycznymi, że poprosiła mnie, abym to ja Wam odpowiedział.

[1. Kiedy i jak rozpoczęła się pani kariera polityczna? Dlaczego wybrała Pani ścieżkę polityczną?]
1. W zasadzie pani kanclerz chciała zostać nauczycielką. W okresie tzw. Wendezeit, czasu przemian 1989/1990 było dla niej jasne, że Niemcy nie mogą być na dłuższą metę podzielone. Wraz z upadkiem Muru Berlińskiego nadszedł dla niej moment, w którym stała się aktywna polityczne. Zanim przystąpiła do partii CDU w styczniu 1990 r., zaangażowała się pod koniec 1989 r. w pracę partii Demokratischer Aufbruch (Demokratyczny Przełom).
[2. Czy lubi Pani swoją pracę?]
2. Pani kanclerz bardzo lubi swoją pracę.
[3. Co należy do obowiązków kanclerza Niemiec i jak długo pracuje Pani w tygodniu?]
3. „Normalny” dzień pracy pani kanclerz rzadko obejmuje mniej niż 14 godzin, często jednak sięga aż 18 godzin. Rozpoczyna się studiowaniem dokumentów, przeglądem korespondencji i mającym miejsce każdego ranka omówieniem sytuacji z bliskimi doradcami. Ze względu na codzienne terminy nie można wymienić ogólnej ilości . Jest to bardzo różne i zależy od rodzaju oraz czasu trwania poszczególnych terminów. Jednakże kalendarz terminów pani kanclerz jest zawsze w pełni obciążony.
[4. Jaki jest Pani największy sukces i z czego jest Pani najbardziej dumna?]
4. W 1995 r. pani kanclerz została mianowana Ministrem Środowiska. W ramach swojego ówczesnego obowiązku poprowadziła jako przewodnicząca Konferencję Klimatyczną w Berlinie. Zwieńczeniem konferencji było ustanowienie Mandatu Berlińskiego [dot. redukcji emisji dwutlenku węgla]. Efektem było międzynarodowe porozumienie zawarte w Kyoto. „W trakcie 14-dniowej konferencji zyskałam wśród uczestników zaufanie, które finalnie doprowadziło do uzyskania dobrego wyniku. W moim odczuciu to moje najlepsze osiągnięcie.” (Cytat z książki „Mein Weg” [„Moja droga”] Hugo Müller-Vogga, 1. wydanie z 2004 r.)
[5. Jak spędza Pani swój wolny czas?]
5. Jeśli pani kanclerz ma wystarczającą ilość czasu: wędrówka/spacer wśród zieleni, prace ogrodowe, czytanie i muzyka klasyczna.
[6. Iloma językami Pani włada?]
6. Najlepiej pani kanclerz posługuje się językiem rosyjskim i angielskim.
[7. Czy lubiła Pani chodzić do szkoły?]
7. Nauka sprawiała pani kanclerz przyjemność. Chętnie chodziła do szkoły.
[8. Jakie były Pani ulubione przedmioty?]
8. Ulubionymi przedmiotami pani kanclerz był język rosyjski i angielski.
[9. Czy lubi Pai zwierzęta?]
9. Pani kanclerz lubi zwierzęta.
[10. Czy lubi Pani sport? Jaka jest Pani ulubiona drużyna piłkarska?]
10. Pani kanclerz lubi również sport, jednakże nie ma na niego prawie w ogóle czasu. Jej ulubioną drużyną piłkarską jest Niemiecka Kadra Narodowa.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na wszystkie Wasze pytania. W razie gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej o pani kanclerz, polecam Wam stronę www.bundeskanzlerin.de. Na samym spodzie strony głównej pod hasłem „Angela Merkel” znajdziecie rubrykę „Im Porträt”, gdzie znajduje się wiele zdjęć i krótkich informacji.

Pani kanclerz życzy Wam wielu sukcesów w dalszym okresie nauki szkolnej, jak i osobiście wszystkiego dobrego. Przesyła Wam zdjęcie ze swoim autografem.